Jacht

Czarter jachtu na Karaibach: odkryj piękno egzotycznych wysp z pokładu jachtu

Czarter jachtu Karaiby

Z czym kojarzą się Karaiby? Oczywiście z piratami, rumem, słońcem, wolnością, lazurowym morzem… Krótko mówiąc, jest to prawdziwy żeglarski raj. Co więcej, jest on na wyciągnięcie ręki. Twojej ręki! Jeśli chcesz wybrać się w taki rejs, to jesteś we właściwym miejscu. Poniżej znajdziesz konkretne wskazówki, które pomogą Ci zorganizować udany czarter jachtu na Karaibach.

Zapraszamy do wpisu!

Co warto wiedzieć o Karaibach?

To fantastyczny, iście pocztówkowy archipelag położony na Morzu Karaibskim, a mówiąc dokładniej – pomiędzy obiema Amerykami. Tworzą go tysiące wysp i wysepek podzielonych na kilka grup, takich jak Małe i Wielkie Antyle, a także Kajmany i Wyspy Bahama. Znajdziesz tam wszystko to, o czym marzą żeglarze: doskonałą pogodę, przyjazne, stałe wiatry, obłędne widoki, dziewicze plaże i gościnne kotwicowiska. 

W sumie mieszka tam ponad 40 milionów osób, jednak nie są to po prostu „Karaibczycy”. Przeciwnie – archipelag jest bardzo zróżnicowany zarówno pod względem przynależności państwowej, jak i historii, religii, kuchni oraz… sposobu wytwarzania rumu. Tak naprawdę każda z wysepek ma w tym względzie własne tradycje i na każdej wyspiarze twierdzą, że to właśnie oni produkują najlepszy trunek na świecie.

Czarter jachtu na Karaibach

Karaiby – który region wybrać?

Mimo iż tak naprawdę całe Karaiby są jednym wielkim placem zabaw dla żeglarzy, duże zróżnicowanie kulturowe i polityczne sprawia, że są wśród nich lepsze i gorsze lokalizacje. Te pierwsze wyróżniają się:

  • rozbudowaną infrastrukturą,
  • europejskimi standardami i przepisami,
  • dogodnym transportem lotniczym.

Wszystkie powyższe założenia spełniają przede wszystkim Małe Antyle. Oczywiście nie jest to jeden kraj, ani nawet jedna grupa wysp. Należą do nich Antyle Holenderskie, Wyspy Dziewicze, Podwietrzne (m. in. Antigua, Gwadelupa, Dominika), Zawietrzne (szczególnie polecana jest Martynika i Grenada), a także Barbados. Wybierając się w karaibski rejs, zwłaszcza po raz pierwszy, warto postawić na którąś z tych lokalizacji.

E-Book

Karaiby – jak się tam dostać i o czym pamiętać?

Najprostszym sposobem, by dostać się na Karaiby, jest oczywiście samolot. Niestety z Polski nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych do archipelagu, co jednak nie powinno być dużą przeszkodą. Wielu przewoźników lata bowiem z popularnych europejskich miast, takich jak Paryż, Amsterdam, czy Frankfurt. Z pomocą wyszukiwarek połączeń można więc znaleźć bardzo dogodny transport i już w około 10 godzin (licząc z międzylądowaniem) znaleźć się na Karaibach. Aby dowiedzieć się więcej sprawdź nasz poradnik – Jak kupić tanie bilety lotnicze? 10 wskazówek.

Wybierając się w rejs, trzeba też pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • na Karaibach obowiązuje system oznaczeń nawigacyjnych IALA B,
  • z uwagi na fakt, iż przynależą one do kilku państw, w czasie rejsu zapewne koniecznych będzie kilka odpraw, tak, jak przy przekraczaniu granicy,
  • z tego samego powodu warto zwrócić uwagę na to, czy ceny podawane są w dolarach amerykańskich, czy innych, 
  • mimo iż lokalni sprzedawcy mogą oferować ciekawe pamiątki, wielu przedmiotów nie wolno przywozić do Europy (np. muszli, roślin, zwierząt, ich skór itp.). Przed ewentualnym zakupem warto sprawdzić, czy dany okaz nie jest objęty konwencją CITES.
Czarter jachtu na Karaibach

Żeglowanie po Karaibach

Planując rejs po Karaibach, trzeba zadbać o szereg kwestii formalnych, takich jak paszporty, ubezpieczenia zdrowotne, a przede wszystkim – wymagane przepisami uprawnienia żeglarskie. Aby poprowadzić łódź po tamtejszych wodach, należy posiadać patent co najmniej jachtowego sternika morskiego. 

Warto też mieć na uwadze fakt, że żegluga po archipelagu jest dość wymagająca z powodu występowania licznych raf koralowych, z których wiele nie ma żadnych oznaczeń. Trzeba również pamiętać o specyfice tamtejszych wysp – w większości są one otoczone płyciznami, co sprawia, że najlepszym wyborem są tam katamarany, które mają mniejsze zanurzenie, niż łodzie jednokadłubowe, przez co mogą dopłynąć znacznie bliżej brzegu. 

Wszystko to sprawia, że wielu żeglarzy, planując rejs po Karaibach, wybiera czarter ze skipperem, przynajmniej za pierwszym razem. Jest to bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu można cieszyć się wakacjami pod żaglami, a jednocześnie  nabierać doświadczenia na kolejne, już samodzielne rejsy. Bo prawda jest taka, że kiedy raz zakosztujesz żeglowania po Karaibach, z pewnością będziesz tam wracać. Są one po prostu zbyt piękne, by tego nie zrobić. 

Szukasz czarterów jachtów na Karaibach? Zobacz najlepsze oferty https://www.charternavigator.pl/czartery-jachtow-karaiby,106,localization.html

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Internet na jachcie – czy internet działa na pełnym morzu?
Jacht

Internet na jachcie – czy internet działa na pełnym morzu?

Do niedawna działający internet na pełnym morzu był marzeniem wielu podróżnych. Na...

Czarter Jachtu Pro-Skippers
Jacht

Jakie plany na następne wakacje? Wybierz jacht!

Zwiedzanie świata jest doskonałą lekcją życia. Jednak nie każdy ma ochotę na...