Ameryka PołudniowaKolumbia

Cartagena – atrakcje, street art i co warto zobaczyć?

Cartagena atrakcje co zobaczyć przewodnik zwiedzanie

Cartagena to miasto, w którym cały czas coś się dzieje. Panuje tam gwar i na każdym kroku można zobaczyć coś ciekawego, nowego i interesującego. Miejscowość ta ściąga do siebie każdego roku coraz więcej turystów z kraju oraz z całego świata. W Cartagenie każdy znajdzie coś dla siebie. Znajduje się tam wiele zabytków, kolorowych uliczek czy murali. Liczne bary, restauracje i kluby powodują, że życie nocne w mieście kwitnie.

Zapraszamy do wpisu!

Atrakcje w Cartagenie

W mieście znajduje się wiele muzeów, interesujących dzielnic, mury obronne i wiele więcej. O wszystkich atrakcjach, które udało nam się odwiedzić przeczytasz w poniższym wpisie.

Stare Miasto i port w Cartagenie

W mieście znajduje się port i stare miasto, które to w 1984 roku zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce jest bardzo klimatyczne i można się w nim zatracić, spacerując po brukowanych uliczkach. Najlepszą opcją by poczuć panujący tam nastrój jest wizyta w jednej z licznych restauracji przy kieliszku wina, tak by móc podziwiać życie lokalnych mieszkańców.

Cartagena atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyć
Monumento Torre del Reloj przed wejściem do historycznego centrum.
Cartagena atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyć
Monumento Torre del Reloj widziana z placu Plaza de la Aduana.

Pierwszą atrakcją, którą widzą turyści po dotarciu do historycznej części miasta jest żółta brama z wieżą zegarową Monumento Torre del Reloj. Trochę przypomina nam ona tą z Antigua w Gwatemali. Kolejnym ciekawym miejscem jest plac Plaza de Los Coches. Znajdziesz tam bary, kawiarnie i restauracje. Warto również odwiedzić kolejny ciekawy plac w Cartagenie – Plaza de la Aduana. W późnych popołudniowych godzinach znajdziesz tam stoiska z ulicznym jedzeniem – polecamy arepas oraz obleas.

Cartagena atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyć
Plaza de la Aduana w Cartagenie.

Spacerując po rozgrzanych uliczkach odnieśliśmy wrażenie, że czas zatrzymał się tam dawno temu i płynie swoim powolnym tempem. Doskonałą opcją na ukrycie się przed upałem jest możliwość zwiedzania licznych kościołów. Kawałek dalej znajduje się bardzo charakterystyczny kościół – Santuario de San Pedro Claver. W północnej części centrum Cartageny warto odwiedzić również Plaza de Santa Teresa oraz wojskowe muzeum Museo Naval del Caribe.

E-Book
Cartagena atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyć
Santuario de San Pedro Claver – jedno z najciekawszych miejsc w centrum Cartageny.

Zwiedzanie można kontynuować spacerując po murze obronnym mijając po drodze Baluarte de Santa Cruz, Baluarte de Santa Catalina, Baluarte de San Lucas, Baluarte de San Pedro Martir i Baluarte De Santa Teresa. Zdecydowanie najciekawsza częścią pozostałości po panujących tu w dawnych czasach Hiszpanach jest Las Bóvedas. W dawnych lochach znajdują się teraz sklepy z pamiątkami oraz restauracje.

Co jeszcze warto zobaczyć w Cartagenie? Jeśli masz więcej wolnego czasu to możesz zobaczyć też kolorową uliczkę Calle Cochera del Hobo, piękny park Parque Fernández Madrid, place Plaza San Diego, Plaza de Bolívar oraz Plaza de Santo Domingo oraz katedrę de Santa Catalina de Alejandría.

Cartagena atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyć
Catedral de Santa Catalina de Alejandría widziany z jednej z uliczek w centrum.

Castle of San Felipe – największy fort

Piraci przemierzający Morze Karaibskie w dawnych czasach byli świadomi bogactwa Cartageny de Indias. Miasto czerpało ogromne zyski z przemysłu żeglugowego i rozwijającego się handlu niewolnikami. Mieszkańcy Cartageny musieli bronić swojego majątku i stąd też powstał pomysł na wybudowanie zamku oraz murów obronnych.

Budowa Castle of San Felipe rozpoczęła się w 1536 roku, wtedy miejsce to znane było jako San Lázaro. Powstał on na szczycie wzgórza, na wysokości 40 metrów. Doskonała pozycja sprawiła, że z murów obronnych można było obserwować zatokę przed Cartageną. Zamek ten został wielokrotnie najechany przez piratów, korsarzy w swojej długiej historii.

Zamek stoi dumnie do dnia dzisiejszego i jest jedną z największych atrakcji w Cartagenie. Spacer po murach obronnych to również idealna opcja na podziwianie przepięknego zachodu słońca, który nadaje wyjątkowych kolorów miastu. W 1984 roku zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dzielnica artystyczna w Cartagenie

Dzielnica artystyczna w Cartagenie to miejsce, w którym znajduje się wiele kolorowych i klimatycznych uliczek, mnóstwo kawiarni, stoisk z lokalnym jedzeniem i sklepików z pamiątkami. Mieliśmy okazję podziwiać piękne obrazy, które malowali lokalni artyści ale nie tylko. Widzieliśmy również dużo niesamowitego rękodzieła.

Najciekawszym miejscem i sercem dzielnicy Getsemani jest plac Plaza de la Trinidad. Zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem dużo się tutaj dzieje. Zbierają się tutaj turyści jak i lokalni mieszkańcy. Ceny w restauracjach są znacznie niższe niż w historycznym centrum.

Getsemani pełne jest ulicznej sztuki. Oto jeden z projektów.

Panujący w tym miejscu gwar może przytłoczyć nie jedną osobę. Nam jednak to nie przeszkadzało a wręcz przeciwnie czuliśmy się tam naprawdę dobrze. Mimo tego, że sprzedawcy ciągle nas zaczepiali i namawiali do zakupów nie było to mocno uciążliwe. Pijąc piwo i jedząc arepas podziwialiśmy toczące się życie.

Cartagena Getsemani atrakcje street art
Plaza de la Trinidad w dzielnicy Getsemani.

Parque Centenario – leniwce w Kolumbii

Jeśli chcesz spotkać leniwce to znajdziesz je w Parque Centenario, które znajduje się pomiędzy historycznym centrum a artystyczną dzielnicą Getsemani. Poza tym w parku można również spotkać ogromne iguany.

Cartagena Getsemani atrakcje street art leniwce
W Kolumbii też udało nam się spotkać leniwca.

Film ze zwiedzania – podróżuj razem z nami

Na naszym kanale YouTube obejrzysz film z wypadu do Cartageny. Jeśli szukasz ciekawostek, inspiracji czy pięknych kadrów to odsyłam do poniższego filmu.

Informacje praktyczne

Aby swobodnie poruszać się po Cartagenie i łatwo się w niej odnaleźć przygotowaliśmy dla Ciebie kilka informacji praktycznych, które ułatwią Ci pobyt w tym dużym, kolumbijskim mieście.

Bezpieczeństwo w Cartagenie/Kolumbii

Podczas naszej podróży po Kolumbii czuliśmy się bezpiecznie. Nie spotkała nas żadna nieprzyjemna ani tym bardziej niebezpieczna sytuacja.

Będąc w Cartagenie uważaj na naciągaczy i złodziejaszków. Podczas zwiedzania pamiętaj aby pilnować swoją torebkę bądź plecak. Nie noś przy sobie dużej ilości gotówki ani drogiego sprzętu. W miarę możliwości płać banknotami o niskim nominale.

Nie spaceruj po ciemnych i podejrzanych uliczkach. Unikaj niebezpiecznych dzielnic i zawsze miej oczy dookoła głowy.

Cartagena de Indias Kolumbia atrakcje i zwiedzanie

Jak przemieszczać się po Cartagenie?

Po Cartagenie przemieszczaliśmy się głównie Uberem. Nie jest to legalny środek transportu w Kolumbii jednak wiele osób z niego korzysta. Jest to bezpieczna, uczciwa a zarazem i tania opcja na przemieszczanie się po mieście. Pamiętaj, żeby w Uberze zając miejsce z przodu, obok kierowcy tak aby nie wzbudzać podejrzeń policji.

Cartagena de Indias Kolumbia atrakcje i zwiedzanie

Jak płacić w Kolumbii?

W Kolumbii nadal bardzo popularne jest płacenie gotówką. Pamiętaj więc aby zawsze mieć przy sobie wystraszającą ilość gotówki.

W większych miejscowościach w Kolumbii znajduje się wiele bankomatów, z których bez problemu wypłacisz pieniądze. Przy wypłacie gotówki bankomat nalicza opłatę. Korzystaj z Mastercard, jest ona akceptowana przez większość bankomatów.

Cartagena de Indias Kolumbia atrakcje i zwiedzanie

Gdzie zatrzymać się w Cartagenie? – hotel czy hostel

W Cartagenie zatrzymaj się w okolicy, którą chcesz zwiedzać. Dużo dobrych hoteli i hosteli znajdziesz nieopodal starego miasta lub dzielnicy artystycznej. W ten sposób zaoszczędzisz na transporcie.

Jeśli chcesz podróżować budżetowo to zdecyduj się na tani hostel (pamiętaj, żeby przed rezerwacją sprawdzić opinie jakie posiada obiekt). Jeśli chcesz spędzić czas w pięknym miejscu zdecyduj się na ekskluzywny hotel, który sprosta Twoim wymaganiom.

Tutaj znajdziesz najlepsze noclegi w Cartagenie.

Jedzenie

W Kolumbii spróbowaliśmy wielu nowych potraw. Niektóre z nich były przepyszne a niektóre nie przypadły nam do gustu. Dlatego jeśli będziesz mieć możliwość to próbuj wszystkiego co tylko wpadnie Ci w oko.

Koniecznie zjedz tradycyjną zupę Ajiaco, która gotowana jest na mięsie z kurczaka z dodatkiem ziemniaków. Spróbuj również Arepas, które dostaniesz na lokalnym street food’zie i tamales.

Pozostałe zdjęcia

Cartagena Kolumbia atrakcje i co warto zobaczyć
Plaza de la Aduana – widok z Alcaldia Mayor de Cartagena de Indias.
Cartagena Kolumbia atrakcje i co warto zobaczyć
Santuario de San Pedro Claver widziane z jednej z uliczek w centrum.
Cartagena Kolumbia atrakcje i co warto zobaczyć
Plaza de la Aduana w Cartagenie.

Cartagena Kolumbia atrakcje i co warto zobaczyć
Jeden z budynków przy Plaza de Los Coches.
Cartagena Kolumbia atrakcje i co warto zobaczyć
Don Pedro Heredia to założyciel Cartageny.
Cartagena Kolumbia atrakcje i co warto zobaczyć
Torre del Reloj.
Cartagena Kolumbia atrakcje i przewodnik
Jeden z uliczek w centrum historycznym Cartageny.
Cartagena Kolumbia atrakcje i przewodnik
Jeden z projektów słynnego kolumbijskiego artysty – Fernando Botero.
Cartagena Kolumbia atrakcje i przewodnik
Jeden z budynków przy Plaza de San Pedro Claver.
Cartagena Kolumbia atrakcje i przewodnik
W Cartagenie turyści mają okazję przejechać się dorożką.
Cartagena Kolumbia atrakcje i przewodnik
Wróćmy do projektów artystycznych w dzielnicy Getsemani.
Cartagena Kolumbia atrakcje i przewodnik
Calle de Las Sombrillas w dzielnicy Getsemani.
Cartagena Kolumbia atrakcje i przewodnik

Podróż do Kolumbii – pozostałe wpisy

Jeśli jesteś w trakcie planowania podróży do Kolumbii to być może zainteresują Cię poniższe wpisy:

Vlogi z podróży po Kolumbii znajdziesz na naszym kanale YouTube – tutaj link do playlisty.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Podróż do Kolumbii praktyczny poradnik, niezbędnik podróżnika
Ameryka PołudniowaKolumbia

Podróż do Kolumbii – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Kolumbia to jeden z najpiękniejszych krajów w Ameryce Południowej. Turystów przyciąga niesamowita...

Medellin Pablo Escobar i 13 dzielnica
Ameryka PołudniowaKolumbia

Medellín – 13 dzielnica, street art i Pablo Escobar. Kolumbia i główne atrakcje

Medellín to jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych kolumbijskich miast. Udało nam...

Guatape skała miasto atrakcje
Ameryka PołudniowaKolumbia

Guatape i skała La Piedra Del Peñol – najpiękniejszy punkt widokowy w Kolumbii

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie gdy myślisz o Kolumbii? Pablo Escobar? A...

Jardin Kolumbia atrakcje miasteczko kolonialne Andy
Ameryka PołudniowaKolumbia

Jardin: kolonialne miasteczko – ukryta perełka pośród Andów w Kolumbii

W trakcie miesiąca spędzonego w Kolumbii odwiedziliśmy wiele pięknych i wyjątkowych miejsc....