Culzean Castle znajduje się około 14 kilometrów na południe od Ayr. Zbudowany na krawędzi klifu zamek to jedna z najciekawszych atrakcji tej części Szkocji. W odróżnieniu od innych tego typu szkockich budowli imponuje on bogactwem oraz niepowtarzalnym stylem.

O tym przeczytasz w poniższym artykule:
Historia zamku
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1400 roku, wtedy znanym jako Tower House. W 1569 właścicielem posiadłości został Sir Thomas Kennedy. Będąc własnością jednej z najstarszych szkockich rodzin został on rozbudowany pod koniec XVI wieku.

W XVII wieku wokół zamku powstały ogrody, wtedy tez zaczął on pełnić funkcję domu rodzinnego. W XVIII wieku Culzean Caste został przekształcony w neoklasycystyczny pałac. Wtedy też miała miejsce ostatnia przebudowa, której efekty można podziwiać do dnia dzisiejszego. Zadanie zaprojektowania zamku powierzono Robertowi Adam’a – wybitnemu architektowi epoki klasycyzmu.

Zamek Culzean został przekazany pod opiekę National Trust for Scotland po zakończeniu II wojny światowej. Co ciekawe górne piętro zamku pozostało do dyspozycji amerykańskiego generała i prezydenta Dwighta Eisenhowera, który odegrał znaczącą rolę w zwycięstwie nad Niemcami podczas II wojny światowej.
Culzean Castle – zwiedzanie
Ta wspaniała posiadłość o powierzchni 260 hektarów dostępna jest dla odwiedzających od marca do października. Culzean Castle to miejsce, w którym podziwiać można piękny zamek oraz warownie otoczoną ogrodami, w których znajdują się drzewa iglaste czy buki.

Zwiedzając wnętrze zamku podziwiać można kolekcje broni. Będąc na terenie Culzean Castle warto odwiedzić także staw z łabędziami a także zagrodę z jeleniami.
Więcej informacji oraz aktualne ceny biletów znajdują się na stronie National Trust for Scotland.
Nawiedzony zamek?
Mówi się, że po zamku wędruje kilka duchów, w tym młoda kobieta w balowej sukni pokryta upiornie szarą mgłą. Porusza się ona po owalnych schodach.

Według opowieści dudziarz gra na dudach w chwili kiedy członek rodziny Kennedy ma zamiar się ożenić. Podobno można go także usłyszeć w nocy podczas sztormu kiedy szum, wiatru i fal rozbijających się o skały mieszają się z odgłosem gry na instrumencie.
Odważylibyście się zostać na noc w Zamku Culzean? Jeśli tak to mamy dla Was dobrą informację. Pokoje dostępne są w cenie od 250f za dzień. Rezerwacji można dokonać na stronie – Castle Hotels Scotland.
Leave a comment