Czytelnicy jednego z najlepszych przewodników turystycznych na świecie – Rough Guide wybrali Szkocję jako najpiękniejszy kraj na świecie. Powód? Dzikie plaże, głębokie jeziora, skaliste zamki i oczywiście whisky. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Szkocji?
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
- 1 Kupno alkoholu
- 2 Polskie produkty spożywcze
- 3 Darmowe muzea
- 4 Brytyjski standard gniazdek elektrycznych
- 5 Drzwi otwierają się…
- 6 Czas w Wielkiej Brytanii
- 7 Adresy w Wielkiej Brytanii
- 8 Ruch lewostronny
- 9 Brak gniazdek elektrycznych w łazience
- 10 Przejścia na czerwonym świetle
- 11 Komunikacja miejska
- 12 Dwa krany przy zlewie
- 13 Nie masz czasu lub nie lubisz gotować?
- 14 Woda z kranu
- 15 Ludzie
- 16 Język angielski ze szkockim akcentem
- 17 Mieszkania
- 18 Darmowe leki
- 19 Banknoty
- 20 Pogoda
Kupno alkoholu
W Szkocji obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu pomiędzy 22:00 a 10:00*. Jeśli wyglądasz na mniej niż 25 lat (według sprzedawcy) możesz zostać poproszony o pokazanie dowodu osobistego. Lepiej mieć go przy sobie.
*Z wyłączeniem miejsc, które posiadają odpowiednie licencje/pozwolenia (na przykład bary).
Polskie produkty spożywcze
W wielu sklepach Tesco Extra, ASDA, Lidl czy Morrisons można kupić polskie produkty spożywcze. Jeśli już mową o zakupach to niech nie zdziwi Was widok ludzi w piżamie. To normalne!
Darmowe muzea
Muzeum transportu, sztuki nowoczesnej, architektury, archeologii, historii, technologii za darmo? TAK!

Brytyjski standard gniazdek elektrycznych
W Szkocji jak i całej Wielkiej Brytanii obowiązuje inny standard gniazdek elektrycznych niż w Polsce. Potrzebna jest specjalna przejściówka – na przykład Adapter UK.
Drzwi otwierają się…
do wewnątrz. Warto wiedzieć żeby niepotrzebnie nie szarpać klamki. 😀
Czas w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania znajduje się w strefie czasowej UTC+1:00 lub BST co oznacza, że przylatując z Polski trzeba cofnąć zegarek o godzinę.
Z reguły w krajach anglojęzycznych stosuje się 12-godzinny sposób zapisywania czasu. Doba dzieli się na dwie połowy:
- od 0:00 (północ) do 11:59 – określane jako AM
- od 12:00 (południe) do 23:59 – określane jako PM
Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Adresy w Wielkiej Brytanii
Dokładny adres zapisuje się w Wielkiej Brytanii trochę inaczej w Polsce.
Przykład:
117 Main Street
G22 5NH Glasgow
Najpierw numer budynku, póżniej nazwa ulicy. W kodzie pocztowym pierwszą część oznacza dzielnicę a drugą ulicę.
Wiele budynków w Wielkiej Brytanii ma także swoją nazwę.
Ruch lewostronny
W Szkocji, jak i całej Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Dowiedz się Jak NIE JEŹDZIĆ w ruchu lewostronnym?

Brak gniazdek elektrycznych w łazience
W łazience nie spotkacie gniazdek elektrycznych co spowodowane jest kwestiami bezpieczeństwa. Wyjątkiem jest gniazdko pod maszynki do golenia z napięciem 110V.
Przejścia na czerwonym świetle
Powszechnie przyjęto, że można przejść na czerwonym świetle na własne ryzyko. Ważny jest fakt, że nie dostaniemy za to mandatu.
Jeśli jesteśmy już przy temacie przejść dla pieszych to warto wspomnieć, że jeśli są one oznaczone białymi lampami to jako kierowcy musimy bezwzględnie zatrzymać się aby ustąpić pierwszeństwa pieszym.
Komunikacja miejska
Większość autobusów zatrzymuje się na żądanie. Jeśli nie dasz znaku kierowcy (na przykład wystawienie ręki) to po prostu pojedzie dalej. Warto o tym pamiętać, szczególnie w porze deszczowej. Bilet można kupić u kierowcy płacąc zbliżeniowo lub gotówką.
Dwa krany przy zlewie
Dwa krany w łazience? Ale jak to? Jeden z ciepłą a drugi z zimną wodą. Oczywiście w tym pierwszym woda jest za gorąca a w tym drugim za zimna. Podobno jest to kwestia oszczędności. 🙂
Przeczytaj także – 10 miejsc, które warto odwiedzić w Szkocji
Nie masz czasu lub nie lubisz gotować?
Żaden problem. W Szkocji bardzo popularne jest gotowe jedzenie, które można kupić praktycznie w każdym markecie. Zupy w puszkach, ryż/makaron z warzywami i mięsem i wszystko inne co można sobie wyobrazić. Popularne są także restauracje typu Take Away z kuchnią chińską, indyjską czy fish and chips.
Kolejną rzeczą, które z pewnością zaskoczy każdego są pokrojone (!) i zapakowane owoce oraz warzywa. Oczywiście cena dużo wyższa.
Woda z kranu
W Szkocji woda z kranu nadaje się picia.
Ludzie
Szkoci to naród niezwykle otwarty, bardzo pomocny i zawsze chętny do rozmowy.

Język angielski ze szkockim akcentem
Nie masz problemów z komunikacją w języku angielskim? Witamy w Szkocji. Szkocki akcent jest bardzo trudny do zrozumienia, nawet dla kogoś kto mieszka tutaj kilka lata.
Mieszkania
Wygląd szkockich mieszkań (zwłaszcza tych w starym budownictwie) także jest bardzo ciekawy. Rury na zewnątrz, dywany w całym domu (łącznie z łazienką), ściany pomalowane na kolor magnolii czy światło w łazience włączane za pomocą sznurka brak (tu akurat kwestia bezpieczeństwa).
Niezwykle zaskakującym rozwiązaniem jest licznik na prąd doładowany specjalnym kluczykiem. W praktyce oznacza to, że jeśli nie zapłacisz z góry to nie będzie mógł korzystać z urządzeń elektrycznych w mieszkaniu.
Darmowe leki
W Szkocji większość leków jest bezpłatna. W praktyce wygląda to tak, że mając receptę od lekarza (czasem przesyłana jest ona elektronicznie do apteki) należy udać się do apteki gdzie paczka z lekami (wraz z dokładną informacją o dawkach) zostanie wydana nam bezpłatnie.
Banknoty
W Szkocji w obiegu znajdują się funty szkockie, brytyjskie i irlandzkie z północy. Z tymi pierwszymi może być problem w polskim kantorze.
Przeczytaj także – Szkocja – 33+ MAŁO ZNANE fakty i ciekawostki
Pogoda
I na koniec wisienka na torcie. Jednego dnia można doświadczyć słońca, deszczu czy wiatru. Jak mawiają Szkoci: Jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutę.

Leave a comment