Rozmowy

Czy Bali to naprawdę mały raj na ziemi? Rozmowa z @passengers.away

Człowiek z Pasją Bali Passengers Away

Naszymi dzisiejszymi gośćmi w cyklu „Człowiek z Pasją” są Paula i Sebastian. W Internecie znani jako @passengers.away. Porozmawiamy o ich ostatniej podróży na Bali oraz kilku innych indonezyjskich wyspach. Co warto zobaczyć na tej pięknej wyspie? Czy faktycznie jest to mały raj na ziemi? Czy można podróżować i pomijać popularne „instaspot’y”? O czym trzeba pamiętać przed podróżą na Bali? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie!

Zapraszamy do rozmowy!

O tym przeczytasz w poniższym artykule:

Na początek prosimy o kilka słów o sobie. Skąd pochodzicie? Czym zajmujecie się na co dzień?

Cześć! Jesteśmy Paula i Sebastian, w świecie podróżniczym od jakiegoś czasu pod przykrywką „passengers.away”. Na papierze Paula to kontroler finansowy i audytor a Sebastian świeżo upieczony adwokat. Z zamiłowania jednak poszukiwacze przygód i wrażeń oraz amatorzy fotografii. Co do zasady mieszkamy w Warszawie, chociaż teraz ciężko nam podać stały adres zamieszkania, ponieważ we wrześniu wyjechaliśmy w podróż dookoła świata. 🙂

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Nusa Penida i słynna Diamond Beach

Jakie wyspy mieliście okazję odwiedzić, będąc na Indonezji? Która z nich najbardziej przypadła Wam do gustu?

Od Indonezji zaczęliśmy naszą podróż dookoła Świata. Przez 40 dni spędzonych w tym kraju udało nam się odwiedzić 5 wysp: Jawę, Lombok, Gili Trawangan, Nusę Penidę oraz Bali 🙂 Każda z wysp miała dużo do zaoferowania, a przez to każda z nich była na swój sposób piękna. 🙂

Nas najbardziej oczarowały Jawa oraz Lombok, głównie dlatego, że nie były tak turystyczne jak pozostałe wyspy i niektóre miejsca mieliśmy tylko dla siebie. 😉 Ponadto, poza popularnymi daniami kuchni Indonezyjskiej, mogliśmy tam spróbować lokalnych dań, których nie znaleźliśmy już na kolejnych wyspach (np. Kawa z rozżarzonym węglem albo gudeg czyli gulasz z jackfruita).

Te wyspy, a zwłaszcza Jawa, są często pomijane, w naszej ocenie niesłusznie.

E-Book

Transport między wyspami jest bardzo dobry, dostępnych jest wiele opcji na każdą kieszeń (od drogich samolotów, przez speedboaty, aż po tanie promy). Z każdej z tych opcji korzystaliśmy i każdą możemy polecić, w zależności od ilości dostępnego czasu 🙂

Wiemy, że aktualnie odkrywacie jedną z rajskich wysp. Jakie były Wasze pierwsze wrażenia po dotarciu na Bali? 

Pierwsze wrażenie po dotarciu na miejsce było jak najbardziej pozytywne – wszędzie dookoła pola ryżowe, pachniało jedzeniem a na ulicach stragany z owocami i warzywami. Marzyliśmy o tym kierunku od dawna i byliśmy zachwyceni, że udało nam się tu wreszcie dolecieć!

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Nusa Penida i plaża Kelingking Beach

Kiedy warto wybrać się na Bali? Polecacie porę zimową czy raczej letnią? Jakie panują tam warunki pogodowe? Jakie ubrania warto wziąć na Bali? 

Na pewno nie polecamy podróży na Bali w porze deszczowej, tj. w okresie od października do marca. Sami jej doświadczyliśmy, chociaż teoretycznie październik, a szczególnie jego początek, to końcówka pory suchej. Przed przybyciem na Bali mówiono nam, że deszcze do maksymalnie 3 godzinki w ciągu dnia a potem jest pięknie. Nasza rzeczywistość była bardziej brutalna. 😀 Czasem bywały dni, że z krótkimi przerwami padało od rana do wieczora. Z tego powodu nasze plany musiały być dostosowane pod pogodę. Dodatkowo wilgotność powietrza to 100%, przez co nasze rzeczy nie schły, dokumenty były wilgotne a torby…pokryły się pleśnią. 🙁

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja

Z uwagi na to ostatnie, na Bali warto zabrać ubrania szybkoschnące, przewiewne i cienkie. Warto jednak pamiętać, tak jak w naszym przypadku, że niebo pokryte chmurami oznacza niższe temperatury – maksymalnie 20 stopni w ciągu dnia, dużo mniej w nocy, więc długie spodnie i polar również się przydadzą, zwłaszcza na północy wyspy. Nadto, krajobrazy Bali są mocno zróżnicowane – od piaszczystych plaż, gdzie warto zabrać japonki, przez miasta, aż po wulkany, na które warto zabrać buty trekkingowe 🙂  

Co prawda nigdy nie byliśmy na Bali ale być może wkrótce się to zmieni. Po oglądanych zdjęciach odnieśliśmy wrażenie, że Bali to taki mały raj na Ziemi. Czy Wy również tak sądzicie? Co sprawia, że wyspa ta jest wyjątkowa?

Bali jest wyspą bardzo zróżnicowaną – zarówno pod kątem krajobrazów jak i przeplatających się tu kultur i religii. Pola ryżowe, wodospady, wulkany, świątynie hinduistyczne, wszechobecny zapach kadzidełek, skutery i zapach ulicznego jedzenia – to wszystko Bali.

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Tarasy ryżowe Tegalalang na Bali

Do człowieka dociera tu jednak wiele, a może nawet zbyt wiele, bodźców – hałas, trąbienie, „niespokojna” muzyka ze świątyń, naganiacze na ulicach i turyści z każdej strony, a do tego na każdym kroku „kierownicy ruchu drogowego” i „parkingowi” tylko czekający na Twój grosik. Z tego powodu Bali w naszym odczuciu nie jest rajskie – jest to niezwykle interesujące miejsce, swego rodzaju tygiel kulturowy, lecz do raju czegoś tu brakuje… Niestety, podobnie jak w pozostałej części Indonezji, krajobraz psuty jest przez wszechobecne śmieci walające się na chodnikach, w rzekach, na poboczach i przed domami.

Jak najlepiej zwiedzać Bali? Polecacie wynajem auta, motoru czy raczej zalecanie publiczne środki transportu ( o ile takie tam są)? Jak Wy to robicie?

Na Bali nie widzieliśmy transportu miejskiego w europejskim rozumieniu. Wynajęliśmy skuter na prawie 3 tygodnie i naszym zdaniem jest to najbardziej optymalny i dający najwięcej swobody środek transportu, niedrenujący jednocześnie naszego portfela. Można oczywiście wynająć samochód z kierowcą, jednakże koszt tego rozwiązania jest 7-10 razy wyższy niż wynajem skutera.

Niezwykle ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę na Bali są tamtejsze drogi – poruszanie się po nich samochodem niejednokrotnie oznacza stanie w długich korkach, które można zgrabnie ominąć skuterem.  Stan asfaltu na wyspie jest na tyle dobry, że nie ma obaw o poruszanie się po drogach we własnym zakresie. 

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Nusa Penida – Teletubbies

Czy Bali jest wyspą bezpieczną dla turystów? Czy są miejsca, które lepiej omijać szerokim łukiem? Przytrafiła Wam się jakaś niebezpieczna sytuacja? 

Zdecydowanie uznajemy Bali za bardzo bezpieczne miejsce, podobnie jak pozostałe indonezyjskie wyspy, które odwiedziliśmy. Nie przytrafiła nam się żadna niebezpieczna czy niekomfortowa sytuacja tak w dzień jak i wieczorem. Oczywiście rozsądek, jak wszędzie na świecie, trzeba zachować.

Jakie są Waszym zdaniem najpiękniejsze plaże na Bali? 

Wiemy, że zabrzmi to dziwnie, ale na Bali odwiedziliśmy przez cały nasz pobyt tylko jedną plażę w Canggu i to na zachód słońca. Jednakże ilość śmieci, jaką tam zastaliśmy nie przekonała nas do tego miejsca. Piękne plaże można natomiast zobaczyć na leżącej nieopodal wyspie Nusa Penida (na którą podróż speed boatem trwa ok. 30 minut). Warto mieć na uwadze, że zejścia na nie nie należą do najłatwiejszych.

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Gili T i „złapany” w trakcie snurkowania żółw

Jakie miejsca warto zobaczyć na Bali i jakie atrakcje polecacie spragnionym wrażeń turystom?

Nas urzekły liczne wodospady i wszechobecne pola ryżowe oraz świątynie, w których odprawiane są ceremonie miejscowej odmiany hinduizmu – hinduizmu balijskiego czerpiącego z lokalnych wierzeń i kultów. My najmilej wspominamy wizytę na wpisanych na listę UNESCO polach ryżowych Jatiluwih, po których szwędaliśmy się przez kilka godzin oraz wizytę do wodospadów Fiji, Munduk oraz Tibumana. Ponadto polecamy w miejsce zwykłych restauracji odwiedzić lokalne warungi, gdzie za niewielkie pieniądze najemy się do syta wspomagając przy tym balijskie rodziny.

Jedną z większych atrakcji samego Ubud jest małpi las. Większość turystów kieruje się jednak do lasu położonego w środku miasta. My zdecydowaliśmy się odjechać skuterem kilkanaście kilometrów na zachód i tam odwiedzić nie tak oblegany przez turystów Sangeh Monkey Forest. Zdecydowanie dobrze wydane pieniądze .

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Świątynia Tirta Gangga na Bali

Która miejscówka na Bali zrobiła na Was największe wrażenie i dlaczego?

Największe wrażenie zrobiły na nas wspomniane już pola ryżowe Jatiluwih oraz wodospad Fiji. Jatiluwih zaskoczył nas ogromem – połacie pól ryżowych pozwalają na naprawdę solidny trekking, co było dla nas zdecydowanie pozytywną niespodzianką po wizycie na słynnych polach ryżowych Tegalalang. Wszechobecna zieleń, palmy i dźwięk wody wprawiał w dobry nastrój :).

Wodospad Fiji zaś miał być tylko dodatkiem do słynnego Sekumpul, a dla nas okazał się gwiazdą wieczoru – kilka pięknych strumieni wody spadających do stawu u jego podnóża, a do tego możliwość skorzystania z darmowych „biczy wodnych” tworzonych przez jeden z wodospadów. 🙂  

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Wodospad Tibumana na Bali

5 miejsc, do których najchętniej byśmy wrócili:

  • Bromo
  • Tumpak Sewu
  • Kelingking Beach
  • Jatiluwih
  • Lombok Północny czyli okolice wulkanu Rinjani
Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Małpi las Sangeh

Czy Bali to wyspa tylko dla bogatych ludzi czy backpackersi też się tam odnajdą?Jakie są przykładowe ceny noclegów, jedzenia czy biletów wstępu? 

Bali w porównaniu z innymi odwiedzonymi przez nas wyspami jest wyspą droższą – „dostosowaną” do portfela turystów z „Zachodu”. Niemniej jednak, jest to nadal wyspa na każdą kieszeń i backpackersi odnajdą się tu znakomicie.  Są tutaj zarówno instagramowe piękne wille czy bungalowy ale też ekonomiczne homestay’e, które nie zrujnują budżetu. My za pokój z łazienką i ze śniadaniem płaciliśmy około 80 zł za parę za dobę. Standard za tę cenę jest bardziej niż akceptowalny – oczywiście mrówki w pakiecie na całym Bali zawsze za darmoszkę, szczególnie w porze deszczowej.  Na pozostałych wyspach udawało nam się znaleźć przyzwoity nocleg już od 50 zł za dobę. Nie korzystaliśmy z żadnych ekskluzywnych sieci hoteli i szukaliśmy głównie homestay’i prowadzonych przez miejscowe rodziny.

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
W trakcie naszej podróży odwiedziliśmy również inną wyspę. Jawa zrobiła na nas ogromne wrażenie!

W lokalnych warungach można zjeść obiad za 15.000 – 25.000 IDR (5-8 pln), natomiast w knajpach w turystycznych miejscowościach (np. Ubud), proste dania zaczynają się od 35.000 IDR (11 zl), a w lepszych restauracjach ceny zaczynają się od około 70.000 IDR

Bilety wstępu:

  • Ceny za wejście na teren wodospadu zaczynały się od około 10.000 – 20.000 IDR (3 – 7 zł)
  • Ceny za wejście do świątyń to koszt około 50.000 – 100.000 IDR
  • Wejścia z przewodnikiem (który jest „niezbędny” do wejścia na niektóre atrakcje) to koszt około 150.000 – 300.000 (50-100 zł)

Na pewno mieliście okazję spróbować wielu lokalnych potraw. Powiedzcie proszę czego należy skosztować żeby poznać smaki Bali a czego się napić. Co Wam smakowało a co nie? 

Indonezja była przez nas wybrana jako kierunek „kulinarny”.  Zaletą kuchni Indonezyjskiej jest fakt, że zarówno mięsożerny Sebastian, jak i Paula która jest wege i nie lubi ostrych potraw, znaleźliśmy dania dla siebie. Dania są proste, często opierają się na ryżu, makaronie, kapuście i jajkach. Wszechobecne są też wiórki kokosowe i smażona cebulka. 

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja

Naszymi faworytami są:

  • tradycyjny nasi goreng (smażony ryż)
  • gado gado (sałatka) i sataye (szaszłyki z kurczaka) z pysznym sosem orzechowym
  • cap cay (zupa z kapusty i warzyw)
  • tempe manis (chrupiący tempeh na słodko)
  • gorengany (smażone na głębokim tłuszczu banany, tempeh, placki warzywne)
  • pancake’i na słodko
  • dadar gulung (naleśniki z kokosem i syropem kokosowym)

Na Bali spróbowaliśmy również 2 lokalnych odmian araku czyli mocnego alkoholu (polecamy wersję kokosową) oraz tuak czyli lekkiego alkoholu z kokosa (coś pomiędzy piwem a cydrem).

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja

Co należy wiedzieć przed podróżą na Bali? Może macie jakieś złote rady dla turystów? 

Przede wszystkim należy pamiętać o porze suchej i deszczowej.

Ponadto, cash is king. Oznacza to, że w większości miejsc można płacić jedynie gotówką, a za płatność kartą doliczana jest kilkuprocentowa prowizja. W bankomatach często brakuje pieniędzy lub karta jest odrzucana, więc trzeba znaleźć sobie kilka punktów w okolicy w których można wypłacić gotówkę (i odstać swoje w kolejce;).

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Wodospad Tiu Kelep na wyspie Lombok

Turyści spoza Indonezji traktowani są inaczej, w negatywnym tego słowa znaczeniu, z tego powodu:

  • trzeba mocno negocjować ceny
  • warto sprawdzić, które atrakcje są otwarte i gdzie znajdują się punkty startowe do nich
  • warto sprawdzić jakie są ceny atrakcji
  • w warungach prosić o karty menu lub pytać o ceny przed złożeniem zamówienia (raz zdarzyło nam się, że za makaron instant zapłaciliśmy 5 razy więcej niż zwykle…)

Jeżeli planujecie skuter, warto wynająć na dłuższy okres. Cena wynajmu za dzień spada o około 30%.

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Punkt widokowy Lahangan Sweet na Bali

Co najbardziej lubicie w podróżowaniu?

W podróżach najważniejsze jest dla nas odkrywanie nowych miejsc oraz poznawanie ludzi.

Ponieważ zawsze podróżujemy na własną rękę, najbardziej lubimy wolność i swobodę w tworzeniu planu – zarówno miejsc docelowych, noclegów, jak wybór pięknych miejscówek do wypicia kawy.

W podróżach często szukamy miejsc mniej znanych – uciekamy od tzw. „Instaspotów”, ponieważ kolejki do zrobienia zdjęć w punktach widokowych nas skutecznie odstraszają.

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja
Nusa Penida i prawdopodobnie najpopularniejsza miejscówka – Kelingking Beach

Co powiedzielibyście ludziom, którzy pragną odkrywać świat a nie wiedzą jak się za to zabrać?

Nie jesteśmy zwolennikami gotowych wycieczek z biur podróży, dlatego zawsze wszystkim polecamy spróbować zorganizować swój wyjazd na własną rękę, chociażby w oparciu o blogi podróżnicze i grupy facebookowe. Wiele osób dzieli się tam swoim doświadczeniem z podróży w danym kierunku. My sami robimy research po takich stronach i bardzo nam to pomaga w przygotowaniu własnego wyjazdu. 🙂

Prosimy o jedną radę, która pozwoli cieszyć się bardziej nowym miejscem w podróży.

Otwórz się na to co lokalne – słuchaj mieszkańców, ich historii, odwiedzaj ich ulubione miejsca i próbuj lokalnych potraw.

Człowiek z Pasją podróż na Bali, Indonezja

Dziękujemy bardzo za rozmowę. Na koniec powiedzcie jeszcze gdzie można Was znaleźć w Internecie?

W Internecie można nas znaleźć na:

Do zobaczenia Gdzieś w Świecie!

Paula & Sebastian

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Łukasz Bocheński Ja żyje się w Holandii
Rozmowy

Jak żyje się w Holandii? Wolność, podróże i ciekawe atrakcje – rozmowa z Łukaszem Bocheńskim

Naszym dzisiejszym gościem w cyklu „Człowiek z Pasją” jest Łukasz Bocheński –...

Człowiek z Pasją podróż do Omanu
Rozmowy

Dlaczego Oman to idealny kierunek podróży? Rozmowa z idziemydalej.pl

Naszymi dzisiejszymi gośćmi w cyklu „Człowiek z Pasją” są Krzysiek i Asia,...

Człowiek z Pasją Podróż Dookoła Świata z Dzieckiem
Rozmowy

Wesoła rodzinka w podróży z biletem w jedną stronę – rozmowa z @Wspólnie Przez Świat

Naszymi dzisiejszymi gośćmi w cyklu „Człowiek z Pasją” są Zuza, Bartek i...

Człowiek z Pasją Bośnia i Hercegowina + Chorwacja
Rozmowy

Bośnia i Hercegowina – najpiękniejszy kraj na Bałkanach – rozmowa z Klaudią @poznajbalkany

Naszym dzisiejszym gościem w cyklu „Człowiek z Pasją” jest Klaudia, na Instagramie...