Szkocja

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę poza Glasgow

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę z glasgow

Każdy czasem chce uciec od zgiełku miasta. Polecamy Wam 10 miejsc, które naszym zdaniem są idealną odskocznią. Wodospady, zamki, góry i nie tylko pomogą wam odpocząć od dnia codziennego. Jak wiadomo najlepiej akumulatory ładować obcując z przyrodą a Szkocja posiada niesamowite miejsca, w których bez problemu da się to zrobić.

Ben A’an

Ben A’an jest jednym z częściej odwiedzanych szlaków górskich w Szkocji. Trasa nie jest wymagająca przez co staję się idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Szczyt znajduje się w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs, oddalony jest o około 15 minut jazdy samochodem od Callander i Aberfoyle.

Ben A’an – jeden z najpiękniejszych szlaków w Szkocji

ben aan szkocja

Wodospady New Lanark

Wodospady New Lanark znajdują się w miasteczku o tej samej nazwie. W 2001 roku miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest ono idealne dla osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu, podziwiając piękno przyrody. Na rzece Clyde znajdują się trzy wodospady – Dundaff Linn, Corra Linn i Bonnington Linn. Nazywane są one Falls of Clyde.

Wodospady New Lanark na rzecze Clyde

falls of clyde new lanark szkocja

Stirling Castle

Zamek Stirling umiejscowiony jest na wzgórzu nad rzeką Forth, widoczny jest on z autostrady i już z daleka prezentuje się przepięknie. Stirling Castle posiada ciekawą historię, którą można poznać poprzez zwiedzanie go w dowolny dzień, jest on czynny od poniedziałku do niedzieli. Polecamy godziny popołudniowe, gdyż rano jest tam dość tłoczno, ponieważ zamek oblegany jest przez zorganizowane wycieczki szkolne.

stirling castle szkocja

Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

The Kelpies w Falkirk

The Kelpies w miasteczku Falkirk znajdują się największe stalowe konstrukcje końskich głów na świecie. Przedstawiają one Duke’a i Baron’a – zimnokrwistą rasę koni Clydesdale. Rzeźby wyglądają niesamowicie w dzień jaki w nocy, gdy podświetlone są kolorowymi światłami. Cały teren dookoła the Kelpies jest idealnym miejscem na spacer.

Atrakcje w Falkirk – The Kelpies i inne

the kelpies falkirk

Luss nad jeziorem Loch Lomond

Luss leży w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs na zachodnim brzegu jeziora Loch Lomond. Wioska ta zachwyca wyjątkowym klimatem, który tworzą malownicze domki i piękne góry oplatające jezioro. Jest to idealne miejsce na ucieczkę od gwaru miasta.

Luss – malownicza wioska na brzegu Loch Lomond

luss szkocja

Devil’s Pulpit

Finnich Glen to kanion, który przyciąga wiele osób chcących zobaczyć pięciuset metrową czerwoną rzekę, płynącą pomiędzy klifami. Woda spływa po skałach tworząc spektakularny widok. Całość wygląda bajkowo! Legenda głosi, że kolor rzeki jest spowodowany krwawymi wydarzeniami z przeszłości.

devils pulpit szkocja

Bracklinn Falls w Callander

Bracklinn Falls w Callander są spektakularnymi wodospadami ukrytymi w lesie. Najlepiej odwiedzić to miejsce jest w trakcie lub po opadach deszczu. Woda wzbiera na sile i z impetem spływa ze skalistego podłoża. Oddalone są one o około 10 minut spaceru z bezpłatnego parkingu. Miejsce to odwiedziliśmy już kilka razy i za każdym razem prezentuje się wyjątkowo.

Niesamowite wodospady Bracklinn Falls w Callander

bracklinn falls callander szkocja

Plaża w Troon

Plaża, która cieszy się dużą popularnością nie tylko w słoneczne dni. W tym miejscu wiele osób spędza czas spacerując z psem, jeżdżąc konno czy biegając. Gdy w Szkocji zaświeci słońce jest to również idealne miejsce na grilla czy piknik.

Zamek Culzean

Zamek, który imponuje bogactwem oraz niepowtarzalnym stylem. Położony jest na południe od Ayr. Jest on jedną z najciekawszych atrakcji w tej części kraju. Wybudowany na klifie Culzean Castle imponuje wielkością. Miłośnicy historii będą w niebo wzięci, gdyż budowla jest bardzo dobrze zachowana.

zamek culzean szkocja

Falls of Dochart w Killin

Falls of Dochart to spokojnie płynące wodospady przez urokliwe miasteczko. Woda, góry i las tworzą niesamowite widoki, które można podziwiać z wiaduktu lub ławeczki, popijając bawarkę lub procentowy trunek. Wszystko idealnie ze sobą współgra i zachwyca. Falls of Dochart jest jednym z tych miejsc, które w 100% oddaje piękno Szkocji.

fall of dochart killin szkocja

Jesteśmy ciekawi gdzie Wy odpoczywacie od zgiełku miasta.

Tymczasem zabieramy się za przygotowanie drugiej cześć wpisu z pomysłami na jednodniową wycieczkę poza Glasgow.

E-Book

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...