Dolny ŚląskGóry StołowePolska

Błędne Skały w Górach Stołowych – szlak, parking i piękne widoki

Błędne skały góry stołowe

Błędne Skały w Górach Stołowych to miejsce wyjątkowe, jedyny w swoim rodzaju skalny labirynt. Wędrówka przez wąskie szczeliny, przesmyki i pośród niesamowitych tworów natury to przeżycie, dla którego warto odwiedzić mniej znane polskie góry. W poniższej relacji poza pięknymi zdjęciami znajdziesz również przydatne informacje, dzięki którym zorganizujesz swój własny wyjazd.

Zapraszamy do wpisu!

Gdzie leżą Błędne Skały?

Błędne Skały powstały w paśmie górskim Gór Stołowych w Sudetach Środkowych, na północnym zachodzie ziemi kłodzkiej, przy granicy polsko‐czeskiej. Znajdują się one na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych ( jednego z 23 parków narodowych w Polsce).

Błędne Skały Góry Stołowe szlak
Jeden z kilku punktów widokowych w Górach Stołowych.

Bezpłatny parking w pobliżu Błędnych Skał i szlak na Błędne Skały

Przy drodze pomiędzy Karłowem a Kudową-Zdrój (znanej także jako Szosa Stu Zakretów) znajduje się bezpłatny parking Polana YMCA . Tutaj znajdziesz dokładną lokalizację. Z parkingu dolnego do Błędnych Skał można dojść szlakiem niebieskim w ciągu 60-70 minut. Już od samego początku (662 m n.p.m.) można podziwiać piękne widoczki w postaci rozległych lasów – mnóstwo ciszy i spokoju. Tego było nam trzeba w ostatnim czasie!

Błędne Skały w Górach Stołowych

Po dotarciu do Rozdroża pod Lelkową (724 m n.p.m.) zeszliśmy z drogi asfaltowej i dalszą wędrówkę kontynuowaliśmy leśną ścieżką. Kawałek dalej szlak niebieski łączy się z czerwonym. Kilkanaście minut później dotarliśmy do punktu widokowego, z którego podziwiać można Góry Sowie, Góry Kaczawskie oraz nasze ulubione Karkonosze, w których byliśmy już kilkukrotnie.

Najkrótszy szlak na Błędne Skały i płatny parking górny

Mniej więcej 100 metrów od wejścia na Błędne Skały znajduje się płatny parking, z którego można rozpocząć wędrówkę szlakiem turystycznym. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około 45-60 minut. W weekendy i święta trzeba przygotować się na „korki na trasie”. Miejscówka jest bardzo popularna i każdego dnia przyciąga wielu podróżników.

E-Book

Parking przy Błędnych Skałach kosztuje 30 złotych.

Jak wyglądają Błędne Skały?

Jak wyglądają Błędne Skały? Liczne formacje skalne, w których można dostrzec dobrze znane nam kształty, na przykład Skalne Siodło czy też Kurza Stopka. Dodatkowo w wielu miejscach trzeba wciągnąć brzuch i prześlizgnąć się pomiędzy wysokimi skałami i głazami co nie raz może wywołać trochę uśmiechu na twarzy. Dobra zabawa gwarantowana!

Błędne Skały Góry Stołowe szlak
Szlak na Błędnych Skałach jest bardzo dobrze oznaczony.
Błędne Skały Góry Stołowe szlak
Na początku kwietnia na szlaku zalegało jeszcze trochę śniegu.

Od razu po wejściu na szlak można zobaczyć trzy formacje skalne: Stołowy Głaz (1), Skalne Siodło (2) i Skalne Czasze (3). Tutaj znajduje się też bardzo ciekawy punkt widokowy. Dalsza wędrówka prowadzi drewnianą kładką w kierunku Okrętu (4), Dwunożnego Grzyba (5) i Labiryntu (6) (trzeba trochę zejść z głównej ścieżki).

Błędne Skały Góry Stołowe szlak

Aby dotrzeć do kolejnych formacji skalnych – Kasa (7) i Kurza Stopka (8) trzeba pokonać wąskie szczeliny. Z dużym plecakiem można się nie zmieścić. Zimą kładka może być oblodzona – trzeba być ostrożnym. W trakcie naszej wizyty ludzi było mało więc mogliśmy sobie na spokojnie podziwiać okoliczne cuda.

Błędne Skały Góry Stołowe szlak
Błędne Skały Góry Stołowe szlak

Kolejne i równie ciekawe skały to Długi pasaż (9) i Kuchnia (10). Na zakończenie można zobaczyć jeszcze dwie skały – Grzyb (11) i Furtka (12). W tym miejscu kończą się Błędne Skały. Wędrówkę można kontynuować w kierunku Szczelińca Wielkiego lub wrócić na górny parking.

Błędne Skały Góry Stołowe szlak
Błędne Skały Góry Stołowe szlak
źródło: strona internetowa Park Narodowy Gór Stołowych

Błędne Skały – wędrówka z Lisiej Przęłeczy

Kolejny bezpłatny parking w okolicach Błędnych Skał znajduje się w Lisiej Przełęczy. Tutaj znajdziesz dokładną lokalizację. Wędrówka zielonym szlakiem o długości 6,6 kilometra jest rzadziej uczęszczanym szlakiem ale jest to również dobra opcja na trekking. Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczoną trasą.

Jak powstały Błędne Skały?

„Na dnie górnokredowego morza osadziły się grube pokłady piaskowców. W trzeciorzędzie, w czasie orogenezy alpejskiej zostały one wydźwignięte wraz z całymi Sudetami. Następnie rozpoczął się długotrwały okres erozji i odprowadzania zwietrzeliny. Na skutek nierównej odporności poszczególnych warstw skalnych na wietrzenie i poszerzania szczelin, przecinających masyw w trzech kierunkach, powstały głębokie na kilka metrów korytarze o zmiennej szerokości.”

źródło: Wikipedia
Błędne Skały Góry Stołowe szlak

Błędne Skały – informacje praktyczne i porady

Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, którą pomogą Ci zorganizować wizytę w Górach Stołowych i wędrówkę na Błędne Skały.

Błędne Skały – cennik i godziny otwarcia

Atrakcje turystyczne na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych udostępniane są turystom w sezonie letnim, który trwa od 1 maja do 31 października.

Godziny otwarcia szlaku:

  • od otwarcia sezonu do 31 maja od godz. 9.00 do godz. 19.00,
  • od 1 czerwca do 14 czerwca od godz. 9.00 do godz. 19.00,
  • od 15 czerwca do 30 czerwca od godz. 8.00 do godz. 20.00,
  • od 1 lipca do 31 lipca od godz. 8.00 do godz. 20.00,
  • od 1 sierpnia do 31 sierpnia od godz. 8.00 do godz. 19.00,
  • od 1 września do 30 września od godz. 9.00 do godz. 18.00,
  • od 1 października do 31 października od godz. 9.00 do godz. 16.00,
  • od 1 listopada do 13 listopada od godz. 9.00 do godz. 16.00.

Bilety wstępu do Błędnych Skał to 12 złotych (bilet normalny) i 6 złotych (bilet ulgowy). Dzieci do 7 lat mają wstęp bezpłatny. Można je kupić online na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych – link tutaj oraz w kasie przed wejściem na szlak (tylko bilety niewykupione online). Obowiązuje limit 400 biletów wejściowych na każdą godzinę. Miejsce parkingowe (koszt 30 zł za samochód osobowy) można zarezerwować pod tym samym linkiem.

Wjazd na górny parking możliwy jest o pełnych godzinach do 15 min po pełnej godzinie. Zjazd z górnego parkingu możliwy jest 30 minut po każdej pełnej godzinie do 45 minut po pełnej godzinie.

Błędne Skały Góry Stołowe szlak

W sezonie zimowym wejście na szlak w Błędnych Skałach jest bezpłatny. Pamiętaj, że w sezonie zimowym górny parking, droga wjazdowa, toalety i budki z jedzeniem są zamknięte.

Gdzie warto się zatrzymać w Górach Stołowych?

Dobry nocleg to podstawa udanej podróży. Gdzie warto się zatrzymać w Górach Stołowych? W okolicy znajduje się kilka miast uzdrowiskowych: Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój i Duszniki Zdrój. Apartamentów oraz hoteli możesz szukać także w Wambierzycach, Karłowie, Radkowie, Szczytnej lub nieco dalej w Kłodzku.

Baza noclegowa w tej części Polski jest bardzo szeroka. Bez problemu znajdziesz dla siebie prywatny apartament, hotel z basenem lub nieco bardziej budżetowe opcje.

Zajrzyj także do naszego poradnika Jak znaleźć dobry nocleg?

Błędne Skały Góry Stołowe szlak
W Górach Stołowych zatrzymaliśmy się w Polanicy Zdrój.

Pozostałe przydatne informacje

Czy można wybrać się na Błędne Skały z psem? W Górach Stołowych jest to możliwe i w dodatku bezpłatne. Jest to bardzo dobra informacja bo nie w każdych górach jest to możliwe.

Jak ubrać się na wędrówkę na Błędne Skały? Porządne i wygodne trekkingowe buty mogą być przydatne, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz zostawić samochodu na górnym parkingu. Polecamy zabrać ze sobą wodę i przekąski.

  • Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych biwakowanie jest zabronione.
  • Wejście na teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatne. Opłata pobierana jest tylko za wstęp na trasę turystyczną Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim.
Błędne Skały Góry Stołowe szlak

Co warto zobaczyć w Górach Stołowych i okolicy?

Jeśli masz więcej czasu na wędrówki w Górach Stołowych to mam dla Ciebie kilka propozycji. W Karłowie rozpoczyna się na szlak prowadzący na Szczeliniec Wielki, który jest najwyższym szczytem w tym paśmie i zalicza się do Korony Gór Polski. Z parkingu w Lisiej Przełęczy można wybrać się na Narożnik, Kopę Śmierci i Skalną Czaszkę. Warto również odwiedzić Skalne Grzyby i Radkowskie Skały.

Za czeską granicą znajdują się równie piękne miejsca – Adršpašské Skalne Miasto i Teplickie Skały.

Jeśli zastanawiasz się, którą atrakcje warto wybrać: Błędne Skały czy Szczeliniec, Błędne Skały czy Skalne Miasto Adrspach to podpowiemy, że najlepszym rozwiązaniem będzie co najmniej kilkudniowy pobyt w Górach Stołowych i odwiedzenie tych wszystkich ciekawych miejsc. Każde z nich ma swój urok i warto włączyć je do swojego planu zwiedzania.

Błędne Skały Góry Stołowe szlak

Park Narodowy w Górach Stołowych – dowiedz się więcej

O tym czy Błędne Skały są otwarte możesz przekonać się wchodząc na stronę internetową Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajduje się ona pod tym linkiem.

Pod tym linkiem znajdziesz mapę wszystkich dostępnych szlaków. Polecamy również skorzystać z aplikacji mobilnej mapy.cz lub Mapa Turystyczna. Więcej przydatnych aplikacji na telefon znajdziesz w naszym poradniku.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Rowerem wzdłuż Bałtyku r10 Świnoujście Hel Morze Bałtyckie
BałtykPolskaPomorskieZachodniopomorskie

Rowerem wzdłuż Bałtyku – szlak rowerowy EuroVelo 10 / Velo Baltica

„Cudze chwalicie a swego nie znacie”. Ten słynny cytat pasuje do nas...

Spływ kajakowy Drawa Drawieński Park Narodowy
LubuskiePolskaWielkopolskaZachodniopomorskie

Spływ kajakowy po Drawie – Drawieński Park Narodowy

Znajdująca się w sercu Drawieńskiego Parku Narodowego Drawa to jedna z najpiękniejszych...

Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki
PolskaZachodniopomorskie

Spływ kajakowy rzeką Dobrzycą. Co warto zobaczyć w Zachodniopomorskim?

W Polsce, pełnej malowniczych rzek i jezior, istnieje wiele możliwości do aktywnego...

Mężczyzna w niebieskiej kurtce i czarnych spodniach stojący nad górskim jeziorem na tle ośnieżonych szczytów.
Polska

Gdzie pojechać na majówkę i uniknąć tłumów w górach?

Uwielbiasz chodzić po górach, ale zdecydowanie nie lubisz tłumów na szlakach? Zaplanuj...