Balloch – atrakcje, zamek i rejs statkiem po Loch Lomond

Balloch nad jeziorem Loch Lomond to jedna z najpopularniejszych miejscówek wśród turystów odwiedzających okolice największego szkockiego jeziora. Podpowiemy Wam co warto zobaczyć w Balloch, gdzie zjeść dobry obiad oraz gdzie szukać najlepszych i najtańszych noclegów.

Loch Lomond jest największym jeziorem w Szkocji oraz całej Wielkiej Brytanii. Trudno wyobrazić sobie wizytę w Szkocji bez zobaczenia jednego z najpiękniejszych szkockich jezior. Znajduje się ono na terenie Parku Narodowego Loch Lomond and The Trossachs, w otoczeniu niesamowitych górskich krajobrazów.

Balloch na weekend – atrakcje, co warto zobaczyć?

Przygotowaliśmy na Was kilka inspiracji na spędzenie czasu w Balloch. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Balloch Country Park – spacer brzegiem Loch Lomond

Balloch Country Park to rozległe zielone tereny, które są idealnym miejscem na weekendowy spacer, piknik czy sesje fotograficzną. Przy dobrej pogodzie można spotkać tam sporo ludzi.

Balloch na weekend - atrakcje, co warto zobaczyć?
Balloch na weekend - atrakcje, co warto zobaczyć?

Balloch Castle – zamki w Szkocji

Najciekawszym punktem Balloch Country Park jest pięknie położony na wzgórzu zamek. Balloch Castle powstał w XIX wieku w tym samym miejscu co poprzedni zamek.

Wnętrza Balloch Castle niestety nie są dostępne dla zwiedzających. Warto jednak spojrzeć na niego z kilku punktów, głównie od strony Loch Lomond.

Balloch Castle - zamki w Szkocji
Balloch Castle - zamki w Szkocji
Balloch Castle - zamki w Szkocji
Balloch Castle - zamki w Szkocji
Balloch Castle - zamki w Szkocji

Rejs statkiem po Loch Lomond

Na jeziorze znajduje się około 60 wysp. Jak do tej pory mieliśmy okazję odwiedzić dwie z nich – Inchonnachan oraz Inchtavannah. Balloch jest doskonałym miejscem aby wybrać się na rejs statkiem po Loch Lomond. To niepowtarzalna okazja aby spojrzeć na góry z nieco innej perspektywy a przy okazji odkryć kilka mniej znanych miejsc.

Balloch Rejs statkiem po Loch Lomond

Ceny za rejs po Loch Lomond (od godzinnego wprowadzenia do południowej części jeziora Loch Lomond, eksploracja wyspy i rejs na zachód słońca) zaczynają się o £12.50 za osobę. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej przewoźnika – Sweeney’s Cruise Co Loch Lomond.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Rejsy wypływają z obu brzegów rzeki Leven, na przeciwko dworca kolejowego Balloch lub z pontonu na Loch Lomond Shores.

Balloch Rejs statkiem po Loch Lomond

Maid of the Loch – co warto zobaczyć w Balloch?

Maid of the Loch został zbudowany w 1953 roku jako jeden z ostatnich parowców w Wielkiej Brytanii. Wstęp na pokład kosztuje £3 za osobę, a dzieci poniżej 12 lat wchodzą za darmo. Dochód z biletów przeznaczany jest na utrzymywanie statku (także na jego uruchomienie w przyszłości).

Maid of the Loch - co warto zobaczyć w Balloch

Balloch Country Park Walled Garden

Ogród ten jest otoczony murem w kształcie czworoboku i podzielony jest dwiema ścieżkami na cztery części. Wnętrze Balloch Country Park Walled Garden skrywa w sobie różnorodne drzewa, krzewy oraz rośliny. Podczas naszej wizyty w Balloch podziwialiśmy ogrody w jesiennej odsłonie.

Balloch na weekend - atrakcje, co warto zobaczyć
Balloch na weekend - atrakcje, co warto zobaczyć
Balloch na weekend - atrakcje, co warto zobaczyć
Balloch na weekend - atrakcje, co warto zobaczyć

Balloch – nocleg, gdzie zarezerwować hotel, pokój lub B&B?

Balloch jest bardzo popularnym miejscem w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs. Pod tym linkiem znajdziecie najlepsze i najtańsze noclegi w Balloch.

Możecie sprawdzić także w AirBnB. Korzystając z naszego linka polecającego zyskacie aż do 200 zł zniżki na pierwszą rezerwację! Link do zniżki.

Balloch – restauracje, gdzie dobrze (i tanio) zjeść?

Jeśli lubicie dobre jedzenie to tak się składa, że możemy polecić Wam restaurację w Balloch. Podczas naszej ostatniej wizyty na obiad zatrzymaliśmy się we włoskiej restauracji Cucina. Zamówiliśmy pysznego łososia (tym razem nie fish&chips) oraz pikantną zupę krem z dyni, która na stałe zagościła w naszym domu.

Balloch - restauracje, gdzie dobrze (i tanio) zjeść

Co jeszcze warto zobaczyć nad jeziorem Loch Lomond?

Przygotowaliśmy dla Was obszerny przewodnik po Loch Lomond, w którym przedstawiliśmy najciekawsze atrakcje, góry oraz mniej znane miejsca. 

Zajrzyj do Przewodnika po Loch Lomond!


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz