Buchanan Castle – opuszczone ruiny zamku

Buchanan Castle to jedno z wielu opuszczonych miejsc w Szkocji.  Został on wybudowany w latach 1852-1858. Przed 1925 rokiem funkcjonował jako hotel a podczas II wojny światowej przez krótki czas jako szpital.

ruiny zamku buchanan castle szkocja

Buchanan Castle – gdzie się znajduje?

Ruiny zamku znajdują się mile od miasteczka Drymen w hrabstwie Stirlingshire. Dokładna lokalizacja – tutaj.

Historia zamku

Zamek Buchanan Castle został zaprojektowany został przez Williama Burn’a dla księcia Montrose. Powstał w miejscu, w którym spłonął poprzedni budynek w 1850 roku. Budowę zamku rozpoczęto w 1852 roku a zakończono 6 lat później.

ruiny zamku buchanan castle szkocja

Zamek Buchanan to duży, asymetryczny dworek z dwoma dziedzińcami, typowych dla posiadłości powstałych w tamtych czasach. Główny budynek był mniej więcej prostokątny, z mniejszymi skrzydłami wystającymi na stronę północno-zachodnią i północno wschodnią. Elewacja wejściowa od strony południowo-wschodniej była zdominowana przez kwadratową wieżę po lewej i okrągłą, stożkową, zadaszoną wieżę narożną po prawej stronie.

ruiny zamku buchanan castle szkocja

Podczas II wojny światowej zamek został zarekwirowany i służył jako szpital wojskowy. W czasie wojny do szpitala przyjęto wielu rannych, warto wspomnieć o Rudolfie Hess’e, który był prawą ręką Hitlera.

Po wojnie budynek przez krótki okres wykorzystany był jako szkoła wojskowa.

ruiny zamku buchanan castle szkocja

Dach zamku został zerwany w 1954 roku, aby uniknąć płacenia podatków. Dzień ten nieuchronnie rozpoczął niszczenie tego niegdyś pięknego budynku. Teraz wszystko, co pozostało z zamku, to mury, które niszczeją w efekcie działań natury.

ruiny zamku buchanan castle szkocja

W 2003 roku podjęto decyzję o budowie budynku mieszkalnego w miejscu ruin zamku Buchanan Castle. Budowy do dnia dzisiejszego nie rozpoczęto.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Jak wejść na teren zamku?

Teren wokół opuszczonego zamku jest ogrodzony. Jednak bez problemu można dostać się do środka. W siatce znajduje się dziura, przez którą można przejść.

ruiny zamku buchanan castle szkocja

Należy pamiętać, że wejście na teren budynku może być niebezpieczne. Każdy wchodzi tam na własną odpowiedzialność.

ruiny zamku buchanan castle szkocja
ruiny zamku buchanan castle szkocja

Większość pięter nad ziemią już dawno zniknęła, jednak jest jedno miejsce w całym zamku, w którym udało się nam znaleźć wejście na wyższe kondygnacje. Schody są w kiepskim stanie ale mimo to nie brakuje odważnych, którzy chcą zerknąć na ruiny z innej perspektywy.

ruiny zamku buchanan castle szkocja

Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 komentarze do “Buchanan Castle – opuszczone ruiny zamku”

  1. Ciekawe miejsce, bylismy wczoraj i bardzo sie nam podobało. Czy jakieś inne miejsca w pobliżu (opuszczone) warto odwiedzić?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz