Walia

Cadair Idris – szczyt, który musisz zdobyć! Walia

cadair idris wejscie walia

Cadair Idris to szczyt mierzący 893 m.n.p.m, tajemniczy, owiany legendami. Do wejścia zainspirowały nas opowieści, które można usłyszeć od miejscowych lub o nich przeczytać. Jedna z nich mówi o tym aby nie nocować na szczycie, gdyż każda osoba, która wstanie wraz ze wschodem słońca zostanie szaleńcem lub poetą. 🙂

Weekend w Parku Narodowym Snowdonia

Będąc w Walii zagospodarowaliśmy sobie kilka dni na góry. Pierwszym szczytem jaki zdobyliśmy był Snowdon – Wspinaczka na Snowdon – Walia Północna a drugim, jak się okazało znacznie wymagającym był Cadair Idris.

Cadair Idris – wspinaczka na szczyt

Pogoda nam sprzyjała, humor dopisywał. Zwarci i gotowi ruszyliśmy jednym ze szlaków na sam szczyt. Wybraliśmy jeden z przystępniejszych i polecanych – Minffordd Path. Zaczyna się on przy parkingu Dôl Idris, wynosi około 5 km trasy pod górę, wejście szacuje się na około 2-3 godziny.

ceder idris walia

Już na samym początku nieco się spociliśmy, jednak zmęczenie zrekompensowały nam cudowne widoki, które można podziwiać już na starcie. Trasa nie należy do najlżejszych lecz odpowiednie buty i trochę chęci wystarczą aby dojść na szczyt.

craig cau walia
craig cau walia

Mieliśmy krótką przerwę, w przepięknym miejscu na szczycie Craig Cau. Siedząc na krawędzi podziwialiśmy piękne jeziorko, które skrywało się pomiędzy potężnymi górami. Jest to idealne miejsce na chwilę odpoczynku, można tam podziwiać krajobrazy Parku Narodowego Snowdonia.

ceder idris walia

Na szczycie czuliśmy satysfakcję i szczęście. Po wyczerpującej trasie dostaliśmy zastrzyk energii na pokonanie kolejnych kilometrów tyle, że już w dół.

E-Book
cadair idris walia
cadair idris walia

Zejście ze szczytu

Na zejście wybraliśmy Fox Path – szlak ten jest dość niebezpieczny ze względu na erozję, luźne skały i osuwiska. Odradza się go ze względów bezpieczeństwa oraz ekologicznych.

Fakt! Nie łatwo się nim schodziło, lecz nie możemy narzekać, no bo co powiedziałaby mała dziewczynka, która nas mijała i wraz ze swoimi rodzicami nim wchodziła?!

Należy pamiętać, że jeśli decydujemy się wejście na górę, która jest wymagająca powinniśmy mieć odpowiednie obuwie, ubranie oraz wyrobioną kondycję. Należy również pamiętać, że pogoda bywa kapryśna. Możemy spodziewać się mgły, deszczu wiatru oraz słońca a to wszystko może nas spotkać w przeciągu kilku godzin.

Na zakończenie dodamy, że góra słynie z legend ale to nie jedyne jej walory, zachwyca ona swoją potęgą i pięknymi krajobrazami jakie można podziwiać będąc w trakcie zdobywania szczytu jak i na samym Cadair Idris.

ceder idris walia

Jaki szlak wy wybraliście? A może ktoś z was odważył się przenocować na szczycie i obudził się odmieniony?

11 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

szare wiewiórki w wielkiej brytanii
AngliaSzkocjaWalia

Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii

Szare wiewiórki to nieodłączny element brytyjskich parków i ogrodów. Można je spotkać...

park narodowy snowdonia informacje praktyczne co warto wiedzieć
Walia

Park Narodowy Snowdonia (Północna Walia) praktycznie

Park Narodowy Snowdonia jest miejscem, które z pewnością warto odwiedzić. Niesamowite krajobrazy...

anglesey atrakcje co warto zobaczyć
Walia

Co zobaczyć na wyspie Anglesey i Holly Island?

Podczas zeszłorocznej wizyty w Walii jeden dzień zagospodarowaliśmy na zwiedzanie wyspy Anglesey....

pistyll Rhaeadr najwyższy wodospad w walii
Walia

Pistyll Rhaeadr – najwyższy wodospad w Walii

Pistyll Rhaeadr – najwyższy, 73 metrowy wodospad w Walii. Jeden z siedmiu...