Rozmowy

Co sprawia, że Madera jest wyjątkowym miejscem? – rozmowa z @tu_i_tam_we_dwoje

Człowiek z Pasją madera Tu i tam we dwoje

Naszymi dzisiejszymi gośćmi w cyklu „Człowiek z Pasją”są Edyta i Krzysiek znani w Internecie jako Tu i tam we dwoje. Jak sami o sobie mówią wolą „przeżyć życie według kompasu, niż zegarka”. Już po pierwszej wspólnej podróży odkryli, że poznawanie świata to ich wspólna pasja.

Dzisiaj porozmawiamy o najciekawszych atrakcjach na Maderze, dowiemy się co sprawia, że jest ona wyjątkowym miejscem a także zapytamy co warto wiedzieć przed podróżą.

Zapraszamy do rozmowy!

Na wstępie prosimy kilka słów o sobie (skąd pochodzicie, czym się zajmujecie na co dzień, jak rozpoczęła się Wasza przygoda z podróżami)

Cześć. Z tej strony Edyta i Krzysiek, czyli- tu i tam we dwoje. Jesteśmy małżeństwem i oboje pochodzimy z województwa zachodniopomorskiego. Mieszkamy w małej miejscowości Pyrzyce, która oddalona jest o około 30 km od Szczecina. Na co dzień pracujemy w branży medycznej i kosmetologicznej, a każdy wolny czas spędzamy włócząc się po świecie. Podróże i vanlife zainspirowały nas do tego stopnia, że w 2020 roku postanowiliśmy spełnić nasze marzenia i sami zbudowaliśmy campervana, którym podróżujemy w różne zakątki świata. Uwielbiamy budzić się rano wśród natury z pięknymi widokami, dzięki temu czujemy że żyjemy. Naszą pierwszą wspólną podróżą, był wypad do Karpacza i już wtedy wiedzieliśmy, że mamy wspólną pasję – poznawanie świata. Inspirujemy się fotografią, kulturą i rzecz jasna-podróżami. Zdecydowanie wolimy przeżyć nasze życia według kompasu, niż zegarka.

Człowiek z Pasją Madera
Jordania – Petra

Atrakcje na Maderze. Co warto zobaczyć i przeżyć a co można sobie odpuścić?

Jeśli chodzi o atrakcje na Maderze, to można napisać książkę, ale my wymienimy kilka, które według nas nie powinny zostać pominięte.

Las Wawrzynowy fanal i przejście szlaku PR 13. To miejsce unikatowe na skalę całego świata. Lasy Wawrzynowe występują tylko na Maderze, Azorach i wyspach Kanaryjskich, co czyni je wyjątkowym. Lasy Wawrzynowe przetrwały zlodowacenie, a mglisty klimat iście z horroru na pewno zrobią na was ogromne wrażenie. 

E-Book

– Spacer w chmurach, czyli przejście szlaku PR 1 z Pico do Arieiro-> Pico Ruovio. Coś dla osób lubiących adrenalinę. Trasa prowadzi przez przełęcze, szlaki wykute w poboczach skał. Coś pięknego! 

Człowiek z Pasją Madera
Madera Fanal.

– Półwysep Świętego Wawrzyńca, czyli najdalej wysunięty na wschód punkt Madery. Półpustynny klimat i wyłaniające się z Oceanu Atlantyckiego klify, z pewnością przyspieszą bicia waszych serc. 

– Lewady! Na wyspie jest ponad 2000 km lewad. Proponujemy przejście Levady 25 żrodeł, oraz Levady do wodospadu Risco.  Obcowanie z naturą, kąpiel przy wodospadzie i oczywiście piękne widoki. To wszystko czeka na Was podczas niedługiego spaceru.  

Przejazd do Doliny Zakonnic i degustacja dań z kasztanów jadalnych. Połączenie spektakularnych widoków, oraz skosztowanie dań z których słynie ten region Madery. Zupa Kasztanowa, krem z kasztanów, szaszłyk w sosie kasztanowym, ciasta kasztanowe, nalewki – niebo w gębie. A jeśli mówimy już o jedzeniu, to będąc na Maderze warto spróbować espadę (rybę) z pieczonym bananem, Bolo do caco (pieczywo wypiekane na bazaltowym kamieniu, podawane z masłem czosnkowym lub spożywane z ośmiornica, Espetada, Minho frito lub jako kanapka Prego). Pychota!

Naszym zdaniem nie powinno się odpuszczać żadnych zaplanowanych atrakcji, ponieważ każdy z nas ma inne wymagania i odbiór danego miejsca może być zupełnie odmienny. Jedni lubią leżeć na plaży, inni chodzić po górach. Wiecie co mamy na myśli. Jeśli np. odpuścicie sobie wizytę na klifie Cabo Girao, to nie będziecie wiedzieć czy atrakcja jest warta odwiedzenia – proste.

Człowiek z Pasją Madera
Madera- Półwysep Św. Wawrzyńca

Podróż na Maderę. Co było dla Was pozytywnym zaskoczeniem a co rozczarowaniem?

Bez dwóch zdań pozytywnym zaskoczeniem dla nas były ceny i ludzie. Mówiąc o cenach, mamy na myśli ceny żywności, wynajem apartamentów itp. W gruncie rzeczy ceny można spokojnie porównać z tymi, które mamy w Polsce. Jeśli chodzi o ludzi, to życzliwość Maderczyków jest cechą, którą powinniśmy się uczyć

Rozczarowań na dzień dzisiejszy brak. Z pewnością moglibyśmy powiedzieć coś więcej, gdybyśmy spędzili więcej czasu na wyspie. Póki co, nie doświadczyliśmy niczego, co by nas rozczarowało. No może poza lądowaniem na lotnisku. Straszyli, a wszystko poszło gładko.

Co sprawia, że Madera jest wyjątkowym miejscem?

Madera, to wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, ale jest zupełnie inna niż Kanary. Według nas położenie i klimat sprawiają, że wyspa jest wyjątkowym miejscem. W końcu nie bez powodu Madera nazywana jest małymi Hawajami. Roślinność jest tutaj przecudna. Duży wpływ na wyjątkowość mają również pogoda i kuchnia regionalna. 

Człowiek z Pasją Madera
Madera Fanal.

Z czym kojarzyła się Wam Madera przed podróżą? Jak to wygląda w rzeczywistości?

Madera kojarzyła się nam z wieczną wiosną, Hawajami, plantacją bananów, pysznym jedzeniem. Przyznamy, że dokładnie tak wyobrażaliśmy sobie to miejsce. W rzeczywistości jest jeszcze piękniejsza niż na zdjęciach, bo oprócz widoków, można poczuć piękny zapach kwiatów, roślinności – tego nie oddadzą nam żadne zdjęcia i filmy. 

Człowiek z Pasją Madera
Big Sur, California.

Czy jest tam bezpiecznie?

Bezpieczeństwo to pojęcie względne, ale jeśli chodzi o Maderę, to tak jest bezpieczna. Nie przydarzyło nam się nic, co mogłoby sprawić że poczuliśmy się niekomfortowo. Oczywiście wszędzie mogą zdarzyć się różne rzeczy, czy to w Warszawie, czy w Poznaniu, Krakowie. Natomiast jeśli mowa o bezpieczeństwie pod kątem zdrowotnym, to zawsze rekomendujemy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, ponieważ nasze karty ekuz – mogą okazać się niewystarczające. Przezorny zawsze ubezpieczony. 

Człowiek z Pasją Madera
Madera – Wodospad 25 źródeł.

O czym warto wiedzieć wybierając się na Maderę? Ile dni warto zostać?

Naszym zdaniem warto rozeznać się w pogodzie. To wszystko zależy o jakiej porze roku chcecie wybrać się na wyspę. Mówi się, że Madera to wyspa wiecznej wiosny i w rzeczywistości jest w tym sporo prawdy. Niemniej jednak, wybierając się tam w okresie od października do kwietnia, należy wziąć pod uwagę, że noce i dnie mogą być chłodniejsze – szczególnie zimą. Warto rozważyć cieplejszy ubiór i płaszcz przeciwdeszczowy. Północne regiony są nieco chłodniejsze i wilgotniejsze przez cały rok. Do plecaka warto wrzucić jeszcze buty trekkingowe, krem z filtrem i strój kąpielowy. Dla osób lubiących spędzać urlop aktywnie miesiąc to zdecydowanie za mało. Aby zobaczyć top atrakcje i przy tym przeznaczyć dwa – trzy dni na odpoczynek, naszym zdaniem dwa tygodnie to minimum. Wyspa jest bardzo różnorodna i na pewno każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Człowiek z Pasją Madera
Madera – Pico do Arieiro.

Dla kogo Madera będzie doskonałym kierunkiem podróży?

Dla każdego, to chciałby uciec przed zimą. Dla osób kochających obcowanie z naturą, zróżnicowane krajobrazy i wodospady. Zimą temperatura rzadko spada poniżej 15°, natomiast latem na północy wyspy nie panują ogromne upały. Idealnie prawda? Tak naprawdę Madera jest fajnym miejscem dla aktywnych jak i dla osób ceniących ciszę, odpoczynek. Osoby mające problemy zdrowotne – nie tolerujące ogromnych upałów zdecydowanie lepiej zniosą wizytę na Maderze, niż np. latem na wyspach Morza Śródziemnego. 

Człowiek z Pasją Madera

Co sprawia Wam największa przyjemność podczas podróży a co Was męczy?

Największą przyjemność sprawia nam kilka faktów. Po pierwsze, samo planowanie podróży należy do przyjemności. Uwielbiamy etap od kupna biletów do pakowania walizek (no może ja uwielbiam – Krzysiek). Pomijając przygotowania, najwięcej fun’u sprawia nam odkrywanie świata, nowych miejsc, poznawanie ludzi, kultury oraz kuchni lokalnej. Zawsze staramy się rozmawiać z lokalsami i oczywiście próbować lokalnych przysmaków. Kolejnym faktem, który sprawia nam przyjemność jest poczucie wolności i ten nieograniczony czas. Lubimy również wyzwania i każdą podróż w nowe miejsca tak właśnie traktujemy. Wówczas jesteśmy zdani tylko na siebie, wciąż się uczymy dopinać szczegółów, a dzięki tym wyzwaniom każda kolejna podróż jest łatwiejsza, przyjemniejsza. 

Człowiek z Pasją Madera
Canyonlands National Park, USA.

Ciągła chęć zobaczenia nowych miejsc nie jest niczym złym, ale podczas urlopu czasami trzeba zwolnić i wykorzystać czas na tzw. chill. Chcemy przez to powiedzieć, że przy dłuższych podróżach miewamy chwile, w których ciągły bieg za nowymi punktami na mapie bywa czasami męczący. Chcielibyśmy zobaczyć i pokazać Wam jak najwięcej, co przekłada się na to, że nie potrafimy czerpać z tych miejsc dużej przyjemności. Robimy to tak, jakbyśmy byli w pracy: zdjęcie—>film->kolejne miejsce-> zdjęcie-> film-> kolejne miejsce….. Ale cóż – chciało się prowadzić stronę o podróżach, to trzeba się wywiązywać.

Człowiek z Pasją Madera
Bryce Canyon, USA.

Co byście powiedzieli osobie, która chce zwiedzać świat a nie wie jak się za to zabrać?

Do odważnych świat należy! Każdy zaczyna od tych malutkich kroków. Tak samo powinno się podróżować. My również pierwsze kroki stawialiśmy od wspólnej podróży po Polsce. Każde zdobyte doświadczenie przekładało się na zdobywanie coraz odważniejszych decyzji i coraz dalszych planów podróżniczych. Aktualnie w sieci roi się od poradników do przewodników podróżniczych. Porady dotyczące planowania podróży są na wagę złota.  Informacje zawarte w artykułach są na tyle obszerne, że znaleźć tam można praktycznie wszystko – od pogody w danym regionie, po rekomendacje restauracji itp. 

Człowiek z Pasją Madera
Nevada, USA.

Poprosimy o jedną radę, która powie jak cieszyć się bardziej z podróżowania

Wystarczy odrobina odwagi i z każdym kolejnym sukcesem podróżniczym  stajemy się coraz głodniejsi kolejnych przygód.

Dlatego ważnym elementem jest nastawienie i chęć zdobywania nowych doświadczeń. Ważne jest to, aby nie oczekiwać za dużo przed dotarciem do miejsca docelowego. Czasami bywa tak, że zdjęcia w przewodnikach są przekoloryzowane i możemy się rozczarować. 

Człowiek z Pasją Madera
Canyonlands Dead Horse Point, USA.

Gdzie można Was znaleźć w Internecie?

Prowadzimy bloga podróżniczego w social mediach na Instagramie oraz Facebooku. Co prawda więcej korzystamy z tego pierwszego portalu, ale planujemy również rozwinąć naszego FB. Znajdziecie nas pod nazwą: Tu i tam we dwoje. Poniżej link: 

www.instagram.com/tu_i_tam_we_dwoje

Znajdziecie tam relacje, zdjęcia, wskazówki i ciekawostki z miejsc które mieliśmy już okazję zobaczyć. Oprócz tego wrzucamy również informacje na temat promocji tanich lotów w różne zakątki świata. Zapraszamy!

Człowiek z Pasją Madera
Monument Valley, USA.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Łukasz Bocheński Ja żyje się w Holandii
Rozmowy

Jak żyje się w Holandii? Wolność, podróże i ciekawe atrakcje – rozmowa z Łukaszem Bocheńskim

Naszym dzisiejszym gościem w cyklu „Człowiek z Pasją” jest Łukasz Bocheński –...

Człowiek z Pasją podróż do Omanu
Rozmowy

Dlaczego Oman to idealny kierunek podróży? Rozmowa z idziemydalej.pl

Naszymi dzisiejszymi gośćmi w cyklu „Człowiek z Pasją” są Krzysiek i Asia,...

Człowiek z Pasją Podróż Dookoła Świata z Dzieckiem
Rozmowy

Wesoła rodzinka w podróży z biletem w jedną stronę – rozmowa z @Wspólnie Przez Świat

Naszymi dzisiejszymi gośćmi w cyklu „Człowiek z Pasją” są Zuza, Bartek i...

Człowiek z Pasją Bośnia i Hercegowina + Chorwacja
Rozmowy

Bośnia i Hercegowina – najpiękniejszy kraj na Bałkanach – rozmowa z Klaudią @poznajbalkany

Naszym dzisiejszym gościem w cyklu „Człowiek z Pasją” jest Klaudia, na Instagramie...