Poradnik

Buty trekkingowe GORE-TEX – co daje ten materiał?

Buty trekkingowe Gore Tex

Dokładniej – nie materiał, lecz membrana. A do zaoferowania ma coś, co w outdoorze jest nieocenione: wodoszczelność i oddychalność. Dlatego buty trekkingowe GORE-TEX wyposażone w tę membranę są gwarantem prawidłowej termoregulacji nawet po wielogodzinnym marszu w trudnych, deszczowych lub śnieżnych warunkach. Wilgoć w bucie (ta z zewnątrz i ta produkowana przez ciało) ma bowiem ogromny wpływ na izolację termiczną, ale nie tylko – często bywa też przyczyną otarć i pęcherzy.

Dlatego właśnie buty trekkingowe GORE-TEX są tak chętnie wybierane przez piechurów!

Buty GORE-TEX - co to takiego? 

Jeśli masz ochotę na formalności i klasyfikacje, to zacznijmy od tego, że GORE-TEX jest produktem marki GORE, sprzedawanym wybranym producentom (spełniającym wymogi firmy GORE). Ci z kolei wytwarzają swoje produkty (buty trekkingowe GORE-TEX, kurtki, spodnie itp.). Buty GORE-TEX jako takie nie są więc konkretnym modelem; niemniej sama nazwa GORE-TEX lub też skrót GTX króluje w wyszukiwaniach w każdym sklepie outdoorowym, gdyż każdy model wyposażony w tę membranę posiada taki dopisek - są więc i stuptuty, i buty trekkingowe niskie GORE-TEX czy też buty trekkingowe GORE-TEX męskie i damskie, a nawet… kapelusze z membraną GTX! Dlatego nazwę buty GORE-TEX traktować należy zbiorczo, bo zaliczają się doń modele tak od siebie odmienne, jak chociażby Asolo Drifter i wysokogórskie Scarpa Mont Blanc. 

Salwador, punkt widokowy Espiritu de la Montaña.

Buty trekkingowe GORE-TEX - dlaczego warto? 

Pytanie, dlaczego warto postawić na buty trekkingowe GORE-TEX można sprowadzić do pytania, dlaczego na szlak warto wybrać wodoszczelne buty. Każdy zdaje sobie sprawę, że woda w butach to nic przyjemnego, ale za “nic przyjemnego” może się kryć znacznie więcej! Wilgoć to jedna z głównych przyczyn wychłodzenia. Dlatego membrana w butach trekkingowych GORE-TEX damskich i męskich ma za zadanie trzymać wilgoć z daleka od Twoich stóp, a w zasadzie od Twoich skarpet. I tu ważna rzecz: buty trekkingowe z GORE-TEX chronią nie tylko przed tą wilgocią, jaka przyszła Ci na myśl jako pierwsza, czyli przed deszczem, śniegiem, rosą czy błotem. Równie ważnym zadaniem jest pozbywanie się wilgoci, którą w bucie wytworzy Twoja skóra (a dzieje się to zawsze, jeśli w grę wchodzi wysiłek fizyczny). Do pełni sukcesu na tym polu buty trekkingowe męskie GORE-TEX (https://taternik-sklep.pl/category/buty-trekkingowe-wysokie/f_meskie_gore-tex), czy modele damskie potrzebują także odpowiedniej skarpety - każdej, byle nie bawełnianej. Wełna i syntetyki będą sprawnym łańcuchem przekazującym nadmiar ciepła do membrany w bucie. 

Morskie Oko - piękne góry i zima w Tatrach
Morskie Oko, Tatry.

Utrzymanie komfortu termicznego to najważniejsze zadanie, jakie do spełnienia mają buty trekkingowe GORE-TEX, ale nie jedyne. Przemoczone skarpetki są wszakże seryjnym sprawcą otarć, pęcherzy i innych krwawych i zupełnie niepożądanych niespodzianek, które potrafią skutecznie uprzykrzyć (a nawet uniemożliwić) dalszy marsz. 

Warto też dodać, że w membranę wyposażone są zarówno buty wysokie GORE-TEX, jak i podejściowe, niskie buty GTX. I te typowo letnie, i zimowe. Dzieje się tak dlatego, że GORE-TEX spełnia swoją rolę niezależnie od warunków atmosferycznych i pór roku. Oznacza to, że buty trekkingowe męskie (https://taternik-sklep.pl/category/buty-trekkingowe-wysokie/f_meskie) wysokie GORE-TEX oraz damskie będą odpowiednim wyborem zarówno w przypadku letniej ulewy w górach, jak i zimowego przedzierania się przez zaśnieżony szlak. 

E-Book
Ben Lawers, Szkocja.

Czym impregnować buty trekkingowe z GORE-TEX? 

Membrana - by zadziałać - musi być drożna. Dlatego o buty trekkingowe z GORE-TEX należy dbać - czyścić je i przede wszystkim impregnować. W znacznym uproszczeniu chodzi o to, że skóra stanowiąca warstwę zewnętrzną obuwia po zamoknięciu będzie hamować wydostawanie się wilgoci na zewnątrz. Stąd konieczność odnowienia hydrofobowej warstwy zewnętrznej. A czym impregnować buty z GORE-TEX? Jako że impregnujesz nie samą membranę, a zewnętrzną warstwę cholewki, wszystko zależy od tego, czy masz do czynienia ze skórą zamszową, licową czy może z materiałem syntetycznym. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do impregnacji butów trekkingowych GORE-TEX, także uniwersalnych, do każdego rodzaju cholewki. W przypadku skóry naturalnej warto upewnić się, że preparat zawiera odżywkę uelastyczniającą skórę.

Wulkan Arenal w Kostaryce.

Impregnować buty z GORE-TEX należy zawsze wtedy, gdy zauważysz, że woda nie spływa już po cholewce tylko wchłania się w jej powierzchnię. Przed naniesieniem impregnatu buty należy oczyścić, i tutaj często w głowach użytkowników świta myśl, czy można prać w pralce buty z GORE-TEX. Rozsądek i wszelkie środki ostrożności podpowiadają, że nie. I nie chodzi tu o samą membranę, bo przecież kurtki i spodnie GTX są regularnie prane w pralkach. Konstrukcja butów trekkingowych GORE-TEX, klejenia i przede wszystkim skóra mogą jednak źle znieść pranie. Zachęcamy więc do użycia miękkich szmatek i szczotek.

* Wpis powstał we współpracy z taternik-sklep.pl

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Ubezpieczenie SafetyWing
Poradnik

Dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia w podróży?

Zanim wyruszysz w podróż, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i pomyśleć o...

Co robić w trakcie długiego lotu samolotem
Poradnik

Co robić podczas długiego lotu? 8 pomysłów na nudę!

Długi lot samolotem może być zarówno ekscytujący, jak i nużący. Niezależnie od...

Akademia Podróżnika Ubezpieczenie turystyczne podróżnicze poradnik
Poradnik

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć

Planowanie podróży to nie tylko kupno biletu lotniczego, tworzenie planu zwiedzania, rezerwacja...

Buty trekkingowe niskie czy za kostkę
Poradnik

Buty trekkingowe niskie czy za kostkę – które wybrać?

Jeśli planujesz kupno butów trekkingowych lub szykujesz się do wędrówki to mamy...