Cadair Idris – szczyt, który musisz zdobyć! Walia

Cadair Idris to szczyt mierzący 893 m.n.p.m, tajemniczy, owiany legendami. Do wejścia zainspirowały nas opowieści, które można usłyszeć od miejscowych lub o nich przeczytać. Jedna z nich mówi o tym aby nie nocować na szczycie, gdyż każda osoba, która wstanie wraz ze wschodem słońca zostanie szaleńcem lub poetą. 🙂

Weekend w Parku Narodowym Snowdonia

Będąc w Walii zagospodarowaliśmy sobie kilka dni na góry. Pierwszym szczytem jaki zdobyliśmy był Snowdon – Wspinaczka na Snowdon – Walia Północna a drugim, jak się okazało znacznie wymagającym był Cadair Idris.

Cadair Idris – wspinaczka na szczyt

Pogoda nam sprzyjała, humor dopisywał. Zwarci i gotowi ruszyliśmy jednym ze szlaków na sam szczyt. Wybraliśmy jeden z przystępniejszych i polecanych – Minffordd Path. Zaczyna się on przy parkingu Dôl Idris, wynosi około 5 km trasy pod górę, wejście szacuje się na około 2-3 godziny.

ceder idris walia

Już na samym początku nieco się spociliśmy, jednak zmęczenie zrekompensowały nam cudowne widoki, które można podziwiać już na starcie. Trasa nie należy do najlżejszych lecz odpowiednie buty i trochę chęci wystarczą aby dojść na szczyt.

craig cau walia
craig cau walia

Mieliśmy krótką przerwę, w przepięknym miejscu na szczycie Craig Cau. Siedząc na krawędzi podziwialiśmy piękne jeziorko, które skrywało się pomiędzy potężnymi górami. Jest to idealne miejsce na chwilę odpoczynku, można tam podziwiać krajobrazy Parku Narodowego Snowdonia.

ceder idris walia

Na szczycie czuliśmy satysfakcję i szczęście. Po wyczerpującej trasie dostaliśmy zastrzyk energii na pokonanie kolejnych kilometrów tyle, że już w dół.

cadair idris walia
cadair idris walia

Zejście ze szczytu

Na zejście wybraliśmy Fox Path – szlak ten jest dość niebezpieczny ze względu na erozję, luźne skały i osuwiska. Odradza się go ze względów bezpieczeństwa oraz ekologicznych.

Fakt! Nie łatwo się nim schodziło, lecz nie możemy narzekać, no bo co powiedziałaby mała dziewczynka, która nas mijała i wraz ze swoimi rodzicami nim wchodziła?!


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Należy pamiętać, że jeśli decydujemy się wejście na górę, która jest wymagająca powinniśmy mieć odpowiednie obuwie, ubranie oraz wyrobioną kondycję. Należy również pamiętać, że pogoda bywa kapryśna. Możemy spodziewać się mgły, deszczu wiatru oraz słońca a to wszystko może nas spotkać w przeciągu kilku godzin.

Na zakończenie dodamy, że góra słynie z legend ale to nie jedyne jej walory, zachwyca ona swoją potęgą i pięknymi krajobrazami jakie można podziwiać będąc w trakcie zdobywania szczytu jak i na samym Cadair Idris.

ceder idris walia

Jaki szlak wy wybraliście? A może ktoś z was odważył się przenocować na szczycie i obudził się odmieniony?


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

11 komentarzy do “Cadair Idris – szczyt, który musisz zdobyć! Walia”

Dodaj komentarz