20 interesujących faktów o Malcie

Podczas podróży zawsze staramy się dowiedzieć czegoś ciekawego o miejscu, w którym jesteśmy. Tak też było w trakcie naszej wizyty na Malcie. Przedstawiamy ponad 20 interesujących faktów, które warto poznań o tym malutkim kraju.

1. Malta jest 990 razy mniejsza od Polski, jej powierzchnia to zaledwie 316 kilometrów kwadratowych.

2. Malta nazywana jest krainą miodu ze względu na dużą produkcję miodu wytwarzanego z opuncji figowej, agawy, tymianku oraz owoców cytrusowych.

20 interesujących faktów o Malcie

3. Na Malcie mieszka około 445 tysięcy ludzi, 1400 osób na kilometr kwadratowy co czyni kraj jednym z najgęściej zaludnionych na świecie.

4. Mieszkańcy Malty posługują się dwoma językami – maltańskim i angielskim.

Ciekawostki o Malcie

5. Malta była pod panowaniem Wielkiej Brytanii aż do 1964 roku.

6. Malta jest jednym z najlepszych miejsc w Europie do nurkowania. Można podziwiać tam podwodną faunę i florę, formacje skalne a także 3 metrowy pomnik Jezusa zatopiony w 1990 roku.

7. W 1530 roku na Malcie osiedlili się rycerze Zakonu Maltańskiego. Wybudowane przez nich fortyfikacje utrzymały się w dobrym stanie do naszych czasów. Stolica kraju – Valletta została nazwa na cześć Jeana de la Valette, wielkiego mistrza, który dowodził obroną miasta w XVI wieku.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


8. Walutą obowiązującą na Malcie jest euro, które w 2008 roku zastąpiło liry maltańskie.

malta ciekawostki

9. Najwyżej położonym punktem na Malcie jest Ta’ Dmejrek (253 m n.p.m.) znajdujący się pośród klifów Dingli.

10. Popularnym daniem kuchni maltańskiej jest gotowany królik w winnym sosie.

11. Stolicy Malty – Valletta to najmniejsza oraz najdalej wysunięta na południe stolica w Europie z imponującą ilością 320 zabytków.

12. Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.

13. Na Malcie nie ma lasów, gór, rzek ani jezior. Podziwiać za to możemy klify, formacje skalne a także architekturę.

Co warto wiedzieć o Malcie?

14. Główną religią na Malcie jest katolicyzm (98%). Na murach oraz drzwiach wejściowych do każdego domu znajdziemy figurki świętych. Malta to jeden z najbardziej katolickich krajów na świecie.

15. Na Malcie znajduje się 365 kościołów – tyle ile dni w roku.

16. Malta oraz Katar to dwa najbezpieczniejsze kraje na świecie.

malta interesujące fakty

17. Odkryte przez nurków ruiny Gebel Gol-Bahar na głębokości 20 metrów przez wielu uznawane są jako fragmenty zaginionej Atlantydy.

18. W trakcie II wojny światowej, podczas mszy do kościoła w Moście wpadła 500 kilogramowa bomba, która nie wybuchła. Wydarzenie to nazwano Cudem Bomby.

19. Na Malcie nie ma pociągów, tramwajów oraz metra. Do naszej dyspozycji pozostają autobusy, które zabiorą nas w każde miejsce na wyspie.

Malta – interesujące fakty

20. Wyspa Malta jest jedną z wysp wchodzących w skład archipelagu Wysp Maltańskich (Gozo, Comino, Wyspa Manoela, Cominotto, Wyspa Świętego Pawła, Fifla oraz Fungus Rock oraz inne mikrowyspy).

21. Na Malcie kręcone wiele scen do popularnego serialu – Gra o Tron.

malta co warto wiedziec

22. Na Malcie kręcono sceny do takich produkcji jak Kapitan Phillips z Tomem Hanksem, Troja z Bradem Pittem, Gladiator z Russelem Crowe, U-571, Hrabia Monte Cristo, Assassins Creed, World War Z, Odyseja czy Szpieg, który mnie kochał.

23. Narodową rasą psa na Malcie jest Pies Faraona (Kelb tal-Fenek) a nie Maltańczyk jakby mogło się wydawać. Psy służyły mieszkańcom do polowania na króliki.

24. Pierwsi ludzie przybyli na Maltę w okolicach 5200 roku p.n.e. Na Malcie znajdują się także jedne z najstarszych znanych budowli na świecie. Jedna z nich, znajdująca się na Gozo pochodzi z około 3600 roku p.n.e., co czyni ją straszą od egipskich piramid.

Jaka ciekawostka najbardziej Was zaskoczyła? Nas chyba ilość Kościołów na Malcie.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

8 komentarzy do “20 interesujących faktów o Malcie”

 1. Dodam jeszcze 3 ciekawostki od siebie, przydatne dla osób wybierających się w pierwszą podróż:
  1. Na Malcie obowiązują brytyjskie przejściówki do gniazdek, dlatego lepiej zabrać ze sobą adaptery.
  2. Woda kranowa w wielu miejscach nie nadaje się do picia. Jest to w większości odsalana woda morska.
  3. Wiosną na Malcie zdarzają się tak zwane burze piaskowe. Niebo robi się żółte a wiatr razem z deszczem przynosi piach z Sahary i pył z Etny. Jeśli traficie w tym czasie na Maltę, nie myślcie że miejscowi nie dbają o czystość. Taki stan trwa kilka dni i potem wszyscy myją okna i tłumnie udają się na myjnie samochodowe 😀

  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 2. Byłam z rodziną i się zakochałam.
  Co do najbezpieczniejszych miejsc badzo bym polemizowała .Maltanczycy wiedzą, że jest bardzo skorumpowana, więc albo się podporządkujesz albo uważaj. No niestey ale to prawda.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz