Szkocja

10 miejsc, które warto odwiedzić w Szkocji

miejsca które warto zobaczyć w szkocji

Jest wiele pięknych miejsc na Ziemi, niektóre z nich znajdują się w Szkocji. Jeśli jeszcze ktoś nie zdołał odwiedzić tego niezwykłego kraju to powinien jak najszybciej kupić bilety lotnicze i zaplanować trip po Szkocji. Podrzucimy Wam kilka perełek, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Old Man of Storr

„Starzec”- szczyt skalny widoczny w promieniu wielu kilometrów. Należący do półwyspu Trotternish Ridge stworzonego przez masywne osuwiska. Jest jednym z najczęściej fotografowanych krajobrazów na świecie. Po pokonaniu trasy o długości 4,5 km można go podziwiać w całej okazałości z pobliskiego wzgórza.

Przeczytaj więcej – Isle of Skye w 1 dzień [MAPA]

Glenfinnan Viaduct

Wiadukt kolejowy (znajdujący się w ciągu linii kolejowej West Highland Line nad rzeką Finnan) wraz z niezwykłą scenerią szkockich krajobrazów tworzą niesamowite, wręcz baśniowe połączenie. Miejsce to można podziwiać w wielu filmach. Nakręcono tam sceny do trzech części Harrego Pottera i innych znanych produkcji.

Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Stirling Castle

Zamek położony na dominującej skale nad miasteczkiem Stirling w środkowej części Szkocji. Jest on dumą narodową, był on siedzibą oraz miejscem koronacji królów. Pod jego murami stoczono wiele bitw z Anglikami.

Cairngorm National Park

Największy Park Narodowy w Wielkiej Brytanii zajmujący powierzchnię
4528 km kwadratowych. Znajdujący się w północnej Szkocji, w górach Cairngorms. Jedyne miejsce w Wielkiej Brytanii, w którym renifery żyją w naturalnym środowisku. Spotkać można tam również wiele gatunków ptaków.

Przeczytaj więcej – Park Narodowy Cairngorm w Szkocji

Ben Lomond

Najbardziej wysunięty na południe munros o wysokości 974 m n.p.m.. Położenie nad największym jeziorem Loch Lomond czyni go bardzo atrakcyjnym i sprawia, że wiele osób decyduje się na zdobycie tego własnie szczytu. Widoki są przepiękne. Trasa długa ale warta każdego kroku.

Przeczytaj więcej – Ben Lomond & Loch Lomond – zachód słońca

Oldshoremore Beach

Plaża uznawana za jedną z najpiękniejszych na zachodnim wybrzeżu. Znajduje się w północnej części Szkocji, w pobliżu trasy North Coast 500. Niepowtarzalny klimat i urok Oldshoremore Beach sprawiają, że ludzie z chęcią wracają w to miejsce.

Przeczytaj więcej – Północna Szkocja – kilkudniowy Road Trip, co zobaczyć? [MAPA]

Falkirk Kelpies

Potężne rzeźby przedstawiające końskie głowy. Każda z nich waży około 300 ton. Nie sposób ich nie zauważyć. Znajdują się na terenie rekreacyjnym The Helix, w miasteczku Falkirk, przy trasie M9. Zaprojektował je Andy Scott, który jest również twórcą słynnej Arrii w Cumbernauld (syrena wykonana z tych samych materiałów).

Glen Coe

Dolina Glen Coe znana również jako Dolina Łez (nazwa odnosi się do krwawych wydarzeń z przeszłości). Położona w zachodniej Szkocji. Idealne miejsce do wypoczynku i ucieczki od gwaru miasta. Piękne krajobrazy w tym góry, wodospady i rzeki – miejsce idealne!

Przeczytaj więcej – Przejazdem przez Glen Coe – co warto zobaczyć? [MAPA]

Devils Pulpit

Kanion wyżłobiony w czerwonym piaskowcu o długości 500 metrów, do 10 metrów szerokości oraz do 25 metrów głębokości. Czerwona woda oraz pokryte roślinnością zbocza tworzą przepiękny krajobraz. Będąc w Glasgow koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce oddalone o około 30 min od miasta.

devils pulpit szkocja

Steall Falls

Drugi co do wielkości wodospad w Wielkiej Brytanii – o wysokości 120 metrów. Znajduje się nieopodal Fort William w Szkocji. Droga do Steall Falls jest równie niezwykła jak sam wodospad. Żeby przedostać się na drugą stronę rzeki trzeba przejść przez most linowy, który jest dodatkową atrakcją.

Jesteśmy ciekawi czy w Waszej 10 znajdują się te same miejsca co w naszej? A może macie ciekawsze, jeszcze nam nieznane atrakcje?

21 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...