co to jest sjesta

Jednym z najważniejszych aspektów podróżowania jest poznawanie kultury oraz obyczajów panujących w innych krajach. Niekiedy mamy problem aby zaakceptować tamtejsze zwyczaje a czasem wcielilibyśmy je w swoim kraju. Zdecydowanie jednym z nich jest sjesta.

Czym jest sjesta?

Sjesta dla osób mieszkających w Hiszpanii jest czymś bardzo ważnym, czymś czego nie można przeskoczyć. To długa przerwa w pracy między godzinami 14 a 17 lub w przypadku restauracji 16 – 20 i trwa ona od godziny do trzech. W tym czasie Hiszpanie jedzą obiad, urządzają sobie drzemkę lub odpoczywają w cieniu chowając się przed najostrzejszym słońcem.

co to jest siesta
Fornalutx

W Polsce zazwyczaj je się obiad w godzinach 15-16. I to właśnie w tym czasie nasze żołądki domagały się jedzonka. Niestety zwiedzając różne części kraju odjeżdżaliśmy od kurortów nadmorskich i bardzo popularnych miejsc, gdzie restauracje są zazwyczaj czynne cały dzień przez co czasami zdarzało się nam zwiedzać o pustym żołądku. Po kilku takich sytuacjach nauczyliśmy się planować dzień tak aby obiad jeść przed godziną 16, kiedy jeszcze restauracje były otwarte.

czym jest siesta
Pals

W godzinach sjesty nie tylko restauracje są zamknięte ale i banki, wszelkiego rodzaju urzędy, prywatne sklepy, muzea czy fabryki. W tym czasie uważa się za niestosowne wykonywanie telefonów, które mogą zaburzyć komuś odpoczynek i relaks.

Miasta w godzinach popołudniowych wymierają, na ulicach robi się pusto i cicho. Co jest dobrą okazją dla osób, które nie lubią tłumów i chcą pozwiedzać w komfortowych warunkach – jak my!

siesta w hiszpanii
Valdemossa podczas sjesty

Skąd wzięła się sjesta?

Sjesta po raz pierwszy pojawiła się już w średniowieczu. Jedenastowieczne przepisy zakonu świętego Benedykta mówią o tym, że szósta godzina od świtu powinna być przeznaczona na odpoczynek bądź drzemkę. Tradycja ta przetrwała wiele lat i do dziś jest ważnym elementem hiszpańskiej kultury.

Sjesta w kurortach turystycznych

Oczywiście nie należy brać tego w 100% na serio, bo zawsze znajdą się odstępstwa od normy. Supermarkety czy centra handlowe są czynne cały dzień, także z głodu nikt nie umrze. 😀 Czasami w kurortach lub miejscach mocno turystycznych niektóre restauracje są otwarte w czasie sjesty a nawet maja w swoich ofertach atrakcyjniejsze ceny żeby zachęcać turystów.

Lloret de Mar, Costa Brava

Ostatnimi czasy upały w Polsce dają się we znaki, przez co ciężko się funkcjonuje w godzinach najbardziej słonecznych. Czyżby genialnym rozwiązaniem dla wszystkich pracujących osób była sjesta? Jak myślicie, sprawdziłoby się to u nas w kraju?

Udostępnij: