Cobbler (Arrochar) – co TRZEBA zobaczyć w Szkocji?

Góry w Szkocji to miejsce, w którym czujemy się najlepiej. Nie ma nic lepszego niż spędzenie aktywnego dnia po ciężkim tygodniu pracy w otoczeniu natury. A jeśli dodać do tego piękne widoki to jesteśmy w siódmym niebie!

W ostatnich tygodniach mamy dość sporo wolnego czasu w związku z czym postanowiliśmy, że nadrobimy zaległości na swoim blogu. 

Tym razem wracam do 2017 roku kiedy to w pojedynkę zdobyłem Ben Arthur czyli popularny Cobbler

co TRZEBA zobaczyć w Szkocji

Arrochar czyli co warto zobaczyć w Szkocji?

W 2017 roku za miejsce parkingowe obowiązywała opłata £1 lub £2 (nie pamiętam dokładnie) a nawet można było zaparkować w bocznych uliczkach bezpłatne. Jakiś czas temu opłata została zwiększona do £1 za godzinę co oznacza, że jednorazowe wyjście w góry kosztuje około £10.

Decyzja ta spotkała się z dużym niezadowoleniem ze strony społeczności górskiej. Podrzucam link do ciekawego wpisu dotyczącego opłat za parking w Parkach Narodowych – Are Argyll and Bute Councils car parking charges at Arrochar unlawful?

co TRZEBA zobaczyć w Szkocji

Najlepszy punkt widokowy w Szkocji?

Przejdźmy do konkretów. 

Arrochar to bardzo popularna okolica. Okoliczne jeziora oraz góry cieszą się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród lokalnych mieszkańców. Praktycznie na każdym szlaku można kogoś spotkać. A to dobrze bo oznacza to gwarancję ładnych widoków. Okolica ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pasjonatów aktywnego spędzania czasu (takich jak my).

co TRZEBA zobaczyć w Szkocji
co TRZEBA zobaczyć w Szkocji

Początkowy etap wspinaczki jest dość łatwy. Powoli pokonujemy kolejne metry wysokości leśną ścieżką. W końcu wychodzimy na polanę, na końcu której ukazują nam się szczyty górskie. Ten po lewej stronie to Ben Arthur inaczej zwany jako the Cobbler. 


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Dlaczego akurat the Cobbler?

Cobbler to bardzo popularny szczyt. Ale wtedy jeszcze o tym nie wiedzieliśmy. Przed wyjściem skorzystaliśmy z rady naszych znajomych – Anii i Rafała, którzy byli na nim kilkukrotnie. Nawet zorganizowali tam swoją sesję ślubną.

cobbler ben arthur góry w szkocji

Aby wspiąć się na szczyt mamy do wyboru dwie trasy. Pierwsza z nich to wspinaczka między kamieniami (krótsza ale bardziej wymagająca). Druga z nich to ścieżka łagodnie wspinająca się pod górę. Chyba nie muszę mówić, którą z nich wybrałem?

cobbler ben arthur góry w szkocji
cobbler ben arthur góry w szkocji

Ben Arthur składa się z dwóch osobnych szczytów. Jeden z nich nazywany jest niższym wierzchołkiem południowym (the lower South Peak). To właśnie ten drugi jest bardziej rozpoznawalny. Mam na myśli charakterystyczną formację skalną, która znajduje się na samym wierzchołku.

Arrochar – Munro Bagging w Szkocji

Podczas wejścia na Cobbler można także zdecydować się wydłużyć spacer o dwa kolejne szczyty – Beinn Ime oraz Beinn Narnain zaczynając w ten sposób zabawę zwaną Munro Bagging. Przez chwilę nawet nad tym się zastanawiałem ale ostatecznie z powodu braku czasu rozpocząłem zejście do samochodu.

cobbler ben arthur góry w szkocji
cobbler ben arthur góry w szkocji

Udało mi się je zdobyć podczas innej wizyty. Możecie przeczytać o tym na blogu.

Co jeszcze warto zobaczyć w Szkocji? Góry

Gdybyście szukali więcej inspiracji na górskie wycieczki to polecam spacer na Ben Vane nad jeziorem Loch Lomond, Ben Lawers (10 najwyższy szczyt w Szkocji) nad jeziorem Loch Tay a także Binnein an Fhidhleir

cobbler ben arthur góry w szkocji

Polecamy także wybrać się na południe do Parków Narodowych Lake District (Anglia) oraz Snowdonia (Walia). Jest w czym wybierać!


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz