Portugalia

Algarve – informacje praktyczne

algarve informacje praktyczne poradnik co warto wiedzieć
Algarve to region turystyczny w południowej Portugalii rozciągający się od Cabo de Sao Vicente czyli Przylądka świętego Wincentego aż do granicy z Hiszpanią. Miejscowe plaże przez wielu określane są najpiękniejszymi w Europie.
 

Jak dostać się do Algarve?

 
Z Polski polecieć możemy z Ryanairem, który oferuje połączenia lotnicze pomiędzy Warszawa a Faro, w każdy czwartek i niedzielę w okresie od marca do października.
 
Można wybrać także połączenie z przesiadka w jednym z europejskich miast. My lecieliśmy z Glasgow Prestwick a wracaliśmy do Edynburga. Za bilety lotnicze zapłaciliśmy 104 funty czyli około 500 złotych w dwie strony od osoby.
 

Algarve – klimat oraz pogoda

 
Klimat panujący w Portugalii to śródziemnomorski oceaniczny. Zima jest znacznie cieplejsza porą roku na południu kraju czyli w rejonie turystycznym Algarve. Średnie temperatury w okresie zimowym wahają się w granicach 10-15 stopni Celsjusza. Sezon turystyczny przypada na lipiec i sierpień a temperatury sięgają nawet 30 stopni Celsjusza. Jest to zdecydowanie za gorąco na zwiedzanie. Dla pasjonatów zwiedzania i pieszych wędrówek najlepszym okresem na wizytę w Algarve będzie maj, czerwiec oraz wrzesień i październik.

Jakie formy spędzania wolnego czasu wybrać?

 
Dla tych, których nudzi leżenie na plaży czeka wiele ciekawych form spędzania wolnego czasu. W wielu miasteczkach skorzystać można z wypożyczalni sprzętu wodnego takiego jak kajaki, deski surfingowe czy motorówki. Można także wykupić wycieczkę bądź rejs, podczas którego zobaczymy klify, urwiska i groty skalne z morza.
 

Informacje praktyczne

 
Przed wyjazdem warto wyrobić sobie darmową kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na terenie innego państwa należącego do Unii Europejskiej lub EFTA.
 
Algarve jest miejscem bezpiecznym dla turystów. Jednak warto uważać na drobne kradzieże czyli kieszonkowców. Nie zostawiajmy swoich rzeczy bez opieki a unikniemy kłopotów.
 
Pamiętajmy, że w razie zagubienia lub kradzieży dokumentów należy fakt ten bezzwłocznie zgłosić.
 
Portugalia leży w innej strefie czasowej niż Polska. W związku z tym musimy pamiętać o przestawieniu zegarków o jedną godzinę w tył.
 

Algarve – czego spróbować z kuchni portugalskiej?

 
Śniadania w kuchni portugalskiej to na przykład rogal wraz z mocną kawą. Dla bardziej głodnych proponujemy tosty z serem i szynką i sok ze świeżo wyciskanych owoców. Albo tosty i rogal – jeszcze lepiej.
 
Jako przystawkę przed daniem głównym przeważnie serwowane są oliwki wraz ze świeżym pieczywem. Danie główne to potrawy mięsne.
 
Będąc w Portugalii koniecznie musimy spróbować ryb, wśród których króluje złoty leszcz oraz morski bass. Ryby często podawane są jako grillowane. Do lokalnych przysmaków zaliczane są także owoce morza. Ośmiorniczki, krewetki lub kalmary spotkamy w wielu restauracjach serwujących dania kuchni portugalskiej.
 
Portugalia to zdecydowanie jeden z krajów, który słynie z produkcji wina. Jednym z nich jest Porto. Warto spróbować także lokalnych piw, między innymi Super Bock bądź Sagres.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

życie w Lizbonie
PortugaliaRozmowy

Za co można pokochać Lizbonę? – rozmowa z Anną Szostek

Portugalię mieliśmy okazję odwiedzić kilka lat temu. W głowie utkwiły nam przepiękne...

niesamowite algarve portugalia road trip najpiękniejsze plaże
Portugalia

Niesamowite Algarve, Portugalia [FILM]

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku podsumowującego wyjazd do Algarve, Portugalia. Niesamowite ujęcia...

lizbona atrakcje co warto zobaczyć
Portugalia

Lizbona atrakcje – co warto zobaczyć?

Lizbona jest stolicą a jednocześnie największym miastem w Portugalii. Leży przy ujściu...

algarve plaże atrakcje najciekawsze miejsca
Portugalia

Algarve – 14 miejsc, które musisz odwiedzić [MAPA + VIDEO]

Algarve to idealne miejsce dla miłośników plażowania ale i nie tylko. Na...