Ameryka PółnocnaHonduras

Comayagua – spokojne, kolonialne miasteczko w Hondurasie

Comayagua atrakcje w Hondurasie

Nasza podróż po Hondurasie była kompletnie nieplanowana. Ciekawe miejsca wyszukiwaliśmy z dnia na dzień. Zupełnie przypadkowo trafiliśmy do Comayagua. Miejsce to okazało się być bardzo interesujące i do dzisiaj miło wspominam ten kilkudniowy pobyt i tamtejsze pozostałości hiszpańskiego kolonializmu.

Zapraszamy do wpisu!

Plaza Central Leon Alvarado

Jak wygląda główny plac w centrum miasta? Plaza Central Leon Alvarado to miejsce zadbane i bardzo czyste. Wokół niego można znaleźć kilka historycznych budynków, które pozostały tu od czasów kolonializmu. Catedral de la Inmaculada Concepción, Casco Histórico de Comayagua, Museo Dr. Mario Felipe Castillo oraz Municipalidad de Comayagua. Fani historii oraz architektury z pewnością nie będą nudzić się w tej części Hondurasu.

Plac ten jest typowy dla kolonialnych miasteczek. Wcześniej mieliśmy odwiedzić Antigue w Gwatemali, Valladolid w Meksyku oraz Juayua i Nahuizalco w Salwadorze. Za każdym razem jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego w jaki sposób zostało to wszystko wybudowane i w jak dobrym stanie utrzymało się do dnia dzisiejszego.

Nas zainteresowało jednak co innego. Plac ten za dnia tętni życiem. Ludzie przychodzą tutaj na spacer czy odpocząć na jednej z wielu ławek czytając gazetę, uliczni sprzedawcy zagadują ludzi na każdym kroku. Wokół można spotkać stoiska z ulicznym jedzeniem. Króluje oczywiście baleadas czyli placki z fasolą i śmietaną w najpopularniejszej wersji. Ludzie się do nas uśmiechali bo prawdopodobnie byliśmy w tym czasie jedynymi turystami lub jak kto woli jedynymi gringos w mieście.

Jeden z lokalsów przyłapany na czytaniu gazety.

Catedral de la Inmaculada Concepción – katedra w Comayagua

Na głównym placu w Comayagua znajduje się katedra, która może pochwalić się najstarszym zegarem w obu Amerykach. Zegar pochodzi z XII wieku i jest darem dla miasta od króla Hiszpanii Filipa III. Wcześniej znajdował się w Granadzie w Hiszpanii. Do Hondurasu trafił do Comayaguy w 1636 roku.

Budynek ten na pewno zachwyca także ciekawym stylem architektonicznym. Jest również możliwość zwiedzania wnętrza.

Paseo Ronda de la Alameda

Wiesz co najbardziej zaskoczyło nas po przybyciu do Comayagua? Nasz nocleg znajdował się w pobliżu historycznego centrum. Wieczorem postanowiliśmy wybrać się na krótki spacer. Mieliśmy ochotę na coś dobrego. Podróżując przez Amerykę Środkową rzadko odwiedzaliśmy duże miasta, w których o tej porze dnia można cokolwiek robić.

Ludzie w Hondurasie lubią spędzać czas w kawiarniach.

Trafiliśmy na ulicę pełną restauracji i kawiarni. Klimat niczym z małego włoskiego lub hiszpańskiego miasteczka. Bardzo nam się to podobało. W tym miejscu trafiliśmy ogródka piwnego gdzie zjedliśmy najlepsze tacos w całej podróży. Nie w Meksyku a w Hondurasie!

Wiesz co jeszcze udało nam się znaleźć? Spokojny zakątek przepełniony uliczną sztuką, którą uwielbiamy. Oczywiście musieliśmy zrobić kilka fotek.

Comayagua – historia w dużym skrócie

Comayagua została założona w 1537 roku przez Alonso de Caceres’a. Miasto znajdowało się w połowie drogi między wybrzeżem karaibskim a Oceanem Spokojnym. 15 września 1821 roku, po uzyskaniu niepodległości od Hiszpanii Comayagua została stolicą Hondurasu. Była nią aż do 1880 roku kiedy to ówczesny prezent przeniósł ją do Tegucigalpy. Dziś miasto jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych atrakcji w Hondurasie.

Noclegi w Hondurasie – gdzie warto się zatrzymać?

Który hotel w Comayagua warto wybrać? Gdzie warto się zatrzymać? Wszystko to zależy już od Twoich upodobań i przede wszystkim budżetu. W trakcie naszej podróży zatrzymaliśmy się w pokoju u honduraskiej rodziny znalezionym na Airbnb. Za dwuosobowy pokój z prywatną łazienką zapłaciliśmy 500 HNL za noc (około 91,58 zł).

Więcej polecanych noclegów w Comayagua znajdziesz tutaj.

E-Book

Podróżując po Hondurasie po raz kolejny przekonaliśmy się, że czasami można natknąć się na ukryta perełkę. W Comayagua zasada ta sprawdziła się bardzo. W sumie zostaliśmy tutaj na jeden dzień dłużej niż planowaliśmy.

Czy w Hondurasie jest bezpiecznie?

Czy w Hondurasie jest bezpiecznie? Podczas naszej podróży nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej ani tym bardziej niebezpiecznej sytuacji. Ludzie w tym kraju zawsze byli dla mili, uśmiechnięci i chętni aby udzielić pomocy. Jak w każdym kraju na świecie należy dbać o swoje bezpieczeństwo i przede wszystkim DZIAŁAĆ ROZSĄDNIE na każdym kroku.

Comayagua jest podobno bardzo bezpiecznym miastem. Ludzie z całego kraju przyjeżdżają tutaj na weekend aby odpocząć od dnia codziennego.

Co jeszcze warto zobaczyć i przeżyć w Hondurasie?

Honduras to wbrew pozorom bardzo ciekawy kraj, który ma wiele do zaoferowania. Na karaibskim wybrzeżu można odwiedzić wyspę Utila, która jest rajem dla każdego kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem. W centralnej części kraju warto odwiedzić największe jezioro w kraju – Lago de Yojoa, które jest otoczone pięknymi i potężnymi górami. Kilkanaście kilometrów dalej znajduje się niesamowity wodospad Pulhapanzak. Równie ciekawym miejscem jest wodospad Salto del Angel, który znajduje się w ogromnym kanionie.

Wodospad Salto del Angel w okolicach Zambrano.

Prawie tydzień spędziliśmy w wiosce Zambrano gdzie mieliśmy okazję zamieszkać u Honduranina, który pokazał nam jak wygląda życie tamtejszych rodzin. Odwiedziliśmy również plantacje kawy w Marcali i przyjrzeliśmy jak wygląda uprawa kawy od samego początku do końca. Nasza podróż zakończyła się w Tegucigalpie skąd autobusem udaliśmy się do Salwadoru.

Więcej na temat atrakcji w Hondurasie znajdziesz tutaj – Honduras. Co warto zobaczyć? Top 8+ atrakcji

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...