Poradnik

10 rzeczy, które MUSISZ zrobić przed każdą podróżą

Akademia Podróżnik 10 rzeczy które musisz zrobić przed podróżą

Co musisz zrobić przed podróżą? Dobre przygotowanie do wyjazdu to podstawa przyjemnie spędzonego czasu. Każdemu może zdarzyć się zapomnieć o czymś ważnym. Podrzucamy Wam 10 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić przed każdą podróżą.

Na początek najważniejsze – zawsze przed opuszczeniem domu sprawdź czy masz ze sobą dokumenty, bilety/karty pokładowe oraz pieniądze lub inny środek płatności. Mając wszystkie wyżej wymienione rzeczy z pewnością poradzisz sobie w dalszej podróży.

10 rzeczy, które musisz zrobić przed każdą podróżą

Zrób listę najważniejszych rzeczy

Najlepiej nawet teraz. Weź kartkę i zapisz na niej wszystkie najważniejsze rzeczy, o których powinieneś pamiętać przed wyjazdem. Trzeba podlać kwiatki? Spakować niezbędne leki a może powyłączać wszystkie niepotrzebne urządzenia elektryczne?

Pamiętaj o noclegu!

Przed wyjazdem warto zarezerwować sobie nocleg chociażby na pierwszą noc. Unikniecie w ten sposób stresu, który wyniknie z poszukiwania hotelu na ostatnią chwilę. W podróży korzystamy z portali AirBnB a także Booking.com.

Przygotowaliśmy także osobny wpis dotyczący tego w jaki sposób zarezerwować nocleg. Jeśli szukasz informacji na ten temat to polecamy zajrzeć.

10 rzeczy, które MUSISZ zrobić przed każdą podróżą

Pamiętajcie aby przed dokonaniem rezerwacji zwrócić uwagę na lokalizację a także oceny poprzednich gości. W ten sposób unikniecie spędzania mnóstwa czasu w komunikacji miejskiej lub niezadowolenia.

Sprawdź ważność dokumentów oraz wymagania wizowe

Przed wyjazdem (w sumie to przed kupnem lotów) sprawdź ważność dokumentów. Warto wiedzieć także jakie wymagania wizowe obowiązują w kraju, do którego masz zamiar polecieć. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności a także odwołanego wyjazdu z powodu przeoczenia.

Ważny jest także stan dokumentów. Jeśli będą one zniszczone to podczas kontroli może okazać się, że nie zostaniemy wpuszczeni do danego kraju.

Dowiedz się co nieco o kraju, do którego lecisz

Bardzo ważną rzeczą, którą należy zrobić przed wylotem jest zapoznanie się z informacjami o danym kraju. Warto dowiedzieć się jaki obowiązuje standard gniazdek elektrycznych, poznać podstawowe informacje o kulturze oraz bezpieczeństwie.

Warto poznać kilka przydatnych słówek w lokalnym języku lub pobrać aplikację typu Tłumacz. Uwierzcie nam, to przydaje się bardzo często.

10 rzeczy, które MUSISZ zrobić przed każdą podróżą

Przygotuj pieniądze lub inny środek płatniczy

Przed wyjazdem pamiętaj o tym aby wymienić gotówkę lub przygotować inny środek płatniczy, na przykład karty kredytowe lub debetowe.

Od ponad roku w swoich podróżach korzystamy z karty płatniczej Revolut. Umożliwia ona bezpłatne wypłaty z bankomatów do określonej kwoty a także płatności kartą bez prowizji

Korzystając z naszego linka polecającego możesz zamówić kartę Revolut.

E-Book

Jeśli nie chcesz zamawiać karty Revolut lub korzystasz z innej to sprawdź jakie obowiązują opłaty oraz prowizję za wypłaty z bankomatów lub płatności kartą.

W popularnych miejscach turystycznych bankomaty znajdują się na każdym kroku (niektóre z nich mogą pobierać prowizję). Oddalając się od nich płatności kartą są znacznie utrudnione. Warto więc zaopatrzyć się w gotówkę.

Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym

Zdrowie oraz bezpieczeństwo w podróży powinno być najważniejsze. Zawsze pamiętaj o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Pozwoli ono zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w razie wypadku bądź innej sytuacji, w której będziesz potrzebował/potrzebowała pomocy medycznej.

10 rzeczy, które MUSISZ zrobić przed każdą podróżą

Jeszcze jedna rada w kwestii bezpieczeństwa

Jakiś czas temu odkryliśmy w Google Maps całkiem fajną funkcję. Pozwala ona na udostępnienie swojej lokalizacji wybranym przez nas osobom. Pozycja aktualizowana jest w momencie gdy mamy dostęp do internetu.

Może warto udostępnić komuś swoją aktualna lokalizację?

Roaming lub lokalna karta SIM

Pamiętaj, że nie w każdym kraju obowiązuje roaming i możesz bez dodatkowych opłat korzystać ze swojego numeru telefonu. Przed wyjazdem zapytaj swojego operatora o opłatach za wysyłanie wiadomości, rozmowy telefoniczne oraz Internet w kraju, do którego podróżujesz.

Od razu przypomina mi się sytuacja w Szwajcarii kiedy to nieświadomi opłat roamingowych w ciągu kilku minut korzystania z internetu wykorzystaliśmy cały limit kosztów dodatkowych. Całe szczęście wynosił on tylko £5.

Dobrym rozwiązaniem jest kupno lokalnej karty SIM tuż po przyjeździe na lotnisko.

Zrób wstępny plan podróży

Zawsze przed wyjazdem ustalamy sobie wstępny plan podróży, który zawiera w sobie miejsca, które chcemy odwiedzić a także te, które może odwiedzimy jeśli pozwoli na to czas.

Zrób sobie listę miejsc oraz atrakcji i w miarę możliwości czasu i pieniędzy staraj się dostosować swój dzień aby wrócić z podróży zadowolonym.

10 rzeczy, które MUSISZ zrobić przed każdą podróżą

Zainstaluj przydatne aplikacje mobilne

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się wpis, w którym przedstawiliśmy aplikacje mobilne, z których korzystamy w podróży. Są one bardzo przydatne. Mogą one pomóc zaoszczędzić Wam sporo czasu, nerwów i pieniędzy w podróży.

Zrób listę rzeczy do spakowania

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zapomnieć o ulubionej koszulce lub innej przydatnej rzeczy? Nam zdarzyło się to nie raz. Przed każdym wyjazdem zawsze robimy listę rzeczy, które chcielibyśmy zabrać, następnie skracamy ją o rzeczy, których nie potrzebujemy i mamy listę tego co musimy spakować.

10 rzeczy, które MUSISZ zrobić przed każdą podróżą

I tak wygląda nasza lista rzeczy, które robimy przed każdą podróżą. Jak to wygląda u Was? Często zdarza się Wam zapomnieć o czymś ważnym?

5 Comments

  • Nie myśleliście może o wydania ebooka z poradami na temat samodzielnego organizowania podróży? Byliśmy zainteresowani 😉😉😉

  • Ja lubię mieć w telefonie zdjęcia miejsc, które chcemy zobaczyć. Z internetem różnie bywa, nie każda zaczepiona osoba zna inny język niż ojczysty lub może nie kojarzyć nazwy danego miejsca i wtedy zdjęcie bardzo pomaga.

  • Punkt pierwszy – pamiętaj o dokumentach. Niby oczywista oczywistość, ale okazuje się, że nie dla każdego. Moi rodzice kiedyś żywo dyskutowali o tym, jak nasza pani doktor nie poleciała na wymarzone wakacje, bo jej mąż zapomniał, czy też miał nieważny paszport. Jakiś czas temu rodzice wylatywali chyba na Teneryfę, już nawet nie pamiętam. Pojechali na lotnisko, po jakiejś ponad godzinie dzwonią, że mam przyjeżdżać na sygnale z taty paszportem, bo dowód nieważny. Nie wiem, jak mi się to udało, ale zdążyłam w ostatniej chwili. Moje podstawowe sprawdzanie to: paszport, pieniądze, karta, telefon (z dobrze naładowaną baterią, lub dodatkowo ładowarka). Całą resztę można w razie czego kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Jak zorganizować city break
Poradnik

Jak zorganizować city break w 6 krokach?

City break czyli krótki wypad do interesującego miasta może być doskonałą okazją...

Karta pokładowa bilet bezpieczeństwo
Poradnik

Nigdy nie wrzucaj zdjęć biletu do Internetu. Oto solidny powód!

Wiemy doskonale, że podróż to niezwykłe doświadczenie i wielu ma ochotę dzielić...

Ubezpieczenie SafetyWing
Poradnik

Dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia w podróży?

Zanim wyruszysz w podróż, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i pomyśleć o...

Co robić w trakcie długiego lotu samolotem
Poradnik

Co robić podczas długiego lotu? 8 pomysłów na nudę!

Długi lot samolotem może być zarówno ekscytujący, jak i nużący. Niezależnie od...