Góry w SzkocjiSzkocja

An Casteal & Beinn a’Chroin + Jak smakuje IrnBru?

munro bagging w szkocji jak smakuje irn bru

Góry nad jeziorem Loch Lomond to chyba najczęściej odwiedzane przez nas miejsce w Szkocji. Tym razem wybraliśmy się na północ aby dorzucić do swojej kolekcji 2 kolejne munro – An Casteal oraz Beinn a’Chroin.

Nasza 2 miesięczna przerwa od gór była już zdecydowanie zbyt długa. Gdy zobaczyliśmy, że prognoza pogody zapowiada słoneczny dzień nie zastanawialiśmy się zbyt długo. Ruszyliśmy wcześnie z rana (może nie tak wcześnie jak powinniśmy). Parking pod szczytem oddalony jest o godzinę i 20 minut drogi od naszego domu. 

owce lambing w szkocji

Wiecie kiedy najlepiej jest odwiedzić Szkocję? Wtedy kiedy nie pada deszcz. Każdy taki dzień staramy się wykorzystać jak najlepiej. Udało nam się zobaczyć już mnóstwo ciekawych miejsc o czym możecie przeczytać w naszym Przewodniku po Szkocji.

owce lambing w szkocji

Najpiękniejsze krajobrazy w Szkocji

Okolice Loch Lomond słyną z niesamowitych krajobrazów. Miejsce w którym góry łączą się z jeziorem wygląda wręcz bajkowo. Zebraliśmy wszystkie odwiedzone przez nas miejsca i stworzyliśmy obszerny przewodnik, który możecie znaleźć na naszym blogu. Zajrzyjcie do wpisu – Loch Lomond – atrakcje, co zobaczyć? Przewodnik!

munro bagging w szkocji

Darmowy parking w okolicach Loch Lomond

Szlak ten zachęca przede wszystkim możliwością bezpłatnego zostawienia samochodu przy drodze A82. Podrzucimy Wam dokładną lokalizację do parkingu – 56°22’44.4″N 4°38’34.8″W.

munro bagging w szkocji

Munro Bagging w Szkocji

Szkocja znana jest na całym świecie z niesamowitych szlaków górskich. Ogromna liczba szczytów sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, niezależnie od poziomu zaawansowania. Co takiego jest to ten munro bagging? Zabawa ta polega na kolekcjonowaniu wszystkich najwyższych szczytów rozrzuconych po północnej części Szkocji.

munro bagging w szkocji
beinn achroin góry w szkocji
beinn achroin góry w szkocji

Nasz dorobek jak do tej pory to 13 munro z 282 dostępnych. Z pewnością wynik ten nie jest zbyt imponujący taki jak te, które niedługo przedstawimy Wam w osobnym wpisie. Spodziewajcie się czegoś niesamowitego

beinn achroin góry w szkocji
beinn achroin góry w szkocji
beinn achroin góry w szkocji

Decydując się na zdobycie obydwu wcześniej wspomnianych szczytów mamy do dyspozycji dwie trasy. Ta którą wybraliśmy prowadzi na początku wzdłuż strumienia łagodnie pod górę. Dookoła pasą się owce, które będziecie mogli zobaczyć w naszym Vlogu na YouTube. Wiosna to okres kiedy rodzą się małe owieczki.

Po kilku kilometrach wędrówki po praktycznie płaskim terenie rozpoczyna się podejście pod Beinn a’Chroin. 

highlands w szkocji co warto zobaczyć
highlands w szkocji co warto zobaczyć

Podejście nie jest zbyt wymagające ale przy naszej kiepskiej formie sprawiło nam nieco problemów. Widoki ze szczytu są niesamowite, w oddali dostrzec można między innymi Ben LomondAlpy ArrocharBen VaneBen Vorlich, Conic Hill a także szczyty po drugiej stronie, których niestety nie potrafimy rozpoznać. No i najważniejsze – widać Loch Lomond

highlands w szkocji co warto zobaczyć
highlands w szkocji co warto zobaczyć
highlands w szkocji co warto zobaczyć

Najpopularniejszy szkocki napój bezalkoholowy

Niedawno zdecydowaliśmy, że podczas naszych podróży po Szkocji za każdym razem pokażemy Wam coś lokalnego, coś co warto spróbować. Rozpoczynamy od najpopularniejszego napoju bezalkoholowego czyli Irn Bru.

przysmaki szkocji irnbru

IrnBru po raz pierwszy wyprodukowano w 1901 roku. Co ciekawe dokładną recepturę znają tylko dwie osoby. Ten napój sprzedawany jest także w Polsce od 2001 roku. Możecie kupić jeśli będziecie mieli okazję i dać nam znać jak Wam smakował.

przysmaki szkocji irnbru

Stojąc na szczycie Beinn a’Chroin spróbowaliśmy jak smakuje IrnBru. Smak przypomina nam gumę balonową (Patryk) lub syrop (Milena).

E-Book

Nasza subiektywna ocena smaku to:

Milena 2/5
Patryk 4/5

Trasa na An Casteal

W tym momencie rozpoczyna się trudniejsza część wędrówki. Na początek musimy delikatnie zejść z pierwszego szczytu by następnie rozpocząć wspinaczkę na An Casteal. Momentami trasa wymaga wykorzystania rąk.

Przez całą drogę rozpościerają się niesamowite widoki w kierunku okolicznych gór a także Loch Lomond. Po około godzinie w końcu doszliśmy na szczyt znajdujący się na wysokości 995 metrów nad poziomem morza zdobywając tym samym 13 munro na liście (mamy nadzieję, że trzynastka będzie szczęśliwa).

an casteal góry w szkocji
an casteal góry w szkocji
an casteal góry w szkocji

Ze szczytu rozpoczęliśmy zejście grzbietem w kierunku parkingu. Trwało ono około dwóch godzin, podczas których nadal zachwycaliśmy się rozpościerającym się krajobrazem. 

an casteal góry w szkocji
an casteal góry w szkocji
an casteal góry w szkocji

Alternatywna trasa wspinaczki

Jeśli ktoś chciałby nieco urozmaicić wędrówkę można rozpocząć od wejścia na An Casteal czyli odwrócić naszą trasę. 

an casteal góry w szkocji
an casteal góry w szkocji

Co warto zobaczyć w okolicy Loch Lomond?

Jeśli chcielibyście odkryć więcej miejsc lub spędzić weekend nad jeziorem Loch Lomond to podrzucamy Wam kilka ciekawych pomysłów. Nasz faworyt to wycieczka objazdowa po okolicznych wodospadach. Dla fanów górskich wędrówek polecamy wejście na Ben Vane, Ben Lomond a także dwie nieco łatwiejsze trasy – Ben A’an i Conic Hill.

an casteal góry w szkocji

W okolicach znajdują się także ruiny dwóch zamków – Buchanan i Lennox Castle. Oba miejsca odwiedziliśmy i opisaliśmy na swoim blogu.

Good bye!

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...