Miejsca historyczne w SzkocjiSzkocja

Culzean Castle – zamek na klifowym wybrzeżu

culzean castle zamek szkocja

Culzean Castle znajduje się około 14 kilometrów na południe od Ayr. Zbudowany na krawędzi klifu zamek to jedna z najciekawszych atrakcji tej części Szkocji. W odróżnieniu od innych tego typu szkockich budowli imponuje on bogactwem oraz niepowtarzalnym stylem.

culzean castle

Historia zamku

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1400 roku, wtedy znanym jako Tower House. W 1569 właścicielem posiadłości został Sir Thomas Kennedy. Będąc własnością jednej z najstarszych szkockich rodzin został on rozbudowany pod koniec XVI wieku.

zamek culzean

W XVII wieku wokół zamku powstały ogrody, wtedy tez zaczął on pełnić funkcję domu rodzinnego. W XVIII wieku Culzean Caste został przekształcony w neoklasycystyczny pałac. Wtedy też miała miejsce ostatnia przebudowa, której efekty można podziwiać do dnia dzisiejszego. Zadanie zaprojektowania zamku powierzono Robertowi Adam’a – wybitnemu architektowi epoki klasycyzmu.

zamek culzean

Zamek Culzean został przekazany pod opiekę National Trust for Scotland po zakończeniu II wojny światowej. Co ciekawe górne piętro zamku pozostało do dyspozycji amerykańskiego generała i prezydenta Dwighta Eisenhowera, który odegrał znaczącą rolę w zwycięstwie nad Niemcami podczas II wojny światowej.

Culzean Castle – zwiedzanie

Ta wspaniała posiadłość o powierzchni 260 hektarów dostępna jest dla odwiedzających od marca do października. Culzean Castle to miejsce, w którym podziwiać można piękny zamek oraz warownie otoczoną ogrodami, w których znajdują się drzewa iglaste czy buki.

culzean castle

Zwiedzając wnętrze zamku podziwiać można kolekcje broni. Będąc na terenie Culzean Castle warto odwiedzić także staw z łabędziami a także zagrodę z jeleniami.

E-Book

Więcej informacji oraz aktualne ceny biletów znajdują się na stronie National Trust for Scotland.

Nawiedzony zamek?

Mówi się, że po zamku wędruje kilka duchów, w tym młoda kobieta w balowej sukni pokryta upiornie szarą mgłą. Porusza się ona po owalnych schodach.

culzean castle

Według opowieści dudziarz gra na dudach w chwili kiedy członek rodziny Kennedy ma zamiar się ożenić. Podobno można go także usłyszeć w nocy podczas sztormu kiedy szum, wiatru i fal rozbijających się o skały mieszają się z odgłosem gry na instrumencie.

Odważylibyście się zostać na noc w Zamku Culzean? Jeśli tak to mamy dla Was dobrą informację. Pokoje dostępne są w cenie od 250f za dzień. Rezerwacji można dokonać na stronie – Castle Hotels Scotland.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...

Duke of Wellington Atrakcje w Glasgow symbol
Atrakcje w GlasgowSzkocja

O co chodzi z tym „kapeluszem”? Symbol Glasgow czyli Duke of Wellington

Jeździec z „kapeluszem” na głowie to jedno z miejsc, które można zobaczyć...

Miejsca z filmu „Król Wyjęty spod Prawa” w Szkocji
Szkocja

Miejsca z filmu Król Wyjęty spod Prawa w Szkocji!

Król Wyjęty spod Prawa to film przedstawiający historię Szkocji od momentu przejęcia...