5 przemyśleń na temat życia w Szkocji

Szkocja stała się naszym drugim domem i w związku z tym chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami odnośnie tego kraju. Przedstawimy Wam 5 faktów, o których mogliście nie wiedzieć. Niektóre z nich porównamy z Polską.

Zapraszamy do krótkiej lektury.

Pogoda w kratkę

Nieraz narzekamy na pogodę w Polsce. Mówimy, że jest za zimno, za gorąco. Narzekamy, że pada deszcz albo, że wieje wiatr. Wszystkie te warunki pogodowe są akceptowalne w odpowiedniej porze roku ale mimo wszystko lubimy sobie ponarzekać. Uwierzcie nam – my będąc w Polsce już nie narzekamy na złe warunki pogodowe.

pogoda w szkocji

W Szkocji pogoda zmienia się diametralnie. W ciągu jednego dnia możemy doświadczyć 4 rożnych pór roku. Spoglądając przez okno widzisz słońce więc stwierdzasz, że kurtka dziś będzie zbędna ale gdy już wyjdziesz za drzwi okazuję się, że jest ulewa. Mimo wszystko nie masz się o co martwić bo za pięć minut znowu wyjdzie słońce żeby za kolejne pięć minut mógł zerwać się silny wiatr z deszczem. P.S. Nie zabieraj ze sobą parasola – i tak Ci się nie przyda – wiatr sobie z nim skutecznie poradzi.

Szkoci mają dwa powiedzenia, które sprawdzają się w 200% :

  1. Jeśli pogoda Ci nie odpowiada to poczekaj pięć minut. 😀
  2. Nie ma złej pogody jest tylko złe ubranie. 😀
pogoda w szkocji

Przyjaźni ludzie

Odnieśliście wrażenie, że w naszym kraju w różnego rodzaju urzędach, biurach, sklepach pracują ludzie, którzy na samym wejściu chcą Was zjeść? Ewidentnie wstali lewą noga i nie starają się tego w żaden sposób ukryć? Niestety my kilka razy mieliśmy tego typu nieprzyjemne doświadczenia.

przyjaźni ludzie w Szkocji

Nie ozłacamy Szkocji ale w tym kraju jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się z niemiłym nastawieniem do klienta. Ekspedientki są uprzejme i uśmiechnięte, osoby pracujące w urzędach starają się rozwiązać problem w miłej atmosferze.

Wszystko to pewnie jest wynikiem nakładu obowiązków, zarobkami i wieloma innymi czynnikami.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Odbiegając od formalnych rozmów z ludźmi możecie być pewni, że stojąc na przystanku autobusowym zostaniecie zaczepieni na krótką, przyjemną rozmowę. zostaniecie zapytani o pogodę i o to jak mija Wam dzień.

przyjaźni ludzie w Szkocji

Szkoci z natury są rozmowni i przyjaźnie do siebie nastawieni. Normalną rzeczą jest też to, że niekiedy pada pytanie jak się masz, na które ktoś nie oczekuje odpowiedzi. Rzucenie w powietrze takich słów jest tu niekiedy traktowane jako zwykłą uprzejmość lub przywitanie.

Piękne krajobrazy

Szkocja może pochwalić się niesamowitymi krajobrazami. Góry, jeziora, wodospady, klify, morze, ocean… długo można byłoby wymieniać. Niekończąca się lista szkockich cudów natury zachęca turystów z całego świata do odwiedzania tego skrawka ziemi.

piękne krajobrazy w Szkocji

My jesteśmy zakochani w naturze tego kraju. Północna Szkocja jest surowa i dziewicza. Jadąc drogą NC500 odnosi się wrażenie jakby było się w innym – piękniejszym świecie. Zajrzyjcie do naszych wpisów a dowiecie się więcej na temat zachwycających miejsc w tym niesamowitym kraju.

piękne krajobrazy w Szkocji

Tolerancja

Wstydzisz się dużego nosa? Masz nadwagę? Jesteś wyśmiewany z powodu swojej orientacji, religii czy stylu ubierania się?

W Szkocji nic nie jest problemem. Nie ma tu znaczenia jak się ubierasz, jak wyglądasz, w co wierzysz i jakiej orientacji seksualnej jesteś. Tutaj każdy jest człowiekiem i nikt nikogo nie wytyka palcami.

tolerancja w Szkocji

W tłumie ludzi jesteś niezauważalny i nie musisz się przejmować na przykład dziurawymi rajstopami czy poplamioną bluzką – tutaj nikt nie zauważy.

W tym kraju człowiek może wyglądać jak chce. Długie paznokcie w podstawówce? Pewnie dlaczego nie… Makijaż i pofarbowane włosy? To też nie problem. W Szkocji dzieci w ten sposób kształtują swoją osobowość i wyrażają siebie.

Herbata z mlekiem – bawarka

Ostatnim faktem jest to, że Szkoci piją herbatę z mlekiem. Nie zdziwcie się jeśli w restauracji zostanie Wam podany imbryk z herbatą a obok niego malutki dzbanuszek z mlekiem.

My niestety nie przekonaliśmy się w 100% do herbaty z mlekiem ale dla Szkotów dzień bez herbaty z mlekiem jest dniem straconym.

herbata z mlekiem w Szkocji

Na pożegnanie dodamy, że na wszystko należy spojrzeć z przymrużeniem oka. Wszystko jest napisane ogólnikami. Nie każdy Polak to złodziej i nie każdy Szkot to uprzejmy, miły, lubiący pić herbatkę z mlekiem człowiek.

Co sądzicie o Szkockiej pogodzie? Chciałoby się napisać, że się do niej przyzwyczailiśmy ale jakoś nie może nam przejść to przez klawiaturę. 😀


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz