Niesamowite wodospady Bracklinn Falls w Callander

Park Narodowy Loch Lomond & The Trossachs to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Szkocji. Na jego terenie znajduje się mnóstwo atrakcji. Jedną z nich są wodospady Bracklinn Falls w Callander.

callander szkocja

Callander to małe i spokojne miasteczko nad rzeką Teith w środkowej Szkocji. Oddalone jest ono o około godzinę jazdy samochodem od Glasgow. Nazywane bramą do szkockiego regionu Highlands.

callander szkocja

Brackllin Falls znajdują się w zalesionym wąwozie niedaleko miejscowości Stirling. Wodospady te często określane są jako jedne z najbardziej spektakularnych w Szkocji. Szczególnie po ulewnym deszczu.

bracklinn falls szkocja

Przed wodospadami znajdują się dwa bezpłatne parkingi, jeden z nich w miejscu, w którym zaczyna się ścieżka o długości około 1,5 kilometra.

bracklinn falls callander szkocja

Przeczytaj także – 10 miejsc, które warto odwiedzić w Szkocji

bracklinn falls szkocja

Wąwóz powstawał przez wiele lat w wyniku działania wody płynącej w strumieniu Keltie Burn. Jest kilka miejsc, w których można do niego zejść. Jedno z nich znajduje się tuż obok mostu. Po deszczu może być tam dość ślisko więc należy zachować szczególną ostrożność.

bracklinn falls callander szkocja

Bracklinn Falls Bridge w Callander

W 2010 roku nad wodospadami powstał spektakularny most drewniany w kształcie litery A. Wcześniej w tym miejscu znajdował się wybudowany w latach 70 XIX wieku most żeliwny. Niestety uległ on zniszczeniu w trakcie powodzi w 2004 roku. Bracklinn Falls Bridge to doskonały punkt widokowy.

bracklinn falls bridge szkocja
bracklinn falls bridge szkocja

Dla pasjonatów pieszych wycieczek proponujemy spacer ścieżką znajdującą się po drugiej stronie wąwozu. Prowadzi ona początkowo przez zalesiony teren, po przejściu którego naszym oczom ukażą się niesamowite widoki.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


callander szkocja

Jak dostać się do Callander z Glasgow?

Nie ma bezpośredniowego połączęnia z Glasgow do Callander. Najlepszą opcją będzie więc pociąg z Glasgow Queen Street do Stirling lub

  • autobus numer x39 operatora First
  • autobus M8 lub 909 operatora Scottish Citylink
  • autobusy National Express

Następnie autobus numer 59 operatora First ze Stirling w kierunku Callander.

Aktualny rozkład i ceny biletów:


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze do “Niesamowite wodospady Bracklinn Falls w Callander”

Dodaj komentarz