Chichén Itzá to punkt obowiązkowy każdej podróży po półwyspie Jukatan w Meksyku. Miejsce bogate w historię i piękną architekturę pochodząca z dawnych czasów. Poza tym w trakcie zwiedzania można zapoznać się z ciekawostkami na temat cywilizacji Majów. Czy warto odwiedzić Chichén Itzá?
Zapraszamy do wpisu!
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
- 1 Kilka słów o Chichén Itzá
- 2 Ile kosztuje bilet wstępu do Chichén Itzá?
- 3 Najciekawsze atrakcje w kompleksie Chichén Itzá
- 4 Jak przygotować się do zwiedzania Chichén Itzá?
- 5 Jak dostać się do Chichén Itzá?
- 6 Film ze zwiedzania Chichén Itzá
- 7 Co nam się nie podobało w Chichén Itzá?
- 8 Pozostałe wpisy z Meksyku
Kilka słów o Chichén Itzá
Na półwyspie Jukatan w Meksyku znajduje się prekolumbijskie miasto Majów znane jako Chichén Itzá. Okres świetności przypadł na X i XI wiek. Na jego terenie można znaleźć budynki wybudowane zarówno przez Majów jak i Tolteków.

W XV wieku miasto zostało opuszczone. Niestety nie wiadomo z jakiego powodu. Zwiedzając ruiny Tikal w Gwatemali (podobna sytuacja miała miejsce w wieku Majańskich miastach) uzyskaliśmy ciekawe wyjaśnienie od naszego przewodnika.

Miasta Majów były przeludnione a gleba niezbyt nadawała się do regularnej uprawy (około metr pod ziemią znajdują się ogromne pokłady kamienia) celem dostarczania żywności dla dużych ilości ludzi. W związku z czym mocno rozwinięte miasta zostały opuszczone a ludzie przenieśli się na inne tereny tworząc mniejsze osady. Czy teoria jest prawdziwa? Tego pewnie się nie dowiemy ale brzmi logicznie.
Dopiero w latach 20. XX wieku Chichén Itzá zostało odkryte na nowo.

Ile kosztuje bilet wstępu do Chichén Itzá?
Bilet wstępu do jednej z najsłynniejszych meksykańskiej atrakcji kosztuje 533 meksykańskich pesos dla jednej osoby czyli około 104,64 złotych. Podróżujący samochodem lub skuterem muszą zapłacić jeszcze 80 MXN za parking. Możliwość korzystania z standardowej kamery lub kamerki GoPro na terenie Chichén Itzá to dodatkowy koszt w wysokości 50 MXN.


Chichén Itzá zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1990 roku. W 2007 roku została uznana za jeden z 7 Cudów Współczesnego Świata. Poza miastem Majów na tej liście znajdują się również:
- Macchu Pichu w Peru,
- Wielki Mur Chiński,
- Tadż Mahal w Indiach
- Petra w Jordanii,
- Koloseum w Rzymie,
- Statua Jezusa Chrystusa w Rio de Janeiro.


Najciekawsze atrakcje w kompleksie Chichén Itzá
Zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej fotografowanych obiektem na terenie prekolumbijskiego miasta Majów jest Piramida Kukulkana.
Piramida Kukulkana ma łącznie 365 stopni, 364 schodki, po 91 schodki na każdej z 4 stron plus platforma na samej górze. Prawdopodobnie ma to związek kalendarzem słonecznym. Co ciekawe została ona wybudowana na innej, starszej piramidzie.

Jest jeszcze jedna ciekawostka, która mocno nas zaskoczyła. W trakcie równonocy budowla rzuca cień w kształcie wijącego się węża. Dla wzmocnienia efektu na dole znajduje się kamienna głową węża. Niemożliwe?

Miejsce nazywane także zamkiem powstało pomiędzy IX a XII wiekiem ku czci Kukulkana. W kulturze Majów był on bogiem i władcą czterech żywiołów: ziemi, wiatru, wody oraz ognia.
W północnej części miasta znajduje się Cenote Sagrada czyli Święta Studnia. Aby do niej dotrzeć trzeba przedrzeć się przez liczne stoiska bardzo nachalnych sprzedawców.
Nazwa Chichén Itzá oznacza Wrota do studni Itzá. Cenoty które się tutaj znajdują służyły do składania ofiar. Czytałem że odkryto w nich mnóstwo kości i różnych wartościowych przedmiotów. Tak, w dawnych czasach Majowie składali ofiary z ludzi.


Na sam koniec odkryliśmy jeszcze boisko do gry w pelotę, u jednego z lokalnych przewodników udało nam się podsłuchać, że kapitan przegranej drużyny tracił życie. A mówią, że sport to zdrowie.
Pozostałe budynki, które warto zobaczyć :
- Świątynia Wojowników
- Grobowiec Kapłana
- Grupa Tysiąca Kolumn
- Caracol, które było obserwatorium astronomicznym.



Jak przygotować się do zwiedzania Chichén Itzá?
Przede wszystkim warto zabrać ze sobą wodę i przekąski. Zwiedzanie całego miasta trwa około 2-3 godzin i lepiej być przygotowanym. Ceny w sklepikach są dość wysokie.
Polecamy także zabrać ze sobą krem z filtrem bo w godzinach popołudniowych słońce dość mocno daje się we znaki.
Jeśli dobrze pamiętam to w niedzielę Meksykanie mogą bezpłatnie zwiedzać Chichén Itzá. Weekendy także są bardziej zatłoczone. Jeśli masz taką możliwość to wybierz zwiedzanie w środku tygodnia.

Przeczytaj dalej – Podróż do Meksyku – porady, koszty. Jak samodzielnie zorganizować wyjazd?
Jak dostać się do Chichén Itzá?
Jeśli masz wynajęty samochód lub skuter to nie ma problemu. Wystarczy ustawić odpowiedni adres na nawigacji i gotowe. Jeśli korzystasz z transportu publicznego to można skorzystać z autobusów colectivo.
Colectivo odjeżdżają z centrum Valladolid od godziny 7 rano. Za przejazd płaci się około 40 MXN. Najlepiej pytać lokalsów gdzie znajduje się przystanek. Zawsze chętnie pomagają.
Wynajem skuterka w Valladolid kosztuje około 600 pesos za 24 godziny. Można wynająć go dzień wcześniej, odwiedzić cenoty w okolicach Valladolid a następnego dnia z rana odwiedzić Chichén Itzá.


Film ze zwiedzania Chichén Itzá
Na naszym kanale YouTube znajduje się krótka wideo relacja z wizyty w Chichén Itzá. Łapki w górę i komentarze mile widziane!
Co nam się nie podobało w Chichén Itzá?
Najbardziej denerwujący jest typowo komercyjny charakter tego miejsca. Za wszystko trzeba płacić. Do wcześniej wspomnianych kosztów dorzuciliśmy także 50 MXN za szafkę żeby schować kaski.
Drugi minus to tłumy turystów. Mimo iż przyjechaliśmy do Chichén Itzá chwilę po otwarciu to na miejscu było już dość sporo ludzi. Później było ich jeszcze więcej także Polecamy mimo wszystko przyjechać jak najwcześniej z rana. Taki już urok popularnych miejsc.
Setki sklepików z pamiątkami i nachalni (nieuczciwi) sprzedawcy. Na terenie Chichén Itzá jest tego mnóstwo! Można poczuć się jak na bazarze. Sprzedawcy zachęcają do zerknięcia na pamiątki krzycząc one dollar souvenirs a po chwili okazuje się, że za jednego dolara można kupić marny magnes a prawdziwe ceny zaczynają się od kilku a nawet kilkunastu dolarów. Mimo wszystko trzeba przyznać, że niektóre pamiątki są bardzo ładne. Ale drogie.


Poza tym musimy wspomnieć o instrumentach imitujących odgłosy dzikich zwierząt. Na terenie Chichén Itzá można je spotkać na każdym kroku. Słyszysz dziwny dźwięk, odwracasz się a sprzedawca wciska Ci już swoje produkty.
Mimo tych wszystkich minusów bardzo podobało nam się zwiedzanie miasta Majów. Po prostu zawsze staramy się przedstawić dane miejsce bez podkolorowywania.



Pozostałe wpisy z Meksyku
Jeśli interesuje Cię podróż do Meksyku to poniżej znajdziesz wpisy, które mogą przydać się w planowaniu Twojego wyjazdu.
- Top 10+ atrakcje w Meksyku na półwyspie Jukatan
- Żółte miasto Izamal w Meksyku – co warto zobaczyć?
- Tulum – najciekawsze atrakcje, plaże i co warto zobaczyć?
- Żółwie w Akumal – urocze miasteczko w Meksyku
- Rio Lagartos – flamingi, krokodyle i Las Coloradas
- Cancún w Meksyku czyli jak spędzić wakacje na plaży?
- Holbox w Meksyku – praktyczny przewodnik po rajskiej wyspie
Wszystkie vlogi z Meksyku w kolejności chronologicznej znajdziesz na naszym kanale YouTube.
Leave a comment