Ben Lawers, Beinn Ghlas i Killin – Szkocja w jesiennej odsłonie

Ben Lawers to najwyższy szczyt rozległego pasma gór w północnej części Loch Tay. Wspinaczka rozpoczyna się od parkingu położonego na dużej wysokości co sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych wspinaczek górskich w Szkocji. Drugi Munro – Beinn Ghlas znajduje się bezpośrednio na trasie i wielu go nie zauważa.

Gdzie rozpoczyna się trasa na Ben Lawers? 

Wspinaczka na szczyt rozpoczyna się na parkingu o nazwie Ben Lawers car park. Jego dokładna lokalizacja znajduje się tutaj – 56°30’40.0″N 4°15’43.9″W.

Bilet parkingowy kosztuje £3 za dzień od samochodu.

Jak wygląda szlak na Ben Lawers?

Wspinaczkę rozpoczynamy na wcześniej wspomnianym parkingu. Bez problemu powinniśmy znaleźć znak, który oznacza początek trasy. Po kilkudziesięciu metrach znajduje się bramka, po przekroczeniu której przechodzimy przez drogę i wchodzimy na właściwy szlak. 

ben lawers munro szkocja

Po około 100 – 200 metrach przekraczamy kolejną bramkę. Należy pamiętać aby zamknąć ją za sobą. Chroni ona rezerwat przyrody przed wypasem owiec oraz jeleni. 

ben lawers munro szkocja

W tym miejscu rozpoczyna się powolne pokonywanie przewyższenia. Ścieżka jest bardzo dobrze widoczna. Wysoka góra w kierunku, której powinniśmy się kierować to Beinn Ghlas.

ben lawers munro szkocja

Przeczytaj także – Ben Lomond & Loch Lomond – zachód słońca

ben lawers munro szkocja

Na około drugim kilometrze pojawia się trzecia bramka, po przekroczeniu której opuszczamy rezerwat a trasa robi się bardziej stroma. W pewnym momencie pojawi się rozwidlenie, ścieżka po lewej stronie to droga powrotna, która omija Beinn Ghlas.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


beinn ghlas munro szkocja
beinn ghlas munro szkocja
beinn ghlas munro szkocja

Przeczytaj także – Ben A’an – jeden z najpiękniejszych szlaków w Szkocji

beinn ghlas munro szkocja

Pierwszym szczytem, który zdobędziemy tego dnia jest Beinn Ghlas. Jego wysokość to 1103 metry nad poziomem morza. Dopiero teraz naszym oczom powinien ukazać się Ben Lawers. O ile nie będzie schowany w chmurach.

beinn ghlas munro szkocja

Następnie należy zejść w dół trawiasta granią skąd rozpoczyna się ostateczne wejście na Ben Lawers. Dość stroma ścieżka prowadząca między kamieniami potrafi wymęczyć ale widoki ze szczytu zrekompensują włożony wysiłek. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć Beinn Ghlas a także okoliczne munrosy.

beinn ghlas munro szkocja
ben lawers munro szkocja
ben lawers munro szkocja

Przeczytaj także – Beinn Ime i Beinn Narnain – Alpy Arrochar

ben lawers munro szkocja

W drodze powrotnej wracamy z powrotem do przełęczy, w której rozpoczynaliśmy ostatnie podejście pod Ben Lawers. Stąd mamy do wyboru dwie opcje. Droga powrotna przez Beinn Ghlas lub ścieżka prowadząca przełączą pomiędzy nim a Meall Corranaich. Druga opcja to zdecydowanie łatwiejszy szlak prowadzący łagodnie w dół.

ben lawers munro szkocja
ben lawers munro szkocja

Killin – Szkocja w jesiennej odsłonie

Położone w niedalekiej odległości od parkingu pod Ben Lawers miasteczko to doskonała opcja, na krótką regeneracje przed powrotem. Największą atrakcją jest tam wodospad Falls od Docherty położony w niesamowitej górskiej scenerii.

falls of dochart killin szkocja
falls of dochart killin szkocja

Killin powinno znaleźć się na Waszej liście miejsca do odwiedzenia w Szkocji. Zdecydowanie polecamy zatrzymać się na krótką przerwę na herbatę u brzegu wodospadu.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

12 komentarzy do “Ben Lawers, Beinn Ghlas i Killin – Szkocja w jesiennej odsłonie”

  1. Nad Szkocją nigdy nie przestanę się zachwycać . Mieszkam wprawdzie w Anglii, ale również staram się eksplorować Góry Pennińskie, które mam „za płotem” .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz