Aberdour Castle – zamki w Szkocji za darmo!

Aberdour Castle to najstarszy wśród wciąż stojących kamiennych zamków w Szkocji. Malownicze położenie sprawia, że jest on bardzo chętnie odwiedzany przez turystów jak i lokalnych mieszkańców. Dodatkowo popularność tego miejsca wzrosła po wykorzystaniu wizerunku w serialu Outlander.

Aberdour Castle - zamki w Szkocji za darmo

Outlander – klasztor Sainte Anne de Beaupré

Zamek Aberdour to jedno z wielu miejsc w Szkocji, w których nakręcono sceny do popularnego serialu Outlander. Aberdour Castle posłużył jako klasztor Sainte Anne de Beaupré we Francji, do którego ucieka Jamie (jeden z bohaterów serialu). Szczerze mówiąc nie oglądaliśmy nigdy tego serialu ale zachęca nas to, że jest w nim przedstawiona Szkocja od strony jakiej nie znamy.

Aberdour Castle - zamki w Szkocji za darmo

Sprawdź najtańsze noclegi w Aberdour

Aberdour Castle w Szkocji – historia zamku

Jeśli odwiedzamy jakieś miejsce historyczne to staramy się dowiedzieć czegoś więcej. Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótką notatkę o przeszłości Aberdour Castle.

Aberdour Castle najciekawsze miejsca w Szkocji

Historia zamku w Aberdour sięga XII wieku. Zostało to potwierdzone w zapiskach dotyczących sporu pomiędzy właścicielem (Williamem de Mortimerem) a lokalnym klasztorem Inchcolm dotyczącym wyboru kapelana w sąsiednim kościele, aktualnie zwanym St. Fillan.

Aberdour w pierwotnej postaci powstał jako dwupoziomowa warownia, w strategicznej pozycji na wzgórzu.

Aberdour Castle najciekawsze miejsca w Szkocji

Pozastałości oryginalne tego budynku można zobaczyć w zachodniej części ruin. Uważa się, że mógł to być najstarszy murowany zamek w Szkocji.

Robert the Bruce w 1325 roku przekazał ziemię Aberdour swojemu siostrzeńcowi się Thomasowi Randolphowi. W 1342 roku wschodnia część posiadłości została przekazana sir Williamowi Douglas. 


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Aberdour Castle najciekawsze miejsca w Szkocji

Pierwsza rozbudowa zamku miała miejsce w XV wieku. Wieża mieszkalna została powiększona a wokół niej zbudowano szereg innych budynków. Wciąż można zobaczyć pozostałości piekarni i warzelni. 

Część zewnętrznej obrony z tego czasu została wyburzona (wraz z pierwotnym wejściem do zamku), kiedy zbudowano kolej wzdłuż północnej strony posiadłości w 1890 roku.

Aberdour Castle najciekawsze zamki w Szkocji

Na zewnątrz zamku znajdują się rozległe ogrody. Na wschodzie zamku przespacerować się można po otoczonym murem ogródzie, którego zewnętrzna ściana częściowo otacza pobliski kościół św. Fillana.

Aberdour Castle najciekawsze zamki w Szkocji

Zamek Aberdour w 1924 roku został przekazany pod opiekę Historic Scotland i aktualnie dostępny jest dla zwiedzających.

Jak zwiedzić szkockie zamki za darmo?

Co roku z okazji dnia Św. Andrzej przez cały weekend można zwiedzać zamki oraz miejsca historyczne w całej Szkocji całkowicie za darmo. Oczywiście akcja nie obejmuje wszystkich atrakcji ale i tak można całkiem sporo zobaczyć.

Aberdour Castle najciekawsze zamki w Szkocji
Aberdour Castle najciekawsze zamki w Szkocji

W ramach darmowego zwiedzania zamków w Szkocji udało nam się zobaczyć Doune Castle, Bothwell Castle, Stirling Castle, Dumbarton Castle, Blackness Castle, Dumfermline Palace and Abbey. Informacje o kolejnych edycjach znajdziecie na stronie Historic Enviroment Scotland.

Mieliście już okazję odwiedzić szkockie zamki? Jeśli to, to który zrobił na Was największe wrażenie? Dajcie znać w komentarzach.

Miłego dnia!


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz