Curaçao na Karaibach – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Curaçao to niezwykle piękna wyspa znajdująca się na Karaibach. Turystów przyciągają przede wszystkim niesamowite plaże z lazurową wodą i mnóstwem palm. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was ciekawostki i mało znane fakty.

Zapraszamy do wpisu!

Stolicą tej pięknej wyspy jest miasteczko Willemstad, którego Stare Miasto i port wpisano na listę UNESCO w 1997 roku. Do złudzenia przypomina ono holenderską architekturę. Bardzo często nazywane jest „małym Amsterdamem„.

Curaçao zostało podbite przez Holendrów w 1634 roku. Miasto Willemstad zostało nazwane na cześć holenderskiego gubernatora Willema II van Oranje.

Curaçao - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Takie kolorowe domki można spotkać w Willemstad.

Curaçao w dawnych czasach było kolonią holenderską, podobnie jak Aruba, Bonaire, Saba, Sint Maarten i Sint Eustatius.

Wyspa Curaçao jest terytorium zależnym od Holandii i jako kraj autonomiczny wchodzi w skład Królestwa Niderlandów.

Curaçao - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty

Walutą obowiązująco na wyspie jest gulden antyli holenderskich (ANG). 1 gulden to na dzień dzisiejszy 2,38 złotych. W większości miejsc na wyspie akceptowane są również amerykańskie dolary.

Curacao – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Na wyspie obowiązują dwa języki urzędowe: holenderski oraz papiamento. Większość mieszkańców zna również angielski i hiszpański. Ludzie mieszkający na wyspie mają ogromną zdolność do uczenia się języków obcych.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


W jaki sposób powstała nazwa Curaçao? Uważa się, że pochodzi ona od portugalskiego słowa coração, co oznacza serce. W dawnych czasach Curaçao było ważnym centrum handlowym.

Powierzchnia Curaçao wynosi 444 kilometry kwadratowe. Liczba mieszkańców na wyspie to 149 648 (dane z 2017 roku).

Curaçao - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Curaçao to największa z trzech wysp znanych jako ABC (Aruba, Bonaire i Curaçao).

Flaga Curaçao posiada trzy elementy z czego każdy z nich ma jakieś znaczenie. Kolor tła czyli ultramaryna symbolizuje niebo i morze, kolor żółty oznacza słońce a dwie białe, pięcioramienne gwiazdki są nawiązaniem do wysp Curaçao i Klein Curaçao. Punkty gwiazd na fladze reprezentują 5 kontynentów, z których składa się lokalna społeczność. Po raz pierwszy pokazano ją 2 lipca 1984 roku.

Curacao flaga

Wyspa Curaçao leży w innej strefie czasowej niż Polska – Atlantic Standard Time (AST). Podróżując z Polski trzeba pamiętać o cofnięciu zegarków o 6 godzin.

Na Curaçao temperatura powietrza nigdy nie spada poniżej 20°C. Najcieplejszym miesiącem jest czerwiec kiedy to średnia temperatura wynosi 29°C. Najzimniejszym jest z kolei styczeń, średnio 26.5°C. Na wyspie panują trzy pory roku: sucha, wietrzna i deszczowa.

W grudniu zdarzają się największe opady deszczu, warto to mieć na uwadze podczas planowania urlopu.

Odkryj więcej pięknych miejsc – Atrakcje na Curaçao – co warto zobaczyć? Rajskie plaże!

Curaçao słynie z pięknych, błękitnych plaż, których na wyspie jest ponad 40. Wśród najpopularniejszych można wymienić Mambo Beach, Jan Thiel Beach oraz Blue Bay. Najpiękniejszą pośród tych, które widzieliśmy jest Kanepa Beach.

Curaçao - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Mambo Beach to najpopularniejsza plaża na wyspie.

Na wyspie Curaçao produkowany jest słynny alkohol o tej samej nazwie. Robi się go z gorzkich, uprawianych na wyspie pomarańczy. Trunek ma kolor niebieski dzięki specjalnemu barwnikowi, który dodaje się w trakcie produkcji. Zawartość alkoholu w takim napoju wynosi 15–40%.

Zdecydowana większość mieszkańców na wyspie to katolicy (około 93,9%).

Popularnymi potrawami na wyspie są dania z iguany i kozy. Dania te można spróbować w różnych restauracjach i punktach gastronomicznych dookoła całej wyspy.

Na niektórych plażach na Curaçao można spotkać żółwie (Playa Piskado) oraz świnki (Porto-Marie).

Curaçao - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Świnie można też spotkać na plaży Kanepa.

Na Curaçao można podziwiać najwyższy most znajdujący się na Karaibach. Mierzy on około 500 metrów (1640.4 stóp) długości oraz 56,4 metry wysokości. The Queen Juliana Bridge został otwarty 30 kwietnia 1974 roku.

Najwyższa góra na wyspie to Christoffel. Wznosi się ona na wysokość 372 metrów nad poziomem morza. Wędrówkę można rozpocząć w godzinach 6:00 – 10:00 a wejście na szczyt zajmuje około godziny.

Wyspa Curaçao jest rajem dla osób kochających nurkowanie. Oczywiście nie mogliśmy odmówić sobie takie przyjemności i wybraliśmy się na miejscówke znaną jako Rif Sint Marie.

Curaçao - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty
Każde kolejne nurkowania zwiększa nasz apetyt na odkrywanie świata podwodnego.

Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz