Ben Donich – Alpy Arrochar po raz kolejny

Ben Donich to kolejny zdobyty przez nas szczyt w Alpach Arrochar. Krótka, mało wymagająca trasa oraz wysoko położony punkt początkowy zachęcają do wspinaczki.

Wierzchołek Ben Donich znajduje się na wysokości 846 metrów n.p.m. i i klasyfikowany jest jako Corbetts.

ben donich szkocja

Parking pod szczytem

Pod szczytem znajduje się bezpłatny parking na kilka/kilkanaście samochodów. Dokładna lokalizacja – 56°13’18.8″N 4°51’35.6″W. Gdyby nie było miejsc można cofnąć się i zostawić samochód kilkaset metrów wcześniej na parkingu przy starej drodze wojskowej w punkcie Rest and Be Thankful.

ben donich szkocja

Czym są Corbetts?

Corbetts to szczyty w Szkocji, których wysokość wynosi od 2500 do 3000 stóp czyli od 762 do 914 metrów. Dodatkowo średnica szczytu musi wynosić co najmniej 500 stóp czyli 152 metry. W Szkocji znajdują się 222 szczyty określane jako Corbetts.

ben donich szkocja

Pierwszą osoba, która zdobyła wszystkie szczyty na liście jest John Corbett w 1943 roku. Osoby, które mogą pochwalić się zdobyciem wszystkich 222 szczytów nazywa się Corbetteers.

Ben Donich – trasa

Mimo późnego rozpoczęcia wejścia nie mieliśmy problemu ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Trasa nie jest zbyt wymagająca, bez problemu każdy sobie z nią poradzi.

alpy arrochar szkocja

Początkowo trasa prowadzi między drzewami. Wraz z pokonywaniem kolejnych metrów pod górę pojawiają się widoki na przełącz Rest and Be Thankful, jezioro Loch Restil i górujący nad nim Beinn an Lochain.

alpy arrochar szkocja

Jako, że było to jedno z pierwszych wyjazdów w góry w sezonie nie obyło się bez przerw. Idealny moment na sfotografowanie panoramy.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


W pewnym momencie na drodze pojawiają się skały i szczeliny, po których trzeba się wspiąć. Należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza zimą gdy kamienie mogą być przykryte śniegiem.

ben donich szkocja

Przed wejściem na szczyt trzeba jeszcze pokonać delikatne, trawiaste wzniesienie, podczas którego można się trochę zmęczyć. Zwłaszcza jeśli forma jest jeszcze zimowa.

ben donich szkocja

Końcowy etap trasy to płaskowyż, po którym trasa jest już bardzo łagodna. Ze szczytu Ben Donich widać szczyty Alp Arrochar – Cobbler, Beinn an Lochain, Beinn Luibehan a także Beinn Ime i Beinn Narnain oraz Ben Lomond w oddali a po przeciwnwej stronie można dostrzec Loch Goil w pełnej okazałości.

ben donich szkocja
ben donich szkocja

Ben Donich zdobyliśmy w kwietniu 2018. Na szczycie panowały wietrzne warunki więc szybko rozpoczęliśmy zejście tą samą trasą.

alpy arrochar szkocja

Lubicie chodzić po górach? Jak zaczęła się Wasza przygoda?


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz