Ameryka PołudniowaKolumbia

Bogota – uliczna sztuka i kolumbijska stolica pośród potężnych Andów

Bogota przewodnik atrakcje zwiedzanie

Bogota to stolica Kolumbii i jedno z miast, które udało nam się odwiedzić w trakcie naszej półrocznej podróży. Spędziliśmy tam prawie tydzień, odkryliśmy kilka ciekawych miejscówek, zwiedzaliśmy muzea a także spacerowaliśmy w poszukiwaniu street artu. Postanowiliśmy przygotować poniższy przewodnik, który z pewnością pomoże Ci zorganizować wyjazd.

Zapraszamy do wpisu!

Gdzie leży Bogota?

Bogota leży na wysokości 2640 m n.p.m w Kordylierze Wschodniej, w północnych Andach, w centralnej części Kolumbii. Miasto zajmuje większą część obszaru równiny La Sabana w kotlinie u podnóża szczytów Monserrate i Guadalupe. Jest to trzecie pod względem wielkości (po São Paulo w Brazylii i Limie w Peru) miasto w Ameryce Południowej. Liczba mieszkańców wynosi około 8 milionów.

Długość i szerokość geograficzna Bogoty – 4°35′56″N 74°04′51″W.

Co warto zobaczyć w Bogocie?

W Bogocie spędziliśmy łącznie prawie tydzień. W tym czasie odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc, o których możesz przeczytać poniżej. Mamy nadzieję, że uda Ci się zaplanować swoją własną podróż  a jeśli nadal zastanawiasz się czy warto wybrać się do Bogoty to przekonasz się, że to dobry pomysł.

Plaza de Bolivar i historyczne centrum

Najciekawsze atrakcje turystyczne w Bogocie? Naszą listę rozpoczniemy od głównego placu – Plaza de Bolívar i odchodzących od niego w uliczek. W tej części miasta znajdują się zabytki historyczne takie jak Kapitol Narodowy (Capitolio Nacional), Palacio de San Carlos, Palacio Liévano, Palacio de Justicia Alfonso Reyes Echandia, pomnik Simóna Bolívara, katedra w Bogocie czy Muzeum Niepodległości (Casa del Florero). W tym miejscu rozpoczęło się nasze zwiedzanie Bogoty bez przewodnika. Zawsze załatwiamy to w taki sposób. Daje to nam dużo swobody, którą lubimy podróżując.

E-Book
Kapital Narodowy i statua Simona Bolivara.
Katedra w Bogocie.
Plaza de Bolivar czyli serce Bogoty.

Tu w zasadzie znajdują się wszystkie miejsca dla tych, którzy chcieliby odkryć historyczne zabytki. Poza wcześniej wspomnianymi budynkami na placu głównym znajdują się stoiska z pamiątkami, ulicznym jedzeniem oraz „warzywniaki”. W tym miejscu można też zrobić sobie zdjęcie z lamą lub urządzić sobie małą przejażdżkę. Oczywiście z takich atrakcji nie korzystamy nigdy.

Najlepszy sposób na zwiedzanie Bogoty? Spacer po uliczkach w centrum miasta.
Przez główny deptak (Carrera 7) przewija się mnóstwo ludzi.
Tak wygląda jedna z kilku lam w centrum Bogoty.

Muzeum Botero w Bogocie

Nie jesteśmy wielkimi fanami muzeów ale do tego wpadliśmy bardzo chętnie. Fernando Botero to słynny kolumbijski malarz, urodzony w Medellin. Ma on bardzo ciekawy i rzadko spotykany styl. Każda namalowana postać jest troszkę grubsza niż w rzeczywistości. W trakcie zwiedzania zastanawiasz się co autor miał na myśli tworząc swoje dzieła.

Tak wygląda wnętrze Museo Botero.
Główny dziedziniec w muzeum.

Wstęp do Museo Botero jest bezpłatny dlatego warto poświęcić choćby kilkanaście minut na to żeby liznąć trochę sztuki. Dokładną lokalizację znajdziesz tutaj.

Museo del Oro czyli największe na świecie muzeum złota

Museo del Oro jest jednym z najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Bogocie. Co ciekawego można tam znaleźć? Tysiące eksponatów, złoto w najróżniejszej postaci. Największa na świecie kolekcja prekolumbijskich reliktów złota. Znajdziesz tu również mnóstwo artefaktów wykonanych z ceramiki, kamienia, muszli, drewna i tekstyliów. Brzmi zachęcająco?

Od lat trzydziestych XX wieku Bank of the Republic pomaga w ochronie, katalogowaniu i eksponowaniu niektórych z najcenniejszych zabytków historycznych w kraju. Na całym świecie nigdzie nie znajdziesz tak ogromnej kolekcji.

Muzeum Złota – godziny otwarcia i cennik biletów

Museo del Oro otwarte jest od wtorku do soboty od 9 :00 do 18:00 oraz w niedzielę od 10:00 do 16:00. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Opłata za wstęp wynosi 4000 COP (około 4,36 zł).

W budynku znajdziesz ciekawe wystawy multimedialne i tematyczne ekspozycje rozłożone na kilku piętrach. Na zwiedzanie przeznacz około 30-60 minut.

Military Museum of Colombia

W Muzeum Wojskowym w Bogocie znajdziesz eksponaty związane z niepodległością, historią i rozwojem sił zbrojnych Kolumbii. Pokazane są również mundury, broń, medale, samoloty, modele okrętów i niektóre pełnowymiarowe pojazdy. Zwiedzając tematyczne wystawy dowiesz się jak to wszystko zmieniało się na przestrzeni lat.

W trakcie naszej wizyty mieliśmy możliwość zwiedzania wraz z przewodnikiem – jednym z żołnierzy pracujących w muzeum. Dokładną lokalizację znajdziesz tutaj.

Główny dziedziniec w muzeum i kilka eksponatów.
Pomieszczenie z mundurami kolumbijskiej armii.

La Candelaria – dzielnica z uliczną sztuką

La Candelaria to bez wątpienia najpopularniejsza dzielnica w Bogocie. Do tego miejsca trafia każdy turysta zwiedzający kolumbijską stolicę. W ciągu dnia życie tętni na każdej ulicy i na każdym placu. Co kawałek spotkasz ulicznych artystów oraz sprzedawców pamiątek. Niektóre z nich są ciekawe i rzadko spotykane. Przykład? Najróżniejsze twory origami z wenezuelskich boliwarów! Tak, są one wykonane z prawdziwych pieniędzy, które po hiperinflacji stały się bezwartościowe.

Jedna z kilku klimatycznych uliczek w dzielnicy La Candelaria.

Spacerując po uliczkach znaleźliśmy coś co najbardziej zapadło nam w pamięci – Street Art w Bogocie. Tutejsze mury i budynki są nim przesiąknięte. Odwiedziliśmy wiele miast w Ameryce Środkowej i Kolumbii (między innymi Akumal, Tulum, Palomino, Cartagena czy Medellin) ale to właśnie tutejsze projekty zrobiły na nas największe wrażenie.

Wzgórze Monserrate

Wzgórze Monserrate wznosi się na wysokość 3152 m n.p.m i można je zauważyć z wielu miejsc w całej Bogocie. Przy okazji jest ono jednym z najlepszych punktów widokowych w mieście. Jeśli masz taką możliwość to warto zostać na zachód słońca. Nam niestety pogoda do końca nie dopisała ale i tak mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta (lekko zasłoniętą mgłą).

Na wzgórzu znajdziesz kilka kawiarnii z przekąskami i napojami oraz stoiska z pamiątkami. My akurat zabraliśmy ze sobą świeże owoce kupione na lokalnym targu – guanabana, smoczy owoc i mangostan.

Jak dostać się na wzgórze i ile kosztuje bilet wstępu? Dostępne są trzy opcje:

  • Na pieszo – wejście możliwe od 5:00 do 13:00, a zejście do godziny 16:00. Wstęp bezpłatny.
  • Kolejka linowa (aktualnie nieczynna)
  • Kolejka szynowa. Od poniedziałku do soboty: bilet w obie strony – 23 500 COP (25,62 zł), bilet w jedną stronę 14 000 (15,26 zł). W niedzielę: bilet w obie strony – 14 000 COP (15,26 zł), bilet w jedną stronę 14 000 (8,72 zł).

*Dokładne informacje na temat aktualnych cen i godzin otwarcia znajdziesz na stronie Cerro de Monserrate.

Tak wygląda panorama Bogoty.

Nasz film ze zwiedzania Bogoty

Na naszym kanale YouTube znajdziesz film ze zwiedzania Bogoty, na którym pokazujemy najciekawsze atrakcje, uliczną sztukę a także podrzucamy kilka ciekawostek o kolumbijskiej stolicy.

Restauracje w Bogocie – gdzie można dobrze zjeść?

Przed podróżą do Kolumbii poświęciliśmy sporo czasu na czytanie o kolumbijskiej kuchni. Nie będzie to pewnie wielkim zaskoczeniem ale uwielbiamy dobrze zjeść. Często jesteśmy nazywani Wiecznie Głodni. Na Netflixie trafiliśmy na dokument z serii Ameryka Łacińska: Uliczne jedzenie o jednym z lokalnych targów – La Perseverancia. Tutaj znajdziesz dokładną lokalizację.

W tym miejscu można zjeść pyszne jedzenie.

Na miejscu znajdziesz wiele różnych restauracji. Nasza ulubiona to Tolu – mix kuchni kolumbijskiej i karaibskiej. Polecamy spróbować tradycyjną zupę ajiaco oraz ryż z krewetkami. Cena za porządną porcję wraz z Agua de Panela (sok z cukru trzcinowego) to wydatek około 20 000-25 000 COP (około 21,80-27,25 zł).

Ajiaco czyli tradycyjna, kolumbijska zupa.
Ryż z krewetkami serwowany na liściu bananowca.

Jeśli chodzi o street food (taki rodzaj jedzenia również uwielbiamy) to wiele stoisk i straganów można znaleźć na Carrera 7 czyli uliczce odchodzącej od Plaza de Bolívar, który jest najważniejszym placem w Bogocie. Czego warto spróbować w Kolumbii? Arepas, tamales, świeżych owoców i warzyw, obleas oraz wiele innych smacznych przekąsek. Bandera Paisa to narodowe danie Kolumbii. W jego skład wchodzą biały ryż, czerwona fasola, wołowina, platany, kukurydza, jajko, awakado, skwarki wieprzowe i chorizo.

Takie obleas to koszt około 2 złotych.

Drugim miejscem gdzie również można spróbować ulicznego jedzenia są okolice Uniwersytetu Andyjskiego (tutaj dokładna lokalizacja), w których za dnia można spotkać mnóstwo studentów. W bardzo korzystnych cenach można tutaj kupić kanapki z kurczakiem i innymi składnikami, wcześniej wspomniane obleas, arepas oraz wiele innych kolumbijskich przysmaków. Można również znaleźć stoiska, na których sprzedawana jest lokalna kawa tinto.

Smoczy owoc.

Trzecim miejscem, które możemy polecić są ulice Carrera Caracas i Carrera 13 w dzielnicy Chapinero, na których również można kupić wcześniej wspomniane przysmaki a także w ciągu dnia tradycyjne śniadanie oraz obiady w postaci menu dnia składające się z ryżu z kurczakiem i warzywami, z zupą i napojem. Cena za taki zestaw wynosi około 8000-15000 COP (około 8,72-16,35 zł).

Bogota – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Nazwę miasta możecie kojarzyć z hitowego serialu La Casa De Papel czyli Dom z Papieru. Santiago López (serialowy Bogota) to członek ekipy napadającej na Bank Hiszpanii w pierwszym sezonie.

Mieszkańcy Bogoty są znani jako Bogotana.

Bogota jest stolicą Kolumbii od 1819 roku.

Jeden z motoryzacyjnych klasyków spotkany na ulicach Bogoty.

Bogota – porady i informacje praktyczne

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, które pomogą Ci zorganizować własną wymarzoną podróż, pozwolą zaoszczędzić pieniądze, czas i sporo stresu.

Czy w Bogocie jest bezpiecznie?

Czy Bogota jest bezpieczna? To pytanie pojawia się bardzo często. Każda osoba, która wybiera się w podróż do Kolumbii obawia się o swoje bezpieczeństwo. W trakcie naszego miesięcznego wyjazdu nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej ani tym bardziej niebezpiecznej sytuacji. Oczywiście uważaliśmy na siebie na każdym kroku i zawsze mieliśmy oczy dookoła głowy. Nie odwiedzaliśmy podejrzanych dzielnic ani tym bardziej ciemnych uliczek.

Raz przez przypadek weszliśmy na teren dzielnicy Santa Fe, która znana jest jako dzielnica prostytucji i narkotyków. Jak tylko zobaczyliśmy, że okolica nie należy do najlepszych wróciliśmy z powrotem do naszego hotelu. Niebezpieczne dzielnice w Bogocie należy omijać szerokim łukiem, najlepiej jest zapytać o nie na recepcji w hotelu.

Bezpiecznie dzielnice w Bogocie to Chapinero i La Candelaria.

Rozmawialiśmy z wieloma podróżnikami, którzy także odwiedzili Kolumbię i w większości potwierdzają oni nasze słowa.

Noclegi w Bogocie – czyli gdzie warto się zatrzymać?

Bogota to największe miasto w Kolumbii. Jeśli Jeśli chcesz przyjechać tutaj w celach turystycznych to polecamy zatrzymać się w dzielnicy La Candelaria. Hotele i hostele są tutaj tanie w porównaniu do Ameryki Środkowej. W najbliższej okolicy znajdziesz wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne a także mnóstwo barów, kawiarni i restauracji. W trakcie naszej podróży zatrzymaliśmy się Casa Artistica, kilkaset metrów od Plaza de Bolivar. Zapłaciliśmy 47$ za 3 noce – prywatny pokój z wspólną łazienką. Przed wylotem do Londynu zatrzymaliśmy się w Casa Sabelle. Zapłaciliśmy 53$ za 4 noce – prywatny pokój z łazienką.

Więcej polecanych i tanich noclegów w Bogocie znajdziesz tutaj.

Jak przemieszczać się po Bogocie?

Transport publiczny w Bogocie funkcjonuje bardzo dobrze ale niestety nie mieliśmy okazji się o tym przekonać. Zawsze wybieraliśmy Ubera, którego można zamówić przez aplikację mobilną. Ceny za przejazd są bardzo korzystne i dużo niższe niż w przypadku standardowych taksówek, którą można złapać na ulicy.

Za przejazd po mieście płaciliśmy około 6-10 zł jednorazowo. Uznaliśmy więc że, przy tak niskich cenach nie ma sensu oszczędzać i postanowiliśmy, że do końca naszego pobytu w stolicy Kolumbii będziemy w przemieszczać się Uberem. Tutaj możesz zgarnąć zniżkę na pierwszy przejazd.

Jak dojechać do Bogoty z innych kolumbijskich miast?

Bez znaczenia w jakim jesteś mieście bez problemu dostaniesz się do Bogoty. W Kolumbii transport publiczny funkcjonuje bardzo dobrze, na długich dystansach można przemieszczać się na dwa sposoby.

Pierwszym z nich są długodystansowe i bardzo często nocne autobusy. Bez problemu można dostać się z jednego miasta do drugiego. Połączenia najlepiej wyszukiwać na stronie Rome2rio. Jeśli podróżujesz z plecakiem przez Amerykę Środkową lub też Południową to w Kolumbii możesz spodziewać się całkowicie innych standardów. Przewoźnicy nie sprzedają więcej biletów niż mogą zaoferować miejsc siedzących a oznacza to, że nie musisz martwić się tym czy przez kilka godzin będziesz stać w autobusie. Tak, takie sytuacje zdarzały się nam na przykład w Kostaryce czy też Salwadorze. W większości przypadków autobusy są bardzo komfortowe z wygodnymi fotelami i klimatyzacją, która nieraz może być nawet uciążliwa.

Druga opcja to samoloty. W Kolumbii znajduje się mnóstwo lotnisk, praktycznie w każdym największym mieście. W taki sposób przemieszczaliśmy się pomiędzy Bogotą a Cartageną i Santa Martą a Medellín. Koszt biletu na samolot jest praktycznie taki sam jak na autobus. Najprawdopodobniej trzeba dopłacić tylko za bagaż rejestrowany (jeśli z takim podróżujesz).

Jak dostać się do Bogoty z Polski?

Według naszej najlepszej wiedzy z Polski do Kolumbii nie ma bezpośrednich lotów. Można je znaleźć z niemieckich miast (Hannover, Frankfurt, Norymberga, Brema, Dusseldorf), hiszpańskich miast (Madryt, Barcelona), Paryża, Amsterdamu czy Londynu.

Wracając do Polski lecieliśmy bezpośrednio z Bogoty do Londynu linią Avianca. Często można upolować dobre ceny, nam akurat trafiło się w cenie około 800 złotych. Na naszym blogu podpowiadamy Jak kupić tanie bilety lotnicze? Poznaj 10 naszych wskazówek.

Pieniądze, finanse i wypłaty z bankomatu

Walutą obowiązującą w Kolumbii jest kolumbijskie pesos (1000 COP to około 1.12 zł). W wielu miejscach (zwłaszcza tych turystycznych) akceptowane są także dolary amerykańskie. W kantorach (money exchange) bez problemu można wymienić dolary, euro, franki szwajcarskie oraz funty brytyjskie. Pamiętaj, że na lotnisku kurs będzie bardzo niekorzystny.

Amerykańskie dolary polecamy zatrzymać na czarną godzinę a do codziennych płatności korzystać z lokalnej waluty czyli kolumbijskiego pesos. Można je wypłacić bezpośrednio z bankomatu z kartą Revolut (bezpłatnie w bankomatach BBVA). Jest to chyba jedyny bank, w którym udało nam się wypłacić pieniądze w Kolumbii. Podobno karty zagraniczne akceptowane są również w Davivienda ale nam nigdy się to nie udało.

Kartę Revolut, z której korzystamy od dawna możesz wyrobić tutaj.

Przykładowe ceny w Kolumbii

  • Lokalne piwo w sklepie (Poker, Aguila oraz Club de Colombia) 3 000-4 000 COP
  • Lokalne piwo w restauracji lub barze 5 000-6 000 COP
  • Woda mineralna 1 litr – 1 000 COP (może być drożej)
  • Obiad menu dnia – ryż, mięso, warzywa, platany + sok + zupa – 8 000-15 000 COP
  • Pokój dwuosobowy z prywatną łazienką – 40 000-80 000 COP
  • Arepas – 5 000-6 000 COP
  • Pomidory 400-800 COP za kilogram
  • Banany 300-700 COP za kilogram
  • Ananas 3000-5000 za sztukę

Kontakt do polskiej Ambasady w Kolumbii

Ambasada RP w Bogocie
adres: carrera 21 bis No. 104A -15, Bogotá, Colombia
telefon: +57 601 2140400; +57 601 2142931
e-mail: bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Podróż do Kolumbii – pozostałe wpisy

Jeśli jesteś w trakcie planowania podróży do Kolumbii to być może zainteresują Cię poniższe wpisy:

Vlogi z podróży po Kolumbii znajdziesz na naszym kanale YouTube – tutaj link do playlisty.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Podróż do Kolumbii praktyczny poradnik, niezbędnik podróżnika
Ameryka PołudniowaKolumbia

Podróż do Kolumbii – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Kolumbia to jeden z najpiękniejszych krajów w Ameryce Południowej. Turystów przyciąga niesamowita...

Medellin Pablo Escobar i 13 dzielnica
Ameryka PołudniowaKolumbia

Medellín – 13 dzielnica, street art i Pablo Escobar. Kolumbia i główne atrakcje

Medellín to jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych kolumbijskich miast. Udało nam...

Guatape skała miasto atrakcje
Ameryka PołudniowaKolumbia

Guatape i skała La Piedra Del Peñol – najpiękniejszy punkt widokowy w Kolumbii

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie gdy myślisz o Kolumbii? Pablo Escobar? A...

Jardin Kolumbia atrakcje miasteczko kolonialne Andy
Ameryka PołudniowaKolumbia

Jardin: kolonialne miasteczko – ukryta perełka pośród Andów w Kolumbii

W trakcie miesiąca spędzonego w Kolumbii odwiedziliśmy wiele pięknych i wyjątkowych miejsc....