Beinn Bhuidhe – trekking. Góry i szczyty w Szkocji

Zastanawiacie się jak wyglądają góry w Szkocji? Dzisiaj po raz kolejny zabieramy Was w okolice Arrochar. Tym razem zrelacjonujemy Wam wędrówkę na Beinn Bhuidhe.

Pewnie zastanawiacie się skąd wzięła się tak dziwna nazwa (Beinn Bhuidhe – czytaj Bejn Wuje) i co ona oznacza. Pochodzi ona z języka Gaelic i oznacza żółte wzgórze (yellow hill). 

Na początku zapraszamy Was do obejrzenia vloga z wyprawy na Beinn Bhuidhe.

Okolice Arrochar oraz Loch Long w ostatnim czasie są tłumnie oblegane. Tamtejsze szczyty (Cobbler, Beinn Ime oraz Beinn Narnain) zaliczane są do jednych z najpopularniejszych w południowej części Highlands. 

Bezpłatny parking – okolice Arrochar 

Samochód można zostawić bezpłatnie na parkingu tuż obok fjordu Loch Fyne. Dokładna lokalizacja znajduje się tutaj – Google Maps

Już na samym początku wędrówki czekała na mnie niesamowita niespodzianka. Po kilkuset metrach udało mi się spotkać po raz kolejny szkockie, włochate krowy!

Dowiedz się więcej – Włochate krowy ze Szkocji – wszystko co warto wiedzieć!

szkockie krowy w Szkocji Loch Fyne
szkockie krowy w Szkocji Loch Fyne
szkockie krowy w Szkocji Loch Fyne
szkockie krowy w Szkocji Loch Fyne
szkockie krowy w Szkocji Loch Fyne

Zapomniałbym jeszcze o starym moście, który przecina rzekę Fyne. Początek trasy to około 5 kilometrów prowadzących drogą po płaskim terenie.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


wspinaczka szczyty w Szkocji Beinn Bhuidhe

Przez pierwszą godzinę wędrówki podziwiać mogłem okoliczne góry, wcześniej wspomniane szkockie krowy oraz farmę jeleni. Odcinek ten można pokonać rowerem a przed rozpoczęciem wspinaczki zostawić go w specjalnie wyznaczonym w tym celu miejscu. 

wspinaczka szczyty w Szkocji Beinn Bhuidhe

Początek wspinaczki na Beinn Bhuidhe

W pewnym momencie idąc wyznaczoną wzdłuż rzeki ścieżką rozpocząłem dość strome podejście. Trasa na szczyt jest niezbyt dobrze widoczna więc z pewnością warto zabrać ze sobą nawigację. Wraz z pokonywaniem przewyższenia za moimi plecami ukazywał się widok na dolinę Glen Fyne.

wspinaczka szczyty w Szkocji Beinn Bhuidhe
trekking góry w Szkocji Beinn Bhuidhe

Muszę przyznać, że nie spodziewałem się aż tak wymagającego podejścia. Po drodze udało mi się dostrzec Ben Lui czyli ostatni zdobyty przez nas szczyt. Zaledwie kilka minut po moim dotarciu na szczyt mgła zakryła całą okolice, zaczął wiać wiatr wiec musiałem rozpocząć zejście na dół, które prowadzi tą samą ścieżką.

trekking góry w Szkocji Beinn Bhuidhe
trekking góry w Szkocji Beinn Bhuidhe
trekking góry w Szkocji Beinn Bhuidhe

Munro Bagging – góry w okolicach Loch Lomond 

Beinn Bhuidhe znajduje się na wysokości 968 metrów nad poziomem morza. Ze szczytu podziwiać można dwa jeziora – Loch Fyne oraz Loch Awe, dwie doliny – Glen Fyne oraz Glen Shira, wyspy Arran, Jura i Mull oraz okoliczne góry.

munro bagging w Szkocji Beinn Bhuidhe
munro bagging w Szkocji Beinn Bhuidhe

Tak się składa, że w tej okolicy udało nam się zdobyć mnóstwo szczytów. Poniżej znajdziecie odnośniki do relacji z poprzednich wypadów w Alpy Arrochar.

munro bagging w Szkocji Beinn Bhuidhe

Do zdobycia kompletu wierzchołków w Alpach Arrochar brakuje nam jeszcze The Brack, Beinn Bheula oraz Cnoc Coinnich. Beinn Bhuidhe znajduje się na terenie Parku Narodowego Loch Lomond & The Trossachs. Tak się składa, że jest to najczęściej odwiedzane przez nas miejsce w Szkocji

munro bagging w Szkocji Beinn Bhuidhe

Przygotowaliśmy Przewodnik po Loch Lomond, w którym opisaliśmy najciekawsze miejsca w okolicy oraz dzielimy się z Wami informacjami praktycznymi. 

Zajrzyj do Przewodnika po Loch Lomond

Beinn Bhuidhe – informacje praktyczne

Długość trasy – około 22 kilometrów

Czas wędrówki – około 8 godzin w dwie strony 

Pogoda – pochmurnie i bezwietrznie

Poziom trudności – 3.5/5

Munro numer 16 z 282.  

Więcej o Munro Baggingu przeczytasz w artykule na naszym blogu – Czym jest munro bagging? Historia i ciekawostki! 

Najciekawsze atrakcje w Szkocji – co jeszcze trzeba odwiedzić? 

Odwiedziliśmy wiele ciekawych i pięknych miejsc w Szkocji. Chcielibyście zaproponować Wam kilka z nich. 


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz