W szkockim mieście Falkirk znajdują się największe stalowe, końskie głowy na świecie. Nie sposób ich nie zauważyć przejeżdżając autostradą M9 koło Falkirk. Ale to nie jedyna atrakcja w okolicy.

O tym przeczytasz w poniższym artykule:
The Kelpies w Falkirk
Nazwa Kelpies pochodzi ze szkockich legend i oznacza bestię żyjącą w rzekach lub jeziorach.
W XVIII i XIX wieku kanały Forth and Clyde i Union Canal wykorzystywane były do transportu wszelkiego rodzaju towarów z pomocą koni. The Kelpies – Duke i Baron to zimnokrwiste konie rasy Clydesdale, hodowane w regionie Lanarkshire od XVII. Można je spotkać na przykład w Pollok Country Park.

Każdy z końskich łbów waży ponad 300 ton i sięga na wysokość 30 metrów. Dla odwiedzających dostępne są one od października 2013 roku wraz z otaczającym je Helix Parkiem. Projektantem obu rzeźb jest Andy Scott, który znany jest także z rzeźby Arrii znajdującej się w Cumbernauld czy Charlesa Renniego Mackintosha w Glasgow.
Na żywo robią ogromne wrażenie.
Jak dojechać?
Z Glasgow
Najprostszą opcją (jeśli nie mamy samochodu) aby dostać się do Falkirk będzie pociąg ze stacji Glasgow Central Station w kierunku Edynburga – stacja High Station Turning Circle a następnie autobus F14 obsługiwany przez First Buses.
Aktualna cena oraz rozkład jazdy znajdują się na stronie:
- autobusy First – https://www.firstgroup.com/
- ScotRail – https://www.scotrail.co.uk/

Z Edyburga
Najprostszą opcją (jeśli nie mamy samochodu) aby dostać się do Falkirk będzie pociąg ze stacji Edynburg Waverley w kierunku Glasgow Queen Street – stacja Falkirk Grahamston a następnie autobus F14 obsługiwany przez First Buses.
Aktualna cena oraz rozkład jazdy znajduje się na stronie:
- autobusy First – https://www.firstgroup.com/
- ScotRail – https://www.scotrail.co.uk/
Atrakcje w Falkirk – co jeszcze warto zobaczyć?
Ogromne rzeźby koni to nie jedyne atrakcje regionu.
Falkirk Wheel
Diabelski Młyn z Falkirk to winda obrotowa służąca do pionowego transportu łodzi pomiędzy dwoma szkockimi kanałami – Forth and Clyde i Union Canal. Różnica wysokości między nimi wynosi 24 metry. Budowa Falkirk Wheel kosztowała 17 milionów funtów.
Winda może jednocześnie przetransportować dwie barki, jedną w dół a druga na górę. Każda z dwóch gondoli waży wraz z wodą około 300 ton a pełen obrót trwa około 5 minut.


Falkirk Wheel to druga na świecie winda do przenoszenia statków. W 1875 roku w Anderton, Cheshire powstała Anderton Boat Lift.
The Dunmore Pineapple
Inspirowany owocem ananasu budynek został wybudowany w 1761 roku przez John’a Murray’a, czwartego Hrabiego Dunmore. The Dunmore Pineapple został uznany za najdziwniejszy budynek w Szkocji.

Co ciekawe można zarezerwować w nim nocleg na stronie The Landmark Trust.
Callendar House
Rezydencja Callendar House powstała w XIV wieku i na przełomie lat gościła wiele postaci związanych z hitorią Szkocji, między innymi Mary, królową Szkotów.
W otoczeniu zamku znajduje się Callendar Park oraz fragment wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO muru – Antonine Wall.

Obiekt dostępny jest do zwiedzania bezpłatnie. Stałymi ekspozycjami są eksponaty związane z historią rezydencji w latach od XI do XIX wieku, murem Antonine Wall, północną granicą Rzymu oraz związanych z rewolucją przemysłową 1750-1850 na lokalnym terenie.
Byliśmy w okolicy ale niestety nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy z obecności takiej atrakcji ;(
To następnym razem 🙂
Mieszkam w Falkirk od dwóch lat i zawsze chodzimy tam na spacer. Bardzo ładne te konie. 🙂