Jachty w Chorwacji

Czarter jachtów w Chorwacji – pomysł na luksusowe wakacje. Jak je zorganizować?

Jachty w Chorwacji

Marzą Ci się luksusowe wakacje? Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę w trakcie urlopu? Postaw na czarter luksusowych jachtów w Chorwacji! Ten malowniczo położony kraj nad Morzem Adriatyckim, nazywany krainą tysiąca wysp, to idealne miejsce na morską żeglugę. W naszym artykule podpowiadamy, jak najlepiej wyczarterować jacht oraz jak wygląda cała procedura wynajmu. 

Zapraszamy do wpisu!

Na czym polega czarter jachtu?

Czarter to po prostu wynajem jachtów na mocy umowy pomiędzy najemcą a armatorem, na określony wcześniej czas w wybranym terminie i miejscu. W krajach europejskich wynajem najczęściej oferowany jest w okresach tygodniowych – od soboty do soboty. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynająć jacht na okres dwóch tygodni albo dłuższy. Czasem jest także opcja, by oddać jacht w innej marinie niż ta, z której odebrano łódź. Ponadto wśród wielu ofert armatorów nie brakuje również luksusowych jachtów, które przypominają komfortowe pływające hotele. 

Jak zorganizować czarter?

Wynajem jachtu najczęściej rozpoczyna się od rezerwacji i wpłaty zaliczki. Czarter luksusowych jachtów w Chorwacji oferuje np. GlobTourist. Po omówieniu szczegółów – czyli uzgodnieniu obecności skippera oraz wybraniu interesującego nas terminu, odpowiedniego jachtu i wyposażenia – należy uiścić odpowiednią opłatę rezerwacyjną. Wszystko odbywa się przez kontakt z wybranym operatorem czarteru jachtów, za pośrednictwem strony internetowej lub telefonicznie. Następnie nie pozostaje już nic innego, jak czekać na swój upragniony urlop. 

Jachty w Chorwacji

Procedura wynajmu

Jeżeli po raz pierwszy rozpoczynasz swoją żeglarską przygodę, najpierw udaj się do umówionego portu lub mariny armatora, skąd będzie wypożyczany Twój jacht. Najczęściej na samym początku trzeba pojawić się w biurze, gdzie zostaną sprawdzone dane osobowe klienta czarterującego jacht. Tam też uiścisz kaucję za czarter. Następnie armator zaprezentuje wyczarterowany jacht i rozpocznie się procedura odbiorcza łodzi. 

Odbierając jacht od armatora, należy sprawdzić parę istotnych kwestii. Po pierwsze nie zapomnij zweryfikować, czy wyposażenie zgadza się z tym, co było określone w trakcie rezerwacji i podczas podpisywania dokumentów. Po drugie sprawdź ogólny stan jachtu, ożaglowania, olinowania oraz wyposażenia w środku kabin. Warto również przyjrzeć się zarysowaniom. Przy stwierdzeniu ewentualnych uszkodzeń, należy je zgłosić armatorowi. 

Jachty w Chorwacji

Jeżeli bezproblemowo udało się odebrać łódź, możesz rozpocząć swój wymarzony rejs. Powrót warto zaplanować tak, aby w marinie zacumować na dzień przed zdaniem jachtu. Dzięki temu unikniesz ewentualnych spóźnień, np. z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Przy zdawaniu jachtu armator sprawdza stan statku i jego wyposażenie. Jeżeli wszystko jest w porządku, biuro wypłaca kaucję. 

Gdzie najlepiej wybrać się na żeglugę w Chorwacji?

W pobliżu północnego wybrzeża Dalmacji, niedaleko miasta Zadar leży jeden z najpiękniejszych archipelagów Morza Adriatyckiego – archipelag Kornati. Obejmuje on 150 wysp, które rozciągają się na powierzchni 320 kilometrów kwadratowych. Większość z nich to obszar parku narodowego, jednakże nie przeszkadza to żegludze wokół nich. W południowo-zachodniej części archipelagu napotkasz olbrzymie wapienne klify, które zapierają dech w piersi, a pośród malowniczych wysp rozsiane są kolorowe rafy, gdzie wręcz trzeba zanurkować. 

Jachty w Chorwacji
Chorwacja to piękny i niezwykle ciekawy kraj! Warto wybrać się tam na swoje wakacje.

Ze Splitu warto się również wybrać w kierunku południowym i zawinąć do portów m.in. na wyspie Hvar, Korčula lub Brač. Można też udać się dalej – do majestatycznego Dubrownika. Chorwacja to idealne miejsce na czarter jachtów i morską żeglugę wśród wysp, zatok i zróżnicowanej linii brzegowej Dalmacji i Kvarneru. To także świetny pomysł na luksusowe i niedrogie wakacje z grupą znajomych lub rodziną z dziećmi. 

* materiał zewnętrzny. Powstał przy współpracy z GlobTourist.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *