Rozmowy

Co sprawia, że Chorwacja jest wyjątkowa? – rozmowa z CroLove.pl

Człowiek z Pasją Chorwacja Cro Love

Witamy w cyklu „Człowiek z Pasją”, w którym rozmawiamy z ciekawymi ludźmi o ich pasji. Dzisiaj naszymi gośćmi będą Wojciech i Agnieszka, autorzy najpopularniejszego polskiego bloga o podróżach po Chorwacji. Dowiesz się między innymi gdzie szukać najpiękniejszych plaży, jakie mniej popularne regiony warto odwiedzić oraz którymi winami warto się zainteresować.

Zapraszamy do wpisu!

O tym przeczytasz w poniższym artykule:

Na początek prosimy o kilka słów o sobie. Skąd pochodzicie? Czym zajmujecie się na co dzień?

Urodziliśmy się i wychowaliśmy w Poniatowej, pięknym 10-tysięcznym miasteczku 40 km na zachód od Lublina, zapraszamy! Od ponad 20 lat mieszkamy w Lublinie. Aga jest lekarzem, a ja specjalistą SEO. Od 3,5 roku nasze życie, na nowo układa nasza córka – Kryśka.

Na pewno dużo czasu spędzacie w Chorwacji możecie nam powiedzieć co jest dla Was zaskakujące w tym kraju? Co zaskoczyło Was na plus a co na minus?

Zacznę od minusów bo jest ich znacznie mniej, a właściwie to jest ich brak. Przez ostatnie 11 lat, ani razu nie spotkaliśmy się z nieprzyjemną sytuacją, poważnie. Mamy dużo szczęścia, na swojej drodze spotykamy wyłącznie wspaniałych i pomocnych Chorwatów.

Jeśli chodzi o plusy, to, prócz oczywistych, takich jak cudowne pejzaże, interesująca historia, nieskończona ilość zabytków, wspaniali ludzie czy smaczna kuchnia, takim najistotniejszym jest południowy tryb życia. Życie w trybie „polako, polako”, co po Chorwacku znaczy „powoli” ma bardzo wiele plusów, szczególnie dla naszej psychiki. Owszem, dla Polaków, przyzwyczajonych do życia w ciągłym biegu potrafi być uciążliwy.

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Rovinj na półwyspie Istria.

Powinniśmy zbalansować nasz tryb życia i wprowadzić do niego nieco południowego rozluźnienia. Będąc w Dalmacji warto również zapoznać się z pojęciem „fjaka”. Fjaka to coś więcej niż sjesta. I coś więcej niż dolce far niente. Bo oba przywołane stany to jedynie tymczasowe zawieszenie aktywności na czas największego upału. Fjaka to stan umysłu, ducha i ciała, który osiąga się będąc rodowitym mieszkańcem Dalmacji. Dla mieszkańców Dalmacji Fjaka to część ich osobowości, coś, czego nie można się nauczyć. Zdolność osiągania stanu Fjaki to prawdziwy dar od Boga.

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Park Narodowy Krka.

Na pewno spróbowaliście wielu lokalnych potraw. Powiedzcie proszę czego warto spróbować będąc w Chorwacji a może warto napić się jakiegoś lokalnego trunku?

Chorwacja jest bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o potrawy. Mamy wybrzeże z owocami morza, regiony ze wspaniałą jagnięciną, mamy środkową Istrię z najlepszymi truflami, mamy również północno-wschodnie regiony, chociażby Slawonię gdzie kuchnia jest jeszcze bardziej przemieszana wpływami sąsiednich krajów. Zjemy tam wyśmienitego karpia czy suma, ale i potrawy trochę przypominające te z polskich stołów. Aby nie ograniczać się wyłącznie do naszej wiedzy z zakresu chorwackiej kuchni, każdy amator lokalnych specjałów powinien zapoznać się ze stroną tasteatlas.com, gdzie znajdziemy setki chorwackich specjałów.

czego warto spróbować w Chorwacji
Pršut – suszona szynka dojrzewająca.

Chorwacja winem stoi. Tak samo jak w przypadku potraw, w każdym regionie prym wiodą inne szczepy, spośród których wiele z nich to szczepy autochtoniczne. To, że w Polsce trudno o chorwackie wina, wcale nie oznacza, że są one słabej jakości. Wręcz przeciwnie – wina z Chorwacji zdobywają wiele nagród na całym świecie. Fakt ten wynika z niewielkiej skali produkcji i rozdrobnienia plantacji. Tylko kilku naprawdę dużych producentów powoli przebija się na szerszy rynek.

Wino w Chorwacji
Kutjevo – stolica wina w kontynentalnej Chorwacji.

Pytanie brzmi, czy rzeczywiście chcemy pić wino od wielkich producentów, gdzie zlewane są wina z wielu różnych plantacji? Za to cenię chorwackie wino – niemal w każdej, nawet najmniejszej wiosce znajdziemy małego producenta, który produkuje wyśmienite wino. Wymieniając na szybko, będąc w Chorwacji zainteresujcie się takimi winami jak Dingač, Teran, Postup czy Babić (czerwone) i Traminac, Graševina, Malvazija, Škrlet czy Bogdanuša (białe).

Oczywiście Chorwacja to również rakija. Tutaj także wybór mamy zacny: šljivovica, viljiamkova, lozovača, kajsijevaca, travarica, orahovica, medica.

Kiedy wybrać się do Chorwacji? Polecacie porę zimową czy raczej letnią?

To zależy. Najprościej byłoby odpowiedzieć, że należy udać się poza sezonem turystycznym, zimą, wczesną wiosną lub późną jesienią. Jednak, esencja Chorwacji to pełnia lata. Wysoka temperatura powietrza i Adriatyku, słońce „w Zenicie”, lejący się z nieba żar – to główny powód dla którego nasi rodacy tak licznie przybywają do Chorwacji. Nic dziwnego, przez kilka miesięcy nad naszymi głowami znajduje się gruba warstwa ponurych chmur.

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Komiža na wyspie Vis.

Czasu pozasezonowego, nie doceni tak bardzo ten, kto wcześniej nie odwiedzi Chorwacji latem. Zakochaliśmy się w chorwackiej jesieni. Temperatury oraz lejący się z nieba żar nie są już tak dokuczliwe. Woda nadal ma bardzo wysoką temperaturę. Co prawda, dzień jest nieco krótszy, ale za to mamy dłuższe wieczory, podczas których spacery klimatycznymi kamiennymi uliczkami są jeszcze bardziej zachwycające. Późnym wrześniem nie zaznamy również takiej masy turystów jak latem. Wrzesień to również idealny czas na żeglowanie po Adriatyku. Gorąco zachęcamy!

Naszym ostatnim odkryciem jest styczeń w Chorwacji, szczególnie w Dalmacji. Temperatury są bardzo przyjemne, no i co najważniejsze – słońce, które nawet jeśli zajdzie za chmurę to tylko na chwilkę.

E-Book
podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Twierdza Španjola w Hvarze.

Przeglądając Wasze zdjęcia na Instagramie możemy stwierdzić, że Chorwacja to taki mały raj na ziemi. Zgadzacie się z tym stwierdzeniem? Co sprawia, że kraj ten jest wyjątkowy?

Sami, przeglądając ostatnio Instagrama, myśleliśmy o tym, jak wiele pięknych miejsc mieliśmy już przyjemność zobaczyć na własne oczy w Chorwacji.

Jeszcze kilka lat temu hasło reklamowe Chorwacji brzmiało „Mały kraj na wielkie wakacje” co doskonale oddawało jej klimat. Można śmiało powiedzieć, że Chorwacja to esencja piękna. Skondensowanie na tak niewielkim obszarze tak pięknych krajobrazów, zabytków na skalę światową, cudownej przyrody i wspaniałej kuchni sprawia, że bardzo łatwo ulec jej urokowi i zakochać się w niej po uszy. Niemal każdy z nas ma jakichś znajomych, którzy często wracają do Chorwacji. Powracający turyści to najlepsza reklama dla tego pięknego kraju.

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji.

Jeśli ktoś nie odwiedził Chorwacji wyłącznie dlatego, że przerażają masy tłumów turystów, powinien koniecznie pomyśleć nad wyjazdem wczesną wiosną lub późną jesienią.

Jak najlepiej zwiedzać Chorwację? Polecacie wynajęcie auta czy raczej można swobodnie przemieszczać się za pomocą publicznych środków transportu?

Własne auto sprawdzi się zdecydowanie najlepiej. Z wypożyczeniem auta na miejscu nie będzie żadnego problemu, ponieważ swoje siedziby mają tam największe firmy wypożyczające auta. Z komunikacją publiczną bywa różnie, w zależności od regionu. Większe miasta są dobrze ze sobą skomunikowane. Problem pojawia się kiedy zdecydujemy się na pobyt w mniejszej miejscowości, a takich jest zdecydowana większość.

W większych miastach funkcjonuje również Uber.

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Makarska.

Czy Chorwacja jest miejscem bezpiecznym dla turystów? Czy są miejsca, które lepiej omijać szerokim łukiem?

Chorwacja jest w czołówce najbezpieczniejszych europejskich państw. Wieczorne spacery wąskimi uliczkami z aparatem w ręku nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia. Jeszcze nigdy nie czuliśmy się w Chorwacji nieswojo.

Jak najlepiej dostać się do Chorwacji? Samolot czy raczej samochód? Słyszeliśmy o bezpośrednim pociągu z Polski do Chorwacji. Czy macie jakieś konkretne informacje na ten temat?

Zdecydowana większość Polaków podróżuje do Chorwacji własnym autem. To z pewnością najlepsza opcja, chociażby z powodu o jakim wspomniałem powyżej, czyli własny transport na miejscu. Droga do Chorwacji jest bardzo dobra i przyjemna. Coraz więcej rodaków zaczyna doceniać podróżowanie samolotem. Docenią to szczególnie Ci, którzy wybierają się do Chorwacji na weekend lub jeśli nie mają pewności za kierownicą.

podróż do Chorwacji jak dojechac
Park Orsula w Dubrowniku.

Z tym pociągiem to bardzo ciekawa historia. Po otrzymaniu wszelakich koniecznych pozwoleń, czeski przewoźnik narobił apetytu wielu osobom, chcącym skorzystać z tego środka transportu, po czym ogłosił, że w tym roku nie uda się jeszcze w tym roku uruchomić połączenia. Wyszło trochę niezręcznie, szczególnie dlatego, że jeszcze miesiąc przed ogłoszeniem decyzji o nieuruchamianiu połączenia, wszystkie media ogłaszały jego start, publikując nawet siatkę połączeń. Być może w przyszłym roku uda się uruchomić połączenie kolejowe Polski z Chorwacją. Być może…

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Dubrovnik

Jakie są Waszym zdaniem najpiękniejsze plaże w Chorwacji?

Jeśli weźmiecie pod uwagę fakt, że długość wybrzeża Chorwacji to prawie 5800 kilometrów, zrozumiecie, że odpowiedź na to pytanie jest zwyczajnie niemożliwa, a z pewnością nie będzie w żaden sposób rzetelna. W Chorwacji znajdują się tysiące mniejszych i większych plaż. Tam praktycznie każda dzika plaża może pretendować do miana najpiękniejszej.

Jeśli już mielibyśmy wskazać ładne plaże, które odwiedziliśmy to z pewnością byłyby to plaże: Pasjača w południowej Dalmacji czy Zlatni Rat na wyspie Brač. Wiele osób, które to przeczytają, uznają to za herezję tłumacząc to, że te plaże są mega zatłoczone. Owszem, są zatłoczone latem, jednak wystarczy udać się tam późną jesienią by docenić prawdziwe piękno Chorwacji.

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Plaża Zlatni Rat w Bol na wyspie Brač.

Czy będąc w Chorwacji warto jest się wybrać na jedną z wysp?

Na jedną? Na każdą! Wyspiarska Chorwacja ma w sobie jeszcze więcej magii. Szczególnie wyspy, te najbardziej oddalone od stałego lądu. Lastovo, Dugi Otok czy Vis, ale również te bardziej znane, takie jak Hvar, Brač, Lošinj czy Korčula. A przecież wymieniłem zaledwie 7 spośród ponad 1200 wysp, z których 47 jest zamieszkałych. Chorwacki archipelag jest największy na Adriatyku, a na Morzu Śródziemnym, ustępuje liczebnością tylko Grecji.

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Miasto Hvar na wyspie Hvar.

Co należy wiedzieć przez podróżą do Chorwacji? Macie jakieś złote rady dla turystów?

Spakujcie trochę ciuchów, uzupełnijcie Wasze konta bankowe, podróżujcie bezpiecznie i nie zapomnijcie o zabraniu ze sobą dobrego humoru!

A tak całkiem poważnie – chociaż wielu wyda się to śmieszne – koniecznie udajcie się do stacji kontroli pojazdów i sprawdźcie stan auta. Nawet nie wiecie jak wiele aut, przybywających do Chorwacji potrafi być w fatalnym jak na tak długą trasę stanie.

Bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny ponad wszystko!

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Split w Chorwacji.

