Atrakcje w GlasgowSzkocja

10+ MAŁO ZNANYCH faktów o Glasgow, Szkocja

glasgow ciekawostki 10 mało znanych faktów

Glasgow to największe szkockie miasto, które skrywa wiele interesujących tajemnic. Przez ostatnie trzy lata udało nam się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy, którymi dzisiaj się z Wami podzielimy.

10+ MAŁO ZNANYCH faktów

1. Glasgow City Chambers to budynek, którego wnętrze skrywa w sobie więcej marmuru niż w Watykanie. Od 1996 roku służy on jako siedziba Rady Miejskiej Glasgow. Jest on dostępny dla zwiedzających za darmo od poniedziałku do piątku. Zainteresowanych odsyłamy do wpisu na naszym blogu.

glasgow city chambers atrakcje

2. Pierwszy oficjalny międzynarodowy mecz piłki nożnej odbył się w Glasgow 30 listopada 1872 roku. Mecz pomiędzy Szkocją a Anglią zakończył się bezbramkowym remisem. Na boisku West of Scotland Cricket Club przy Hamilton Crescent zebrało się 4 tysiące kibiców.

3. Jeden z najbardziej znanych i utytułowanych trenerów w historii piłki nożnej – Sir Alex Ferguson urodził się 31 grudnia 1941 roku w Glasgow.

4. W 1937 roku podczas meczu Szkocja – Anglia na Hampden Park w Glasgow zgromadziło się 149 547 widzów. Zakończony zwycięstwem gospodarczy (3:1) mecz może poszczycić się największą frekwencją w Europie. Dopiero 13 lat później spotkanie pomiędzy Brazylią a Urugwajem na Maracanie w Brazylii zgromadziło więcej kibiców (199 854).

5. Szczątki świętego Walentego (tego od Walentynek) znajdują się w kościele Blessed John Duns Scotus na Gorbalsie, jednej z dzielnic Glasgow.

6. Szkocki inżynier John Logie Baird przeprowadził pierwszą na świecie transmisję telewizyjną z Londynu do Glasgow w 1928 roku.

pierwszy tv glasgow ciekawostki

7. Znajdujący się w Glasgow Kingston Bridge jest najbardziej zatłoczonym mostem w Europie. Prowadzącą przez niego autostradą przemieszcza się ponad 150 tysięcy samochodów dziennie. (To ten sam, na którym dwa razy dziennie przez ponad rok staliśmy w korku. 😁)

8. Glasgow Efekt to zjawisko zachodzące w największym szkockim w mieście polegające na dużo niższej średniej życia mieszkańców. Średnia długość życia dla mieszkańców Wielkiej Brytanii to 82,3 lata u kobiet oraz 78,2 u mężczyzn. W Glasgow średnia ta wynosi odpowiednio 78 i 71,6 lat.

Według przeprowadzonych badań liczba przedwczesnych zgonów w Glasgow wynosi o ponad 30% więcej niż w innych miastach wielkiej Brytanii o tej samej sytuacji ekonomicznej i społecznej (Liverpool, Birmingham czy Manchester).

9. „Glasgow Smile” to tortura praktykowana w Glasgow od lat 20′ i 30′ XX wieku. Polega ona na rozcięciu kącików ust aż do uszu. Rana po zagojeniu pozostawia charakterystyczną bliznę. W późniejszych latach praktyka stała się popularna wśród londyńskich gangów, przez co nazywana jest także „Chelsea Smile”.

10. W Glasgow znajduje się najstarszy (nadal funkcjonujący) na świecie basen. Arlington Bath Club został otwarty w 1871 roku. W ciągu ponad 140 lat historii czterokrotnie przeszedł on renowację.

11. W Glasgow funkcjonuje trzecie najstarsze na świecie metro. Otwarty 14 grudnia 1896 roku system kolei podziemnej ustępuje pod tym względem jedynie metrom w Budapeszcie i Londynie. The Clockwork Orange (tak nazywane jest metro w Glasgow) operuje na jednej, 10 kilometrowej pętli z 15 stacjami.

12. Daltoun Fountain znajdująca się w Glasgow Green to największa terakotowa fontanna na świecie

E-Book
największa na świecie terakotowa fontanna

13. Cineworld przy Renfrew Street w centrum Glasgow to najwyższe kino na świecie (60 metrów wysokości). W budynku znajduje się się 18 ekranów kinowych rozmieszczonych na 13 piętrach. Kino może pomieścić ponad 4300 osób!

najwyższe kino na świecie glasgow ciekawostki

14. Zbudowana w 1857 roku Britannia Panopticon to najstarsza na świecie sala muzyczna, w której nadal odbywają się wydarzenia.

15. W słowniku języka angielskiego Oxford English Dictionary uderzenie głową zdefiniowano jako „Glasgow Kiss”.

16. Otwarta w 1879 roku Glasgow Central Station może pochwalić się największym szklanym dachem na świecie. Składa się on z ponad 30 tysięcy szklanych paneli.

glasgow central station atrakcje ciekawostki

Jak tylko dowiemy się czegoś nowego o Glasgow to uzupełnimy wpis. Znacie jakieś ciekawostki o największym szkockim mieście?

11 Comments

 • Szkocja zawsze kojarzyła mi się z filmami historycznymi i dość oryginalną muzyką. Z artykułu przebija inny świat, niż moje wyobrażenie o nim. Miło poczytać i pooglądać.

  • Klimat jak to w dużych miastach. Ogromne tłumy w centrum miasta, duże korki w godzinach szczytu i mnóstwo śmieci walających się po ulicach. Ale jak się chce to znajdzie się pomiędzy tym wszystkim ciekawe miejscach takie jak darmowe muzea, Uniwersytet w Glasgow, Glasgow City Chambers czy mnóstwo street artu. Jakbyś szukała jeszcze jakichś informacji o mieście chętnie pomożemy 🙂

 • Największy szok z tą krótszą średnią życia, jakieś pomysły czemu tak może być?
  Nie wyobrażam sobie 150.000 osób na żadnym wydarzeniu sportowym, to musiało hardcorowe.

  • Było kilka teorii. Re-industrializacja, spadek poziomu zatrudnienia, narkomania, samobójstwa i morderstwa (głównie nożem – stąd także Glasgow smile). Wszystkie z nich zostały odrzucone (podobna sytuacja ma miejsce w innych brytyjskich miastach – Liverpool czy Manchester).

   Jakiś czas temu trafiłem na teorię, że wiąże się to z mnóstwem opuszczonych miejsc. Podobno większość ludzi w mieście mieszka około 500-1000 metrów od popadających w ruinę budynków (co ciekawe nie brakuje ich także w ścisłym centrum miasta).

   Myślę, że może to mieć jakiś sens. W odległości do 1 kilometra od naszego miejsca zamieszkania znajduje się stacja kolejowa w ruinie, bar (a nawet dwa), pozostałości po byłym szpitalu w postaci ogromnej, opuszczonej wieży w szczerym polu.

   Postaram się jeszcze zagłębić ten temat a może uda mi się dowiedzieć czegoś więcej. 🙂

   Pozdrawiam

 • Glasgow jeszcze przed nami. Kilka ciekawostek trochę przeraża, jak choćby te tortury Glasgow smile :D, czy niższy średni wiek życia – wiecie dlaczego?. A Glasgow Central Station przepiękny! chciałabym go zobaczyć.

 • Tylko raz byłem w Glasgow i bardzo dobrze wspominam to miejsce. Nie udało mi się zwiedzić wszystkich miejsc, które opisujesz, ale na pewno jak kiedyś tam wrócę to nadrobię zaległości! 🙂

 • Szkocję odwiedziliśmy w zeszłym roku, aby przejechać North Coast 500. Przed nami czas na poznawanie szkockich miast, jak tylko będziemy się tam wybierać, to skorzystamy z tego tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...