Poradnik

Buty trekkingowe GORE-TEX – co daje ten materiał?

Buty trekkingowe Gore Tex

Dokładniej – nie materiał, lecz membrana. A do zaoferowania ma coś, co w outdoorze jest nieocenione: wodoszczelność i oddychalność. Dlatego buty trekkingowe GORE-TEX wyposażone w tę membranę są gwarantem prawidłowej termoregulacji nawet po wielogodzinnym marszu w trudnych, deszczowych lub śnieżnych warunkach. Wilgoć w bucie (ta z zewnątrz i ta produkowana przez ciało) ma bowiem ogromny wpływ na izolację termiczną, ale nie tylko – często bywa też przyczyną otarć i pęcherzy.

Dlatego właśnie buty trekkingowe GORE-TEX są tak chętnie wybierane przez piechurów!

Buty GORE-TEX - co to takiego? 

Jeśli masz ochotę na formalności i klasyfikacje, to zacznijmy od tego, że GORE-TEX jest produktem marki GORE, sprzedawanym wybranym producentom (spełniającym wymogi firmy GORE). Ci z kolei wytwarzają swoje produkty (buty trekkingowe GORE-TEX, kurtki, spodnie itp.). Buty GORE-TEX jako takie nie są więc konkretnym modelem; niemniej sama nazwa GORE-TEX lub też skrót GTX króluje w wyszukiwaniach w każdym sklepie outdoorowym, gdyż każdy model wyposażony w tę membranę posiada taki dopisek - są więc i stuptuty, i buty trekkingowe niskie GORE-TEX czy też buty trekkingowe GORE-TEX męskie i damskie, a nawet… kapelusze z membraną GTX! Dlatego nazwę buty GORE-TEX traktować należy zbiorczo, bo zaliczają się doń modele tak od siebie odmienne, jak chociażby Asolo Drifter i wysokogórskie Scarpa Mont Blanc. 

Salwador, punkt widokowy Espiritu de la Montaña.

Buty trekkingowe GORE-TEX - dlaczego warto? 

Pytanie, dlaczego warto postawić na buty trekkingowe GORE-TEX można sprowadzić do pytania, dlaczego na szlak warto wybrać wodoszczelne buty. Każdy zdaje sobie sprawę, że woda w butach to nic przyjemnego, ale za “nic przyjemnego” może się kryć znacznie więcej! Wilgoć to jedna z głównych przyczyn wychłodzenia. Dlatego membrana w butach trekkingowych GORE-TEX damskich i męskich ma za zadanie trzymać wilgoć z daleka od Twoich stóp, a w zasadzie od Twoich skarpet. I tu ważna rzecz: buty trekkingowe z GORE-TEX chronią nie tylko przed tą wilgocią, jaka przyszła Ci na myśl jako pierwsza, czyli przed deszczem, śniegiem, rosą czy błotem. Równie ważnym zadaniem jest pozbywanie się wilgoci, którą w bucie wytworzy Twoja skóra (a dzieje się to zawsze, jeśli w grę wchodzi wysiłek fizyczny). Do pełni sukcesu na tym polu buty trekkingowe męskie GORE-TEX (https://taternik-sklep.pl/category/buty-trekkingowe-wysokie/f_meskie_gore-tex), czy modele damskie potrzebują także odpowiedniej skarpety - każdej, byle nie bawełnianej. Wełna i syntetyki będą sprawnym łańcuchem przekazującym nadmiar ciepła do membrany w bucie. 

Morskie Oko - piękne góry i zima w Tatrach
Morskie Oko, Tatry.

Utrzymanie komfortu termicznego to najważniejsze zadanie, jakie do spełnienia mają buty trekkingowe GORE-TEX, ale nie jedyne. Przemoczone skarpetki są wszakże seryjnym sprawcą otarć, pęcherzy i innych krwawych i zupełnie niepożądanych niespodzianek, które potrafią skutecznie uprzykrzyć (a nawet uniemożliwić) dalszy marsz. 

Warto też dodać, że w membranę wyposażone są zarówno buty wysokie GORE-TEX, jak i podejściowe, niskie buty GTX. I te typowo letnie, i zimowe. Dzieje się tak dlatego, że GORE-TEX spełnia swoją rolę niezależnie od warunków atmosferycznych i pór roku. Oznacza to, że buty trekkingowe męskie (https://taternik-sklep.pl/category/buty-trekkingowe-wysokie/f_meskie) wysokie GORE-TEX oraz damskie będą odpowiednim wyborem zarówno w przypadku letniej ulewy w górach, jak i zimowego przedzierania się przez zaśnieżony szlak. 

E-Book
Ben Lawers, Szkocja.

Czym impregnować buty trekkingowe z GORE-TEX? 

Membrana - by zadziałać - musi być drożna. Dlatego o buty trekkingowe z GORE-TEX należy dbać - czyścić je i przede wszystkim impregnować. W znacznym uproszczeniu chodzi o to, że skóra stanowiąca warstwę zewnętrzną obuwia po zamoknięciu będzie hamować wydostawanie się wilgoci na zewnątrz. Stąd konieczność odnowienia hydrofobowej warstwy zewnętrznej. A czym impregnować buty z GORE-TEX? Jako że impregnujesz nie samą membranę, a zewnętrzną warstwę cholewki, wszystko zależy od tego, czy masz do czynienia ze skórą zamszową, licową czy może z materiałem syntetycznym. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do impregnacji butów trekkingowych GORE-TEX, także uniwersalnych, do każdego rodzaju cholewki. W przypadku skóry naturalnej warto upewnić się, że preparat zawiera odżywkę uelastyczniającą skórę.

Wulkan Arenal w Kostaryce.

Impregnować buty z GORE-TEX należy zawsze wtedy, gdy zauważysz, że woda nie spływa już po cholewce tylko wchłania się w jej powierzchnię. Przed naniesieniem impregnatu buty należy oczyścić, i tutaj często w głowach użytkowników świta myśl, czy można prać w pralce buty z GORE-TEX. Rozsądek i wszelkie środki ostrożności podpowiadają, że nie. I nie chodzi tu o samą membranę, bo przecież kurtki i spodnie GTX są regularnie prane w pralkach. Konstrukcja butów trekkingowych GORE-TEX, klejenia i przede wszystkim skóra mogą jednak źle znieść pranie. Zachęcamy więc do użycia miękkich szmatek i szczotek.

* Wpis powstał we współpracy z taternik-sklep.pl

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Jak zorganizować city break
Poradnik

Jak zorganizować city break w 6 krokach?

City break czyli krótki wypad do interesującego miasta może być doskonałą okazją...

Karta pokładowa bilet bezpieczeństwo
Poradnik

Nigdy nie wrzucaj zdjęć biletu do Internetu. Oto solidny powód!

Wiemy doskonale, że podróż to niezwykłe doświadczenie i wielu ma ochotę dzielić...

Ubezpieczenie SafetyWing
Poradnik

Dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia w podróży?

Zanim wyruszysz w podróż, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i pomyśleć o...

Co robić w trakcie długiego lotu samolotem
Poradnik

Co robić podczas długiego lotu? 8 pomysłów na nudę!

Długi lot samolotem może być zarówno ekscytujący, jak i nużący. Niezależnie od...