Na pewno znacie Chorwację jak własną kieszeń dlatego zdradźcie nam gdzie warto pojechać, jakie miejsca trzeba koniecznie odwiedzić?

Wybaczcie, ale nie da się odpowiedzieć na to pytanie inaczej niż > wszędzie. Nie jest to żadna złośliwość, po prostu ktoś kto jest przesiąknięty Chorwacją tak jak my, o każdym poznanym miejscu jest w stanie rozmawiać godzinami. A że na naszym koncie są już setki fantastycznych lokalizacji, nie jesteśmy w stanie rzetelnie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Co innego, jeśli spytalibyście nas o region. Wtedy odpowiedzielibyśmy, że prócz tych popularnych, każdy, chociaż raz powinien odwiedzić Slawonię i sąsiednie Baranję i Srijem. Magia, zupełnie inne doznania jak te znad Adriatyku.

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Bale – Valle na Istrii.

Czy Chorwacja jest krajem dla backpackersów czy raczej dla ludzi zamożnych?

Nie da się ukryć, że w Chorwacji backpackers będzie mieć nieco trudniej niż w innych krajach. Sam fakt, że Chorwacji istnieje zakaz spania na dziko, może stanowić już dla niektórych problem. Z drugiej strony, stawianie po drugiej stronie bacpackersów nie do końca jest trafne. Wcale nie trzeba być zamożnym by dobrze wypocząć w Chorwacji. Owszem, Chorwacja nie należy do „najtańszych” krajów w tej części Europy. Nie mniej jednak, powiedzieć Polakowi, że on coś nie może to chyba jedna z większych obraz. Każdy odnajdzie się w Chorwacji.

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca
Draguć – wioska w północnej Istrii.

Co najbardziej lubicie w podróżowaniu?

W podróżowaniu lubimy zarówno poznawanie nowych miejsc, zwyczajów, ludzi czy kuchni jak i wracać do swoich miejsc, które odwiedziliśmy już wcześniej. Mamy kilka takich punktów, zlokalizowanych na terenie całej Chorwacji.

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca

Co powiedzielibyście ludziom, którzy pragną odkrywać świat a nie wiedzą jak się za to zabrać?

Usiądź przed komputerem, odpal jednego z kilkuset polskich blogów podróżniczych, wybierz cel wyprawy, kup papierowy przewodnik i ruszaj w drogę. To bardzo duże uproszczenie, ale z pewnością od tego należy zacząć. Każdy z nas ma inne wymagania co do podróżowania. Każda wyprawa zaczyna się jednak od wybrania celu i zamknięcia za sobą drzwi.  

podróż do Chorwacji najciekawsze miejsca

Prosimy o jedną radę, która pozwoli cieszyć się bardziej nowym miejscem w podróży.

Przebywaj jak najwięcej z lokalsami i staraj się używać ich języka w komunikacji z nimi. To jedna z prostszych metod do poznania miejsc, których nie odnajdziesz nawet w najlepszym przewodniku.

Gdzie można Was znaleźć w Internecie?

Przede wszystkim jesteśmy na blogu CroLove.pl, natomiast zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach nie mieć konta w social mediach to tak jakby nie istnieć. Dlatego też odnajdziecie nas również na Facebooku, Instagramie, Twitterze oraz YouTubie.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Łukasz Bocheński Ja żyje się w Holandii
Rozmowy

Jak żyje się w Holandii? Wolność, podróże i ciekawe atrakcje – rozmowa z Łukaszem Bocheńskim

Naszym dzisiejszym gościem w cyklu „Człowiek z Pasją” jest Łukasz Bocheński –...

Człowiek z Pasją podróż do Omanu
Rozmowy

Dlaczego Oman to idealny kierunek podróży? Rozmowa z idziemydalej.pl

Naszymi dzisiejszymi gośćmi w cyklu „Człowiek z Pasją” są Krzysiek i Asia,...

Człowiek z Pasją Podróż Dookoła Świata z Dzieckiem
Rozmowy

Wesoła rodzinka w podróży z biletem w jedną stronę – rozmowa z @Wspólnie Przez Świat

Naszymi dzisiejszymi gośćmi w cyklu „Człowiek z Pasją” są Zuza, Bartek i...

Człowiek z Pasją Bośnia i Hercegowina + Chorwacja
Rozmowy

Bośnia i Hercegowina – najpiękniejszy kraj na Bałkanach – rozmowa z Klaudią @poznajbalkany

Naszym dzisiejszym gościem w cyklu „Człowiek z Pasją” jest Klaudia, na Instagramie...