10+ MAŁO ZNANYCH faktów o Glasgow, Szkocja

Glasgow to największe szkockie miasto, które skrywa wiele interesujących tajemnic. Przez ostatnie trzy lata udało nam się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy, którymi dzisiaj się z Wami podzielimy.

10+ MAŁO ZNANYCH faktów

1. Glasgow City Chambers to budynek, którego wnętrze skrywa w sobie więcej marmuru niż w Watykanie. Od 1996 roku służy on jako siedziba Rady Miejskiej Glasgow. Jest on dostępny dla zwiedzających za darmo od poniedziałku do piątku. Zainteresowanych odsyłamy do wpisu na naszym blogu.

glasgow city chambers atrakcje

2. Pierwszy oficjalny międzynarodowy mecz piłki nożnej odbył się w Glasgow 30 listopada 1872 roku. Mecz pomiędzy Szkocją a Anglią zakończył się bezbramkowym remisem. Na boisku West of Scotland Cricket Club przy Hamilton Crescent zebrało się 4 tysiące kibiców.

3. Jeden z najbardziej znanych i utytułowanych trenerów w historii piłki nożnej – Sir Alex Ferguson urodził się 31 grudnia 1941 roku w Glasgow.

4. W 1937 roku podczas meczu Szkocja – Anglia na Hampden Park w Glasgow zgromadziło się 149 547 widzów. Zakończony zwycięstwem gospodarczy (3:1) mecz może poszczycić się największą frekwencją w Europie. Dopiero 13 lat później spotkanie pomiędzy Brazylią a Urugwajem na Maracanie w Brazylii zgromadziło więcej kibiców (199 854).

5. Szczątki świętego Walentego (tego od Walentynek) znajdują się w kościele Blessed John Duns Scotus na Gorbalsie, jednej z dzielnic Glasgow.

6. Szkocki inżynier John Logie Baird przeprowadził pierwszą na świecie transmisję telewizyjną z Londynu do Glasgow w 1928 roku.

pierwszy tv glasgow ciekawostki

7. Znajdujący się w Glasgow Kingston Bridge jest najbardziej zatłoczonym mostem w Europie. Prowadzącą przez niego autostradą przemieszcza się ponad 150 tysięcy samochodów dziennie. (To ten sam, na którym dwa razy dziennie przez ponad rok staliśmy w korku. 😁)


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


8. Glasgow Efekt to zjawisko zachodzące w największym szkockim w mieście polegające na dużo niższej średniej życia mieszkańców. Średnia długość życia dla mieszkańców Wielkiej Brytanii to 82,3 lata u kobiet oraz 78,2 u mężczyzn. W Glasgow średnia ta wynosi odpowiednio 78 i 71,6 lat.

Według przeprowadzonych badań liczba przedwczesnych zgonów w Glasgow wynosi o ponad 30% więcej niż w innych miastach wielkiej Brytanii o tej samej sytuacji ekonomicznej i społecznej (Liverpool, Birmingham czy Manchester).

9. „Glasgow Smile” to tortura praktykowana w Glasgow od lat 20′ i 30′ XX wieku. Polega ona na rozcięciu kącików ust aż do uszu. Rana po zagojeniu pozostawia charakterystyczną bliznę. W późniejszych latach praktyka stała się popularna wśród londyńskich gangów, przez co nazywana jest także „Chelsea Smile”.

10. W Glasgow znajduje się najstarszy (nadal funkcjonujący) na świecie basen. Arlington Bath Club został otwarty w 1871 roku. W ciągu ponad 140 lat historii czterokrotnie przeszedł on renowację.

11. W Glasgow funkcjonuje trzecie najstarsze na świecie metro. Otwarty 14 grudnia 1896 roku system kolei podziemnej ustępuje pod tym względem jedynie metrom w Budapeszcie i Londynie. The Clockwork Orange (tak nazywane jest metro w Glasgow) operuje na jednej, 10 kilometrowej pętli z 15 stacjami.

12. Daltoun Fountain znajdująca się w Glasgow Green to największa terakotowa fontanna na świecie

największa na świecie terakotowa fontanna

13. Cineworld przy Renfrew Street w centrum Glasgow to najwyższe kino na świecie (60 metrów wysokości). W budynku znajduje się się 18 ekranów kinowych rozmieszczonych na 13 piętrach. Kino może pomieścić ponad 4300 osób!

najwyższe kino na świecie glasgow ciekawostki

14. Zbudowana w 1857 roku Britannia Panopticon to najstarsza na świecie sala muzyczna, w której nadal odbywają się wydarzenia.

15. W słowniku języka angielskiego Oxford English Dictionary uderzenie głową zdefiniowano jako „Glasgow Kiss”.

16. Otwarta w 1879 roku Glasgow Central Station może pochwalić się największym szklanym dachem na świecie. Składa się on z ponad 30 tysięcy szklanych paneli.

glasgow central station atrakcje ciekawostki

Jak tylko dowiemy się czegoś nowego o Glasgow to uzupełnimy wpis. Znacie jakieś ciekawostki o największym szkockim mieście?


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

11 komentarzy do “10+ MAŁO ZNANYCH faktów o Glasgow, Szkocja”

 1. Szkocja zawsze kojarzyła mi się z filmami historycznymi i dość oryginalną muzyką. Z artykułu przebija inny świat, niż moje wyobrażenie o nim. Miło poczytać i pooglądać.

  Odpowiedz
  • Klimat jak to w dużych miastach. Ogromne tłumy w centrum miasta, duże korki w godzinach szczytu i mnóstwo śmieci walających się po ulicach. Ale jak się chce to znajdzie się pomiędzy tym wszystkim ciekawe miejscach takie jak darmowe muzea, Uniwersytet w Glasgow, Glasgow City Chambers czy mnóstwo street artu. Jakbyś szukała jeszcze jakichś informacji o mieście chętnie pomożemy 🙂

   Odpowiedz
 2. Największy szok z tą krótszą średnią życia, jakieś pomysły czemu tak może być?
  Nie wyobrażam sobie 150.000 osób na żadnym wydarzeniu sportowym, to musiało hardcorowe.

  Odpowiedz
  • Było kilka teorii. Re-industrializacja, spadek poziomu zatrudnienia, narkomania, samobójstwa i morderstwa (głównie nożem – stąd także Glasgow smile). Wszystkie z nich zostały odrzucone (podobna sytuacja ma miejsce w innych brytyjskich miastach – Liverpool czy Manchester).

   Jakiś czas temu trafiłem na teorię, że wiąże się to z mnóstwem opuszczonych miejsc. Podobno większość ludzi w mieście mieszka około 500-1000 metrów od popadających w ruinę budynków (co ciekawe nie brakuje ich także w ścisłym centrum miasta).

   Myślę, że może to mieć jakiś sens. W odległości do 1 kilometra od naszego miejsca zamieszkania znajduje się stacja kolejowa w ruinie, bar (a nawet dwa), pozostałości po byłym szpitalu w postaci ogromnej, opuszczonej wieży w szczerym polu.

   Postaram się jeszcze zagłębić ten temat a może uda mi się dowiedzieć czegoś więcej. 🙂

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 3. Glasgow jeszcze przed nami. Kilka ciekawostek trochę przeraża, jak choćby te tortury Glasgow smile :D, czy niższy średni wiek życia – wiecie dlaczego?. A Glasgow Central Station przepiękny! chciałabym go zobaczyć.

  Odpowiedz
 4. Tylko raz byłem w Glasgow i bardzo dobrze wspominam to miejsce. Nie udało mi się zwiedzić wszystkich miejsc, które opisujesz, ale na pewno jak kiedyś tam wrócę to nadrobię zaległości! 🙂

  Odpowiedz
 5. Szkocję odwiedziliśmy w zeszłym roku, aby przejechać North Coast 500. Przed nami czas na poznawanie szkockich miast, jak tylko będziemy się tam wybierać, to skorzystamy z tego tekstu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz