Atrakcje nad Loch LomondGóry w SzkocjiSzkocja

Cobbler (Arrochar) – co TRZEBA zobaczyć w Szkocji?

the cobller góry w szkocji

Góry w Szkocji to miejsce, w którym czujemy się najlepiej. Nie ma nic lepszego niż spędzenie aktywnego dnia po ciężkim tygodniu pracy w otoczeniu natury. A jeśli dodać do tego piękne widoki to jesteśmy w siódmym niebie!

W ostatnich tygodniach mamy dość sporo wolnego czasu w związku z czym postanowiliśmy, że nadrobimy zaległości na swoim blogu. 

Tym razem wracam do 2017 roku kiedy to w pojedynkę zdobyłem Ben Arthur czyli popularny Cobbler

co TRZEBA zobaczyć w Szkocji

Arrochar czyli co warto zobaczyć w Szkocji?

W 2017 roku za miejsce parkingowe obowiązywała opłata £1 lub £2 (nie pamiętam dokładnie) a nawet można było zaparkować w bocznych uliczkach bezpłatne. Jakiś czas temu opłata została zwiększona do £1 za godzinę co oznacza, że jednorazowe wyjście w góry kosztuje około £10.

Decyzja ta spotkała się z dużym niezadowoleniem ze strony społeczności górskiej. Podrzucam link do ciekawego wpisu dotyczącego opłat za parking w Parkach Narodowych – Are Argyll and Bute Councils car parking charges at Arrochar unlawful?

co TRZEBA zobaczyć w Szkocji

Najlepszy punkt widokowy w Szkocji?

Przejdźmy do konkretów. 

Arrochar to bardzo popularna okolica. Okoliczne jeziora oraz góry cieszą się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród lokalnych mieszkańców. Praktycznie na każdym szlaku można kogoś spotkać. A to dobrze bo oznacza to gwarancję ładnych widoków. Okolica ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pasjonatów aktywnego spędzania czasu (takich jak my).

co TRZEBA zobaczyć w Szkocji
co TRZEBA zobaczyć w Szkocji

Początkowy etap wspinaczki jest dość łatwy. Powoli pokonujemy kolejne metry wysokości leśną ścieżką. W końcu wychodzimy na polanę, na końcu której ukazują nam się szczyty górskie. Ten po lewej stronie to Ben Arthur inaczej zwany jako the Cobbler. 

Dlaczego akurat the Cobbler?

Cobbler to bardzo popularny szczyt. Ale wtedy jeszcze o tym nie wiedzieliśmy. Przed wyjściem skorzystaliśmy z rady naszych znajomych – Anii i Rafała, którzy byli na nim kilkukrotnie. Nawet zorganizowali tam swoją sesję ślubną.

cobbler ben arthur góry w szkocji

Aby wspiąć się na szczyt mamy do wyboru dwie trasy. Pierwsza z nich to wspinaczka między kamieniami (krótsza ale bardziej wymagająca). Druga z nich to ścieżka łagodnie wspinająca się pod górę. Chyba nie muszę mówić, którą z nich wybrałem?

cobbler ben arthur góry w szkocji
cobbler ben arthur góry w szkocji

Ben Arthur składa się z dwóch osobnych szczytów. Jeden z nich nazywany jest niższym wierzchołkiem południowym (the lower South Peak). To właśnie ten drugi jest bardziej rozpoznawalny. Mam na myśli charakterystyczną formację skalną, która znajduje się na samym wierzchołku.

Arrochar – Munro Bagging w Szkocji

Podczas wejścia na Cobbler można także zdecydować się wydłużyć spacer o dwa kolejne szczyty – Beinn Ime oraz Beinn Narnain zaczynając w ten sposób zabawę zwaną Munro Bagging. Przez chwilę nawet nad tym się zastanawiałem ale ostatecznie z powodu braku czasu rozpocząłem zejście do samochodu.

cobbler ben arthur góry w szkocji
cobbler ben arthur góry w szkocji

Udało mi się je zdobyć podczas innej wizyty. Możecie przeczytać o tym na blogu.

E-Book

Co jeszcze warto zobaczyć w Szkocji? Góry

Gdybyście szukali więcej inspiracji na górskie wycieczki to polecam spacer na Ben Vane nad jeziorem Loch Lomond, Ben Lawers (10 najwyższy szczyt w Szkocji) nad jeziorem Loch Tay a także Binnein an Fhidhleir

cobbler ben arthur góry w szkocji

Polecamy także wybrać się na południe do Parków Narodowych Lake District (Anglia) oraz Snowdonia (Walia). Jest w czym wybierać!

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...