Ben A’an – jeden z najpiękniejszych szlaków w Szkocji

Ben A’an to jeden z najpiękniejszych szkockich szklaków górskich a trasa na jego szczyt nie należy do zbyt wymagających. Znajduje się on w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs, 15 minut drogi od Callander i Aberfoyle.

Ben A’an to obok Conic Hill bardzo chętnie uczęszczany szkocki szlak przez rodziny z dziećmi. Pisząc chętnie uczęszczany mam na myśli, że po drodze można spotkać 30-40 osób. Generalnie szkockie góry, zwłaszcza te mniej popularne można zdobywać w samotności. W drodze na szczyt Beinn Luibhean spotkaliśmy po drodze tylko jedną osobę.

I jeszcze ważna informacja. W szkockie góry można wybrać się z psami, oczywiście w sposób odpowiedzialny.

ben a'an szkocja

Ben A’an zdobyliśmy zarówno jesienią jak i zimą. Która pora roku jest lepsza na wejście na szczyt? Obydwie. 😀

ben a'an szkocja jesien

Parking pod szczytem

Parking (FK17 8HY) jest niestety płatny. Aktualnie obowiązujące stawki to 1f za godzinę, 3f za cały dzień. Można zostawić samochód za darmo przy punkcie początkowym trasy na Ben Venue. Współrzędne – 56°13’48.1″N 4°25’13.9″W. Z tego punktu do parkingu pod Ben A’an trzeba dojść około 0,7 mili.

Ben A’an – Trasa na szczyt

Nazwa Ben A’an oznacza w języku gaelic mały i ostry szczyt. Wędrówka nie jest zbyt wymagająca. Trasa o długości 4 kilometrów w dwie strony powinna zająć nie więcej niż dwie godziny. Początkowy etap to solidna rozgrzewka, gdyż trasa prowadzi pod stromą górę. Po około 20 minutach podejścia, po przejściu przez mostek ścieżka robi się łagodna. Na płaskim odcinku rosło kiedyś mnóstwo drzew.

ben a'an szkocja zima

Ostatni etap trasy to po raz drugi dość stromę podejście. Tym razem po kamieniach, lecz nie powinno to jednak sprawić problemu. Widoki ze szczytu zrekompensują każdy wysiłek. Droga powrotna prowadzi tą samą trasą w dół.

Przeczytaj także – Beinn an Lochain – nasz pierwszy szkocki szczyt


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Przypominam o wygodnych butach przeznaczonych na wędrówki w góry. W okresie zimowym trasa może być dość śliska, a szczególnie na ostatnim odcinku.

ben a'an szkocja

Przeczytaj także – Ben Lomond & Loch Lomond – zachód słońca

ben venue szkocja

Widok ze szczytu

Na wysokości 454 metrów n.p.m. rozciągają się niesamowite widoki. Po jednej stronie znajduje się jezioro Loch Katrine z wierzchołkami górskimi w oddali, po drugiej Loch Achray a między nimi kolejny szczyt – Ben Venue.

loch katrine szkocja
loch katrine szkocja

Przy dobrej pogodzie na szczycie może ustawić się kolejka do wykonania typowo instagramowego zdjęcia. 😛

ben aan loch katrine szkocja

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij „Lubię to!” lub „Udostępnij”. Dziękujemy. 🙂


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze do “Ben A’an – jeden z najpiękniejszych szlaków w Szkocji”

  1. Dziękuję bardzo za podrzucenie ciekawego miejsca, byłam wczoraj z dzieciakami. Trasa w pewnym momencie ciężka ale dalismy radę. Pozdrawiam

    Ewa

    Odpowiedz

Dodaj komentarz