Beinn Ime i Beinn Narnain – Alpy Arrochar

Alpy Arrochar słyną ze stromych, nierównych i skalistych szlaków. Najwyższy szczyt w okolicy czyli Beinn Ime to wyjątek od reguły. Trasa na szczyt jest przyjemna i całkiem łatwa. Drugi munro to Beinn Narnain, gdzie ścieżka jest bardziej wymagająca i skalista. Widoki z obu szczytów są niesamowite, zwłaszcza w kierunku Cobbera, Ben Lomond lub Beinn an Lochain.

ben lomond szkocja
Ben Lomond

Gdzie zacząć wspinaczkę?

Samochód można zostawić na parkingu the Forestry Commission na północnej stronie jeziora Loch Long w pobliżu Arrochar. Przy ostatniej naszej wizycie parking kosztował £1 za godzinę.

beinn ime alpy arrochar szkocja

Beinn Narnain i Beinn Ime – jak wygląda trasa?

Beinn an Lochain – nasz pierwszy szkocki szczyt

Po przejściu na drugą stonę ulicy rozpoczyna się oznakowana ścieżka, którą dotrzeć można do Ben Arthur (Cobbler), Beinn Ime i Beinn Narnain. Trasa prowadząca przez las miejscami jest dość stroma.

cobbler szkocja
The Cobbler

Po wyjściu na otwarty teren przed nami ukaże się wierzchołek The Cobbler a daleko za nami Ben Lomond, na którego szczycie stanęliśmy w październiku 2018 roku.

ben lomond szkocja
Ben Lomond

W naszym wypadku pierwszym zdobytym szczytem był Beinn Ime, którego wierzchołek znajduje się na wysokości 1011 metrów. Jest on przy okazji najwyższym szczytem Alp Arrochar i pierwszym zdobytym przez nas szkockim szczytem, którego wysokości przekroczyła tysiąc metrów. Droga na szczyt jest bardzo prosta a w kilku miejscach wymaga ona sporego wysiłku. Zejście prowadzi tym samym szlakiem.

beinn ime alpy arrochar szkocja
beinn ime alpy arrochar szkocja
na szczycie Beinn Ime

Drugim szczytem, który można zdobyć przy okazji jest Beinn Narnain. Jest ono nieco niższy, jego wierzchołek znajduje się na wysokości 926 metrów.

beinn narnain alpy arrochar szkocja

Jest to skalista góra, na która w kilku miejscach trzeba się wspinać. Widoki ze szczytu zapierają dech w piersiach. Z jednej strony Ben Lomond i Loch Lomond, z drugiej The Cobbler, Beinn Ime, Beinn an Lochain i Beinn Luibhean. Satysfakcja gwarantowana albo zwrot pieniędzy. 😛


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


beinn narnain alpy arrochar szkocja
beinn narnain alpy arrochar szkocja
na szczycie Beinn Narnain
beinn narnain alpy arrochar szkocja
na szczycie Beinn Narnain

Czas potrzebny na zdobycie obu szczytów to około 6-7 godzin. Jeśli ktoś chciałby przy okazji dorzucić do kolekcji Ben Arthur trzeba liczyć około godziny więcej.

beinn narnain alpy arrochar szkocja

Jakie jeszcze szczyty warto zdobyć w okolicy?

Alpy Arrochar to region, w którym bywamy najczęściej. Mając więcej czasu można także pokusić się o wejście na:

  • Beinn an Lochain
  • Ben Donich
  • Beinn Luibhean
  • The Cobbler
beinn an lochain alpy arrochar szkocja
Beinn an Lochain
beinn ime alpy arrochar szkocja

Mieszkając w Szkocji mamy szczęście, że góry są bardzo blisko nas. W zasięgu 1-2 godzin jazdy samochodem mamy ogromny wybór dostępnych tras. A jak to wygląda u Was? Mieszkacie w pobliżu gór czy zorganizowanie wyjazdu pochłania Wam cały weekend?


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3 komentarze do “Beinn Ime i Beinn Narnain – Alpy Arrochar”

  1. Czesc,
    Bardzo fajny artykul i pomocny.Mam pytanie do Was.Czy te 6-7 godzin na The Cobbler to droga w jedna strone czy w dwie ? I czy trasa jest trudna technicznie czy nawet dla poczatkujacego ”odkrywcy ” do zrobienia?Bede wdzieczna za odpowiedz 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz