Alpy Arrochar słyną ze stromych, nierównych i skalistych szlaków. Najwyższy szczyt w okolicy czyli Beinn Ime to wyjątek od reguły. Trasa na szczyt jest przyjemna i całkiem łatwa. Drugi munro to Beinn Narnain, gdzie ścieżka jest bardziej wymagająca i skalista. Widoki z obu szczytów są niesamowite, zwłaszcza w kierunku Cobbera, Ben Lomond lub Beinn an Lochain.

O tym przeczytasz w poniższym artykule:
Gdzie zacząć wspinaczkę?
Samochód można zostawić na parkingu the Forestry Commission na północnej stronie jeziora Loch Long w pobliżu Arrochar. Przy ostatniej naszej wizycie parking kosztował £1 za godzinę.

Beinn Narnain i Beinn Ime – jak wygląda trasa?
Po przejściu na drugą stonę ulicy rozpoczyna się oznakowana ścieżka, którą dotrzeć można do Ben Arthur (Cobbler), Beinn Ime i Beinn Narnain. Trasa prowadząca przez las miejscami jest dość stroma.

Po wyjściu na otwarty teren przed nami ukaże się wierzchołek The Cobbler a daleko za nami Ben Lomond, na którego szczycie stanęliśmy w październiku 2018 roku.

W naszym wypadku pierwszym zdobytym szczytem był Beinn Ime, którego wierzchołek znajduje się na wysokości 1011 metrów. Jest on przy okazji najwyższym szczytem Alp Arrochar i pierwszym zdobytym przez nas szkockim szczytem, którego wysokości przekroczyła tysiąc metrów. Droga na szczyt jest bardzo prosta a w kilku miejscach wymaga ona sporego wysiłku. Zejście prowadzi tym samym szlakiem.


Drugim szczytem, który można zdobyć przy okazji jest Beinn Narnain. Jest ono nieco niższy, jego wierzchołek znajduje się na wysokości 926 metrów.

Jest to skalista góra, na która w kilku miejscach trzeba się wspinać. Widoki ze szczytu zapierają dech w piersiach. Z jednej strony Ben Lomond i Loch Lomond, z drugiej The Cobbler, Beinn Ime, Beinn an Lochain i Beinn Luibhean. Satysfakcja gwarantowana albo zwrot pieniędzy. 😛



Czas potrzebny na zdobycie obu szczytów to około 6-7 godzin. Jeśli ktoś chciałby przy okazji dorzucić do kolekcji Ben Arthur trzeba liczyć około godziny więcej.

Jakie jeszcze szczyty warto zdobyć w okolicy?
Alpy Arrochar to region, w którym bywamy najczęściej. Mając więcej czasu można także pokusić się o wejście na:
- Beinn an Lochain
- Ben Donich
- Beinn Luibhean
- The Cobbler


Mieszkając w Szkocji mamy szczęście, że góry są bardzo blisko nas. W zasięgu 1-2 godzin jazdy samochodem mamy ogromny wybór dostępnych tras. A jak to wygląda u Was? Mieszkacie w pobliżu gór czy zorganizowanie wyjazdu pochłania Wam cały weekend?
Czesc,
Bardzo fajny artykul i pomocny.Mam pytanie do Was.Czy te 6-7 godzin na The Cobbler to droga w jedna strone czy w dwie ? I czy trasa jest trudna technicznie czy nawet dla poczatkujacego ”odkrywcy ” do zrobienia?Bede wdzieczna za odpowiedz 🙂
Cześć. To jest już czas podany w dwie strony. Trasa jest bardzo dobrze widoczna i bez problemu sobie z nią poradzicie. Polecamy zabrać więcej wody, jakieś przekąski oraz wygodne buty. 🙂 Miłej wyprawy! 🙂
Tutaj napisaliśmy więcej o samym Cobblerze – https://wieczniewolni.pl/cobbler-co-trzeba-zobaczyc-w-szkocji/