Szkocja

10 powodów, dla których WARTO odwiedzić Szkocję

Szkocja ma do zaoferowania wiele. Nie tylko góry i jeziora są powodem, dla którego warto odwiedzić ten kraj ale także niesamowita architektura, piękne plaże, dzika przyroda czy zamki, które skrywają bogatą historię. Zwiedzamy Szkocję od czterech lat a mimo to pozostało jeszcze wiele do odkrycia.

Przedstawiamy Wam 10 powodów, dla których warto odwiedzić Szkocję. Zapraszamy!

Góry w Szkocji

Jeśli ktoś czyta regularnie naszego bloga to na pewno nie zdziwi się, że na pierwszym miejscu umieściliśmy szkockie góry. W całej Szkocji znajdują się 282 szczyty, których wysokość przekracza 914,4 metrów (3000 stóp). 

Kolekcjonowanie kolejnych wierzchołów nazywane jest „Munro Bagging„. Moglibyśmy przeznaczyć na to każdy kolejny weekend gdyby oczywiście dopisała pogoda. A jak wiadomo z tą w Szkocji bywa różnie.

góry munro bagging w szkocji

Zamki w Szkocji

Szkocja słynie z pięknych zamków i jest to kolejny powód, dla którego warto ten kraj odwiedzić. Do najpopularniejszych zaliczane są Stirling Castle, Edinburgh Castle czy choćby wspaniały zamek Eilean Donan.

W Szkocji liczba zamków szacowana jest na około 3 tysiące. Wiele z nich zachowało się w dobrym stanie. Jak do tej pory kilka z nich udało nam się odwiedzić. Największe wrażenie zrobił na nas Blackness Castle.

blackness castle zamki w szkocji

Malownicze krajobrazy

Surowy, ale piękny krajobraz Szkocji doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju aktywnego spędzania czasu. Kraj warto poznać poprzez spływy kajakowe, wędrówki piesze, żeglarstwo czy kolarstwo górskie.

szkocja najpiękniejsze krajobrazy

Jednym z najlepszych sposobów na podziwianie szkockiej scenerii jest zwiedzanie wysp u zachodniego wybrzeża, takich jak Isle of Skye czy Isle of Mull.

szkocja isle of skye

Krajobrazy w Szkocji powalają na kolana o każdej porze roku, nawet jeśli pogoda nie dopisuje. Warto sprawdzić to na własnej skórze!

Whisky

Szkocja znana jest na całym świecie ze swojej whisky. Nie można stąd wyjechać bez odwiedzenia jednej z wielu destylarni i oczywiście degustacji tego trunku. A może warto kupić butelkę whisky jako pamiątkę?

Architektura

Szkocja słynie z niesamowicie zróżnicowanej architektury. Podziwiać można znakomite średniowieczne budowle takie jak Glasgow Cathedral czy wybudowany w nowoczesnym stylu Riverside Museum. Jedno jest pewne. Pasjonaci architektury wyjadą ze Szkocji zadowoleni.

The Highland Games

The Highland Games odbywają się w miesiącach wiosennych i letnich w całym regionie Highlands. Tradycja ta może poszczycić się kilkusetletnią historią. 

Na czym polega The Highland Games? Zawody te to idealna okazja aby poznać szkockie tradycje oraz kulturę. Pchnięcie kulą, rzut sosnowym balem, rzut młotem oraz przerzucanie hantla nad poprzeczką to konkurencję, w których sprawdzają się najsilniejsi ludzie w kraju.

E-Book

Dzika przyroda w Szkocji

Północ Szkocji to idealne miejsce aby podziwiać renifery, jelenie, maskonury wieloryby, foki czy delfiny w swoim naturalnym środowisku. Większość kraju to dziewicze tereny, które sprawiają, że czujemy się tam jak w domu. Szkoda tylko, że nie możemy tam zamieszkać.

dzika przyroda w szkocji
dlaczego warto odwiedzić szkocję

West Highland Way

Szkockie piękno można podziwiać podczas wędrówek pieszych. Bez wątpienia najpopularniejszą jest trasa trekkingowa jest West Highland Way o długości 153 kilometrów. Rozpoczyna się ona w Glasgow a kończy w Fort William. 

Po drodze podziwiać można wszystko to co najpiękniejsze w Szkocji. Loch Lomond czy Glen Coe to tylko początek niesamowitej przygody.

west highland way

North Coast 500

Nie ma nic lepszego od niekończących się dróg, wijących przez wiejskie tereny między górami, dolinami i najwspanialsze krajobrazy północnego wybrzeża Szkocji. Plaże, jeziora, wodospady i mnóstwo owiec. Jednym z naszych marzeń jest kupno vana i kilkumiesięczna podróż po północy kraju.

north coast 500 w szkocji

Miasta w Szkocji

Szkocja to nie tylko Edynburg ale także inne miasta, które warto odwiedzić. Polecamy spędzić choćby weekend w Aberdeen lub Glasgow. W obydwu miejscach każdy znajdzie coś dla siebie.

Dlaczego warto odwiedzić Szkocję? Bez wątpienia kraj ten zachęca niesamowitymi krajobrazami, zamkami, architekturą czy choćby naturą. Z pewnością to nie wszystko. Mieliście już okazję poznać piękno tego miejsca?

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...