Antigua Gwatemala – atrakcje i potężne wulkany w okolicy

Antigua Gwatemala to jedno z najpiękniejszych o ile nie najpiękniejsze miasto w całym kraju. Potężne wulkany znajdujące się w promieniu kilkunastu kilometrów – de Aqua, de Fuego i Acatenango robią ogromne wrażenie. Bedąc w takim miejscu człowiek cieszy się, że odkrywa świat. Ledwo rozpoczęliśmy naszą podróż po Gwatemali a już jesteśmy na maksa zadowoleni!

Antigua to typowe miasto kolonialne, można zaobserwować charakterystyczny układ ulic, niskie kolorowe domki, park znajdujący się w centrum miasta oraz katedrę tuż obok. W trakcie naszej podróży po Ameryce Środkowej odwiedziliśmy kilka innych miast kolonialnych – Santo Domingo, Valladolid, Merida, Izamal oraz Tizimin. Ale to właśnie Antigua znajduje się na szczycie listy naszych ulubionych.

atrakcje w Gwatemali
Antigua i wulkany Fuego i Acatenango

Kilka słów o historii miasta

Miasto zostało założone przez hiszpańskich kolonizatorów w połowie XVI wieku (w 1543 roku) jako siedziba posiadłości w Ameryce Środkowej. Miasto rozwijało się bardzo prężnie do XVIII wieku kiedy to silne trzęsienia ziemi spowodowały mnóstwo poważnych szkód. Wiele zabytkowych, barokowych kościołów zostało zniszczonych a niektórych nie odbudowano do dzisiaj. Spacerując po mieście można podziwiać je jako ruiny.

atrakcje w Antigua Gwatemala
Iglesia de la Candelaria – niestety można zobaczyć już tylko ruiny.
atrakcje w Antigua Gwatemala
Kolejne ruiny kościoła – Antiguo Colegio de la Compañía de Jesús

Po tych wydarzeniach stolica kraju została przeniesiona w inne, bardziej bezpieczne miejsce. Miasteczko zostało nazwane Antigua Guatemala, czyli stara Gwatemala. Większość ludzi opuściła swój domy. Ci którzy pozostali stopniowo odbudowali miasto za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

W 1979 miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. To kolejny powód aby odwiedzić gwatemalską perełkę!

atrakcje w Antigua Gwatemala
Powiewająca na wietrze flaga Gwatemali.

Atrakcje w Antigua – co warto zobaczyć?

Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach w mieście. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie w stanie zaplanować swoją podróż.

Historyczne centrum w Antigua Guatemala

Większość najciekawszych zabytków znajduje się w ścisłym centrum, tuż obok Parco Central. Catedral San Jose, Palacio de los Capitanes Generales, Palacio del Ayuntamiento czy Museo del Libro Antiguo.

Palacio del Ayuntamiento w dawnych czasach był siedzibą hiszpańskich kolonizatorów a dzisiaj funkcjonuje jako biuro turystyczne i siedziba policji. Kolejnym ważnym budynkiem znajdującym się wokół Parco Central jest Palacio de los Capitanes. Kiedyś więzienie a dzisiaj muzeum i ratusz.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


atrakcje w Antigua Gwatemala
The Fountain of Antigua’s Central Park – wokół niej zbierają się lokalsi.

Najważniejszym budynkiem przy Parco Central jest Catedral San José. Tak jak pisałem wyżej obecność katedry w centrum miasta jest bardzo charakterystyczna dla miast kolonialnych. Fasada wygląda ciekawie co udało mi się uchwycić na kilku fotkach.
W pięknym parku można schronić się przed palącym słońcem i w ciszy poobserwować lokalsów a także ulicznych sprzedawców, którzy są dość nachalni.

Co warto zobaczyć w Antigua Gwatemala
Catedral San José w Antigua Gwatemala.
Co warto zobaczyć w Antigua Gwatemala
Catedral San José w Antigua Gwatemala.

Bardzo podobał nam się „koncert” lokalnego muzyka ubranego w ludowy strój. Odkąd podróżujemy wolniej częściej zatrzymujemy się w takich miejscach i cieszymy wolną chwilą.

Cerro de la Cruz – najlepszy punkt widokowy

Jaki jest najlepszy punkt widokowy w mieście Antigua? Zdecydowanie Cerro de la Cruz. Aby do niego dotrzeć trzeba wdrapać się na niewysokie wzgórze, na które z centrum można dotrzeć w ciągu 20 minut. Jeszcze kilka lat temu można podobno okolica była niezbyt bezpieczna, dziś można znaleźć patrole policji, które dbają o bezpieczeństwo i komfort turystów.

Cerro de la Cruz atrakcje w Antigua Gwatemala
W tle górujący nad miastem wulkan de Agua.

Nazwa oznacza „wzgórze, na którym znajduje się krzyż” . Jest to prawda bo faktycznie podziwiając panoramę miasta można go tam zobaczyć. Przy dobrej widoczności można dostrzec górujący nad miastem Volcán de Agua. Wygląda to naprawdę magicznie!

Cerro de la Cruz atrakcje w Antigua Gwatemala
Najlepszy punkt widokowy w Antigua Gwatemala.
Cerro de la Cruz atrakcje w Antigua Gwatemala

Arco de Santa Catalina

Jeśli kiedykolwiek widział*ś zdjęcie z Gwatemali to jest duża szansa, że zostało ono wykonane w tym miejscu. Żółty łuk z charakterystyczną wieżą zegarową to symboli miasta Antigua oraz całej Gwatemali. Turyści przychodzą sfotografować go na tle potężnego wulkanu de Agua. Często schowany jest on w chmurach ale pogoda bardzo szybko się zmienia.

atrakcje w Antigua Gwatemala
Najczęściej fotografowane miejsce w Gwatemali.
atrakcje w Antigua Gwatemala

Kawałek dalej znajduje się bardzo charakterystyczny kościół – Iglesia de la Merced. Gdyby ktoś był zainteresowany zwiedzaniem wnętrza oraz dziedzińca to jest taka możliwość.

Volcán de Agua

Nad Antiguą góruje potężny wulkany, de Agua. Widoczny jest on z wielu punktów w mieście. Spacerując po brukowanych uliczkach nie raz, z nienacka można trafić na piękny kadr z wulkanem w tle. Szkoda, że często schowany jest w chmurach ale gdy tylko trafią się dobre warunki to można zerknąć na typowo pocztówki widok!

atrakcje w Antigua Gwatemala
Wulkan Agua widziany z jednej z uliczek.
atrakcje w Antigua Gwatemala
Taki mieliśmy widok z uliczki, na której znajdował się nasz hotel

Wznosi się ona na wysokość 3760 metrów nad poziomem morza. Na jego zboczach hodowana jest kawa. Gdyby ktoś był zainteresowany wycieczką na plantacje to w mieście bez problemu można kupić taką w cenie około 400 quetzali za osobę.

atrakcje w Gwatemali
Górujący nad miastem wulkan Agua

Central Market w Antigua

W najpopularniejszym gwatemalskim miasteczku znajduje się spory targ, na którym można kupić owoce, warzywa, przyprawy, ciuchy, kwiaty, mięso… Można tam znaleźć praktycznie wszystko co dusza zapragnie. Tak niskich cen nie znajdziecie nigdzie. Podobno można tam kupić pyszne lokalne jedzenie.

atrakcje w Gwatemali

Volcán de Fuego i Acatenango

W Gwatemali znajduje się około 37 wulkanów, w tym trzy aktywne. Jednym z nich jest de Fuego. Ostatni wybuch z mocno wyczuwalnymi skutkami miał miejsce skutkami miał miejsce w czerwcu 2018 roku. Jedną z największych atrakcji w Gwatemali jest trekking na wulkan Acatetango, nocleg w namiocie i podziwianie wybuchającego co kilkanaście minut minut wulkanu de Fuego.

Przeczytaj więcej na ten temat – Wspinaczka na wulkan Acatenango i de Fuego w Gwatemali

atrakcje w Antigua Gwatemala
Wybuchający wulkan de Fuego (z lewej) i Acatenango (z prawej).
atrakcje w Antigua Gwatemala
Wulkan de Fuego wybucha regularnie co kilkanaście minut.

Jak zwiedzać Antigue?

Gdy zwiedzamy niewielkie miasta najczęściej poruszamy się pieszo. Daje nam to ogromną swobodę bo w każdej chwili możemy zatrzymać się gdzie tylko chcemy a także skręcić w dowolną uliczkę. Najciekawsze atrakcje w Antigua zlokalizowane są bardzo blisko siebie więc bez problemu można poruszać się na pieszo. Można także skorzystać z Ubera lub tuk-tuków, które w Gwatemali są bardzo popularne.

atrakcje w Antigua Gwatemala
Jedna z wielu kolorowych uliczek w Antigua.
atrakcje w Antigua Gwatemala
Miasto najlepiej zwiedzać na pieszo, wszędzie jest blisko.

Jeśli w Twoim planie podróży znajdują się sąsiednie miasteczka to warto udać się na dworzec autobusowy i złapać lokalnego busa znanego jako chichen bus. Dokładną lokalizację znajdziesz tutaj. Sam przejazd taki niezwykłym autobusem sam w sobie jest bardzo ciekawą atrakcją!

atrakcje w Antigua Gwatemala
Chichen bus to jedna z wielu atrakcji w Gwatemali.
co warto zrobić w  Antigua Gwatemala

Film ze zwiedzania Antigua Guatemala

Jeśli nadal czujesz niedosyt i chciałbyś poznać więcej argumentów, które pozwolą zdecydować Ci czy warto odwiedzić Antigue to zachęcamy do obejrzenia krótkiej wideo relacji ze zwiedzania.

Noclegi w Antigua czyli gdzie zarezerwować hotel lub pokój?

Jeśli chcielibyście zostać w Antigua dłużej to z pewnością będziecie szukać noclegu lub hotelu. Polecamy zatrzymać się w blisko Parque Central czyli tętniącego życiem placu, przy którym spotykają się lokalsi a także turyści.

Najlepsze i najtańsze noclegi w Antigua znajdziesz tutaj.

W trakcie naszej podróży zatrzymaliśmy się w Hotelu De Cortez Y Larraz. Pokój można nazwać budżetowym, ciężko cokolwiek znaleźć w lepszej cenie. Na duży plus można wymienić taras widokowy na dachu, z którego rozciągał się piękny widok na miasto i okoliczne wulkany. Za 3 noce zapłaciliśmy

Można go zarezerwować tutaj.

Antigua Gwatemala – pozostałe zdjęcia

co warto zrobić w  Antigua Gwatemala
Czasem warto oddalić się od centrum miasta.
co warto zrobić w  Antigua Gwatemala
co warto zrobić w  Antigua Gwatemala
co warto zrobić w  Antigua Gwatemala
W Gwatemali niestety dużym problemem są bezdomne psy.
co warto zrobić w  Antigua Gwatemala
Na szczęście zawsze znajdzie się ktoś kto je nakarmi.
Antigua w Gwatemali zdjęcia
Antigua w Gwatemali zdjęcia
Antigua w Gwatemali zdjęcia
Turysci poszukują


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz