Cześć! Tu Patryk i Milena. Witamy na naszym blogu! Podróżujemy i zwiedzamy najróżniejsze miejsca na całym świecie. Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach, poznanych ludziach, nowych smakach i ciekawych historiach. Przede wszystkim pokazujemy, że warto spełniać marzenia. Tworzymy poradniki, które pomogą Ci zorganizować własną, wymarzoną podróż.
Już od ponad 4 lat podróżujemy po Szkocji. Udało nam się odwiedzić wiele ciekawych miejsc i atrakcji w całym kraju. Odkąd zaczęliśmy prowadzić bloga i aktywnie udzielać się w Internecie dostajemy wiele pytań dotyczących organizacji własnej podróży. Postanowiliśmy zebrać te najczęściej zadawane i odpowiedź na nie w jednym miejscu.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się co warto zobaczyć w Szkocji, czego warto spróbować oraz jak przygotować się do podróży do na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym wpisie.
Co warto zobaczyć w Szkocji (będąc tu na weekend, tydzień lub dwa tygodnie)?
Pytanie o najciekawsze i najpopularniejsze miejsca w Szkocji pojawia się najczęściej. Niezależnie od tego czy planujecie swój pobyt w Szkocji tylko na weekend tydzień lub dwa tygodnie. Prawdopodobnie najpopularniejsze są największe miasta czyli Edynburg oraz Glasgow (zajrzyj do naszego przewodnika po Glasgow), Aberdeen czy Inverness.
Dean Village w Edynburgu
Jeśli chcielibyście poznać prawdziwe oblicze Szkocji to polecamy Wam odwiedzić ogromne jezioro otoczone górami – Loch Lomond a także skrywające tajemnice potwora z głębin Loch Ness. Warto także odwiedzić Park Narodowy Cairngorms gdzie można spotkać renifery w swoim naturalnym środowisku, mnóstwo jezior skrytych między górami, niezliczone szlaki, które zaprowadzą Was do przepięknych miejsc. Pasjonatów długich trekkingów z pewnością zainteresuje West Highland Way czyli czyli trasa o długości około 150 km rozpoczynająca się w Glasgow a kończąca Fort William. Po drodze zobaczyć można Loch Lomond, Glen Coe oraz wiele innych przepięknych szkockich krajobrazów.
Z czystym sumieniem możemy polecić Wam wyspy na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Bez wątpienia najpopularniejsze to Isle of Skye a także Isle of Mull. Przy północnym wybrzeżu Szkocji znajdują się Szetlandy a także Orkady, które są naszym ogromnym marzeniem od kilku lat. Mamy nadzieję, że uda nam się je odwiedzić zanim wyprowadzimy się ze Szkocji. Kraj ten słynie z przepięknych gór. Jeśli chcecie poznać ten kraj od takiej strony to polecamy Wam odwiedzić region Highlands gdzie znajdziecie między innymi dolinę Glen Coe, która słynie z malowniczych krajobrazów. Tegoroczne wakacje spędziliśmy przejeżdżając po raz drugi słynną drogę North Coast 500, która otaczając północną część kraju zachwyca na każdym kroku. Zerknijcie na stworzony przez nas Przewodnik po drodze North Coast 500, który pokaże Wam mnóstwo ciekawych atrakcji a także pomoże zorganizować Wasz wymarzony urlop.
Przedstawiliśmy Wam najpopularniejsze atrakcje. Jeśli jednak szukacie czegoś mniej znanego – tak zwanych ukrytych perełek to stworzyliśmy mapę, na której przeznaczyliśmy wszystkie odwiedzane przez nas miejsca. Lista ta aktualizowana jest na bieżąco – każdy punkt na mapie posiada zdjęcie oraz odnośnik gdzie dowiecie się więcej na ten temat.
Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu! KLIKNIJ TUTAJ
Język angielski w Szkocji. Czy można się dogadać (akcent)?
W Szkocji ludzie posługują się językiem angielskim ze szkockim akcentem. Może zdarzyć się, że w trakcie rozmowy nie będziecie w stanie zrozumieć ani słowa ale nie ma się czym martwić. Mieszkamy już prawie 5 lat w Szkocji i regularnie trafiamy na osoby, które ciężko jest dogadać się (posługują się prawdziwym i trudnym do zrozumienia szkockim akcentem). Co w takiej sytuacji zrobić? Wystarczy poprosić o powtórzenie.
Jako pocieszenie powiemy Wam, że najtrudniejszy do zrozumienia akcent języka angielskiego w jakim się do tej pory spotkaliśmy miał miejsce w Liverpoolu, który także polecamy odwiedzić.
Co to jest Munro Bagging i jaki jeden szczyt warto zdobyć? Góry w Szkocji
Munro to każdy szczyt w Szkocji, którego wysokość przekracza 914,4 m. Munro bagging poleca na ich zdobywaniu. W Szkocji znajduje się łącznie 282 munrosów. Zdobycie wszystkich zajmuje kilka lat, kilka miesięcy a niektórym całe życie.
Jak widać w zdobycie munro trzeba włożyć sporo wysiłku.
Szkockie góry są niezwykle popularne wśród odwiedzających turystów. Jeśli miałbym polecić jeden lub kilka szczytów, które warto zdobyć to przede wszystkim zacząłbym od najwyższego czyli Ben Nevis. Pozostałe szczyty, które według mnie warto zdobyć to jeden z wielu w Glen Coe a także jeden ze znajdujących się w Parku Narodowym Cairngorms. Jeśli natomiast szukacie czegoś łatwiejszego to poleciłbym zacząć od Conic Hill lub Ben A’an. Jeśli szukacie więcej propozycji dla osób początkujących to znajdziecie je w przygotowanym przez nas wpisie – TOP 10 – szlaki górskie w Szkocji dla początkujących.
Pamiętajcie że aby wyruszyć w góry trzeba się odpowiednio przygotować. Podstawa to porządne buty trekkingowe, odpowiednia ilość wody a także przekąski lub nieco większy posiłek jeśli planujecie całodniowy trekking. Oczywiście warto ze sobą zabrać także mapę papierowa lub GPS – nikt nie chciałby zabłądzić w górach.
Wszystko zależy od tego jak będzie wyglądał Wasz plan podróży. Jeśli znajdzie się w nim sporo zamków to musicie liczyć się z tym, że podróż może być kosztowna. Można zaoszczędzić nieco w tej kwestii, polecam zajrzeć na na te strony internetowe:
Jeśli chodzi o podróże po Szkocji to większość osób odwiedza północ kraju gdzie znaleźć można dwa parki narodowe – Loch Lomond oraz Cairngorms. Wstęp do nich jest bezpłatny. Większość parkingów przy wodospadach, górach czy jeziorach jest bezpłatna (oczywiście nie wszystkie). Przy niektórych obejmuje obowiązuje opłata parkingowa w wysokości kilku funtów (to nic w porównaniu całodniowym parkingiem w Wenecji). Jeśli chcielibyście budżetowo podróżować po Szkocji to polecamy zabrać ze sobą namiot. W Szkocji rozbić można się praktycznie wszędzie ale o tym odpowiemy niedługo w innym wpisie.
Jeśli chodzi o zwiedzanie miast to większość atrakcji w Glasgow oraz Edynburgu jest bezpłatna. Zapłacicie około 20 £ za zwiedzanie zamku, opłaty mogą obowiązywać także w kilku innych miejscach. Oczywiście Wasza podróż także może odbyć się bez tych atrakcji.
To pytanie należy do gatunku tych, na które ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jednak mielibyśmy na nie odpowiedzieć to bazując na naszym doświadczeniu najlepsze miesiące aby odwiedzić Szkocję to maj i czerwiec oraz wrzesień. Pogoda powinna być wtedy w porządku a ceny nieco niższe w porównaniu do wakacyjnych miesięcy. Jeśli Wasz urlop przypada na lipiec i sierpień to nic straconego. Szkocja w tym czasie prezentuje się równie pięknie. Trzeba liczyć się z nieco wyższymi cenami i i większą ilością turystów przy popularniejszych atrakcjach.
Jeśli lubicie chodzić po górach to warto zaplanować podróż po Szkocji zimą. W tym czasie ośnieżone wierzchołki prezentują się przepięknie. Należy jednak pamiętać o tym żeby zabrać odpowiedni sprzęt.
To czy Wasza podróż będzie udana zależy głównie od pogody a ta potrafi niespodziewanie zmienić się w ciągu kilku godzin. Dlatego też ciężko jest już zaplanować cokolwiek z większym wyprzedzeniem. Jeśli nie boicie się opadów deszczu i wiatru to z pewnością będziecie zadowoleni z przyjazdu do Szkocji.
Widok ze szczytu Ben Vane (Loch Lomond) zdobytego zimą
Widok ze szczytu Ben Vorlich (Loch Lomond) zdobytego zimą
Co warto ze sobą zabrać do Szkocji?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto zastanowić się jaki jest cel podróży. Jeśli wybieracie się pod namiot lub macie zamiar przemierzyć wybrać się na jakiś trekking poza miastem to warto zabrać ze sobą (zwłaszcza w sezonie kiedy można natrafić na muszki) spray na muszki. Korzystamy z preparatu o nazwie Smidge i siatce ochraniającej twarz przed muszkami. Oczywiście obowiązkowo musicie zabrać ze sobą odpowiednie buty trekkingowe. Może zdarzyć się, że na szlaku będzie zalegało dość sporo błota, zwłaszcza po opadach deszczu. Jeśli wyruszacie na dłuższy trekking to koniecznie zabierzcie ze sobą naładowany telefon komórkowy, podręczną apteczkę a także powerbanka.
Niezależnie od tego jak wygląda Wasz plan zwiedzania warto zabrać płaszcz lub ponczo przeciwdeszczowe. Nigdy nie wiadomo kiedy pogoda się zmieni – parasol w takiej sytuacji przy silnym wietrze nic nie pomoże.
Czego warto spróbować będąc w Szkocji? Jedzenie i przekąski.
Szkocka kuchnia nie zalicza się do najsmaczniejszych na świecie. Myśląc o kuchni francuskiej, włoskiej czy hiszpańskiej ślinka cieknie na samą myśl o jedzeniu. W Szkocji jest nieco inaczej.
Jesteśmy jednak zdania, że podróżowanie to także odkrywanie nowych smaków i próbowanie lokalnych potraw i przysmaków. Jeśli myślicie tak samo to polecamy Wam zacząć swoją podróż w Szkocji od szkockiego śniadania, w którym znajdziecie smażone jajko, bekon i inne lokalne przysmaki, które łącznie mogą dostarczyć wam aż 1000 kalorii w opcji Full Scottish Breakfast.
Kolejnym daniem, które proponujemy Wam spróbować jest Haggis, który składa się z owczych podrobów, cebuli, mąki owsianej, tłuszczem i przyprawami, zaszytych i duszonych w owczym żołądku. Bardzo często podawany jest on w barach.
Jeśli chodzi o nieco słodsze przekąski to możecie być w szoku ale będąc w Szkocji można spróbować marsa smażonego na głębokim oleju(deep fried mars). To nie pomyłka. Pozostając w temacie słodyczy to warto skusić się na szkockie krówki (Scottish tablet) a także przepyszne maślane ciasteczka znane pod nazwą shortbread.
Pewnie zacieracie już ręce na myśl o tym, że będziecie mieli okazję spróbować w lokalnej whisky co także polecamy. Jeśli jednak szukacie czegoś bezalkoholowego to najpopularniejszym napojem jest IrnBru (dostępny także w wersji dietetycznej).
No i nie możemy także zapomnieć o Fish and Chips czyli smażonej rybie podawanej z frytkami bardzo często polanymi octem. Można także zamówić opcję bez octu co bardziej do nas przemawia. Będąc w Szkocji warto spróbować owoców morza. Najlepiej podczas wizyty w miasteczku portowym aby mieć pewność że są one świeże. Podobno najlepsze można kupić w Oban i Stonehaven.
W ciągu ostatnich lat wiele podróżowaliśmy po Szkocji. Nigdy NIE przytrafiła nam się ŻADNA NIEBEZPIECZNA sytuacja. Nigdy nie próbowano nas okraść. Z pewnością zastanawia was Czy w dużych miastach – Edynburg, Glasgow, Inverness czy Aberdeen można czuć się bezpiecznie?
Jeśli zwiedzacie miejsca typowo turystyczne to raczej nic Wam nie grozi. Nieco inaczej może być w typowo „gorszych” dzielnicach miast. Jednak w jakim celu mielibyście się tam udawać jeśli nie ma tam nic ciekawego? Jest taka reguła. Jeśli ktoś szuka problemu to go znajdzie.
O kieszonkowcach w mieście też nie słyszeliśmy praktycznie nic ale zawsze trzeba o tym pamiętać aby nie trzymać dokumentów oraz pieniędzy na wierzchu. Nie ma co kusić losu.
AberdeenInvernessGlasgowDzielnica portowa Leith w Edynburgu
Czy jazda w ruchu lewostronnym jest trudna?
W całej Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście okazji poruszać się samochodem z kierownicą po prawej stronie to na początek może to być dla was nieco dziwne ale można bardzo szybko się do tego przyzwyczaić.
Kierowcy w Szkocji jeżdżą bardzo spokojnie (oczywiście zdarzają się wyjątki). Podrzucimy wam kilka rad, o których warto pamiętać:
Zawsze trzymajcie się lewej strony drogi (wielkie odkrycie).
Na rondzie należy przemieszczać się w lewą stronę.
Przez pierwsze kilka dni warto aby pasażer siedzący obok kierowcy pilnował aby trzymać się zasad ruchu lewostronnego.
Na szczęście nie 🙂 najczęściej jest to w okresie od maja do września (tak mniej więcej). Też nie jest powiedziane, że są one wszędzie. Polecam zerknać na prognozę muszkową przed wyjazdem – https://www.smidgeup.com/midge-forecast/.
Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgody
Czy muszki szkockie występują cały rok ?
Na szczęście nie 🙂 najczęściej jest to w okresie od maja do września (tak mniej więcej). Też nie jest powiedziane, że są one wszędzie. Polecam zerknać na prognozę muszkową przed wyjazdem – https://www.smidgeup.com/midge-forecast/.
Pozdrawiam 🙂