Góry w SzkocjiSzkocja

Ben Chonzie – zima w szkockich górach

ben chonzie góry w szkocji munro bagging

Znacie to uczucie kiedy budzicie się z myślą, że fajnie byłoby wyskoczyć w góry? Sprawdzacie na szybko prognozę pogody i już wiecie, że ten dzień będzie udany. Pozostaje tylko wybrać cel podróży i spakować plecak.

Mieszkając w Glasgow mamy możliwość przeniesienia się w ciągu godziny lub półtora w górzyste tereny. Tym razem liczyliśmy na trochę śniegu a jednocześnie zdecydowaliśmy się na nieco łatwiejszą trasę by spokojnie rozpocząć sezon. Cel naszej dzisiejszej wyprawy to Ben Chonzie.

szkockie krajobrazy

W naszym kraju dla pasjonatów górskich wycieczek czeka wyzwanie o nazwie Korona Gór Polski. Do zdobycia mamy 28 najwyższych szczytów w każdym paśmie górskim. Dużo?

Szkoci też bawią się w kolekcjonowanie szczytów. U nich nazywa się to Munro Bagging a cała kolekcja to 282 wierzchołki rozrzucone po całej północy kraju. Zanim pomyślicie sobie że jest to nie wykonania to wiesz się że rekordziście udało się to w niespełna 39 dni. Szaleniec!

Ale to nie wszystko. Jeśli już nasza stopa stanie na każdym z nich to do zdobycia mamy jeszcze 222 Corbetts, 219 Grahams, 89 The Donalds i 574 szczytów klasyfikowane jako The Sub 2000′ Marilyns of Scotland.

No dobra przejdźmy do Ben Chonzie. Na początek zapraszamy do obejrzenie Vloga z wycieczki!

Gdzie zostawić samochód?

W miejscu, w którym rozpoczyna się szlak na szczyt znajduje się parking na kilkanaście samochodów. To właśnie tam można bezpłatnie zostawić swój samochód.

Plecak spakowany? Ruszamy!

Pierwsze co rzuca się w oczy to mnóstwo owiec dookoła. Są one nieodłącznym elementem szkockiego krajobrazu. Czy wiecie, że w Szkocji jest ich więcej niż ludzi?

owce w szkocji
owce w szkocji

Trasa na Ben Chonzie

Od samego początku kamienista ścieżka prowadzi dość łagodnie pod górę. Poziom trudności określiłbym na łatwy. Ale to nie tak, że człowiek wcale się nie zmęczy. Zegarek podpowiada, że podczas przejścia całej trasy spaliłem niecałe 2300 kalorii.

ben chonzie góry w szkocji
ben chonzie munro bagging w szkocji

W pewnym momencie trasa robi się troszeczkę bardziej stroma i błotnista. Ale jest to na dobrą sprawę ostatnie podejście. I tutaj można się trochę zmęczyć. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jest to nasze pierwsze wyjście w góry w tym roku.

ben chonzie góry w szkocji
ben chonzie munro bagging w szkocji

Końcowy etap trasy to płaska ścieżka z delikatnym wzniesieniem. To właśnie w tym miejscu zalega dość sporo śniegu. I wtedy też rozpoczynają się najlepsze widoki. A tych z pewnością brakowało nam przez kilka miesięcy. Podczas ostatniego wejścia na Maell nan Tarmachan wszystko zasłaniała mgła.

ben chonzie góry w szkocji
ben chonzie góry w szkocji
ben chonzie munro bagging w szkocji

Przy okazji pochwalę się, że jest to nasz 11 munro na liście. Mam nadzieję, że pogoda w tym roku pozwoli na częstsze wyjścia w góry.

ben chonzie góry w szkocji
ben chonzie munro bagging w szkocji

Jeśli narobiliśmy Wam apetytu na góry to zerknijcie do innych naszych wpisów:

E-Book

Jeśli lubicie góry i opowiadacie o nich na swoim blogu to zapraszam do dzielenia się relacjami z wyjść w komentarzach. Mamy teraz bardzo dużo czasu i chętnie poczytamy. Wrzucajcie linki do swoich blogów!

8 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...