Ben Lomond & Loch Lomond – zachód słońca

Ben Lomond to jeden z najpopularniejszych szkockich munrosów. Co roku 30.000 osób podziwia niesamowite widoki na jezioro Loch Lomond, okoliczne szczyty oraz Park Narodowy Trossachs.

ben lomond trasa szkocja

Jak dojechać z Glasgow?

Parking, z którego rozpoczyna się wejście na szczyt oddalony jest o około godzinę jazdy z Glasgow – 48 kilometrów. Odcinek Glasgow – Balmaha nie powinien sprawić żadnych problemów. Ostatni etap to wąska droga w kiepskim stanie technicznym. Należy zachować ostrożność podczas wymijania, czasami trzeba zatrzymać się i zjechać na „passing place” lub pobocze.

Parking pod Ben Lomond

Samochód można zostawić na płatnym parkingu w Rowardennan. Dokładka lokalizacja tutaj. Koszt pobytu do jednej godziny 1£, na cały dzień 3£. Można też podjechać kawałek dalej i zostawić samochód (bez opłat) na poboczu West Highland Way.

Przeczytaj także – Beinn an Lochain – nasz pierwszy szkocki szczyt

Trasa na szczczyt

Aby zdobyć szczyt Ben Lomond trzeba pokonać trasę o długości 12km o łącznym przewyższeniu 990 metrów.

Początkowy etap trasy prowadzi wzdłuż jeziora Loch Lomond. Wspinaczka rozpoczyna się przy tablicy z oznaczeniem szlaku – Ptarmigan Path.

ben lomond trasa szkocja
ben lomond trasa szkocja

Wybrany przez nas wariant to trudniejsza wersja wejścia na szczyt. Widoki w całości rekompensują zmęczenie. Od około 731 m n.p.m rozpoczyna się strome, kamieniste podejście, które wymaga sporego wysiłku.

ben lomond trasa szkocja
ben lomond trasa szkocja

Rzadko zdarza się być samemu na szczycie. Ben Lomond to jeden z najpopularniejszych (i chyba najłatwiejszych) szkockich munrosów. W oddali dostrzec można Alpy Arrochar, między innymi The Cobbler, Park Narodowy Trossachs i jezioro Loch Lomond wraz z wyspami.

ben lomond trasa szkocja
ben lomond trasa szkocja

Nie ma jak gorąca herbata na szczycie z pięknym widokiem. Warto mieć przy sobie coś co może nas rozgrzać i dodać sił na drogę powrotną.

ben lomond trasa szkocja
ben lomond trasa szkocja

Zejść można tą samą ścieżką lub łatwiejszą wersją. Jakby ktoś wybierał się na szczyt z myślą o podziwianiu zachodu słońca warto a nawet trzeba zabrać ze sobą latarkę. Na zejście trzeba liczyć około dwie godziny.

Nocleg w okolicach Ben Lomond

U podnóża góry znajduje się hostel Ben Lomond Bunkhouse. Więcej miejsc noclegowych należy szukać w pobliskim miasteczku – Balmaha.

Jak podobał Ci się ten wpis?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

9 komentarzy do “Ben Lomond & Loch Lomond – zachód słońca”

  1. Piękny widok ze szczytu chociaż lepiej wybrałbym mniej popularne szczyty, których nie brakuje jadąc dalej na północ 🙂

    Pozdrawiam Marcin!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz