Czym jest munro bagging? Historia i ciekawostki!

Szkocja słynie przede wszystkim z pięknych zamków a także dwóch największych miast czyli Glasgow i Edynburg. Ale to nie wszystko co można spotkać w tym pięknym państwie. Duża część kraju pokryta jest niezliczoną ilością szczytów górskich z czego 282 z nich nazywane są munro.

Spacery górskie są popularną formą spędzania wolnego czasu wśród lokalnej społeczności. Stały się one popularne dzięki publikacji książki Hamish’s Mountain Walk autorstwa Hamish’a Brown’a w 1974, w której opisywał on swoją 4 miesięczną wędrówkę o górach. Podczas jednej podróży zdobył on wszystkie munrosy. Zainspirowało to innych do odkrywania piękna szkockich gór.

czym jest munro bagging ciekawostki rekordy

Krajobrazy, które można podziwiać ze szczytów munrosów uznane zostały przez czytelników przewodnika Roughguides.com za jeden z głównych powodów uznania Szkocji najpiękniejszym krajem na świecie.

Zobacz Niesamowite góry w Szkocji zimą

Czym są munro?

Aby szczyt został sklasyfikowany jako munro musi spełnić określone warunki. Najważniejszym z nich jest wysokość minimum 914,4 metry czyli dokładnie 3000 stóp. Dlaczego nazywa się je munrosami? Zostały one nazwane na cześć Sir Hugh Munro który jako pierwszy skatalogował je w 1891 roku. Niestety nie udało mu się zdobyć ich wszystkich.

czym jest munro bagging ciekawostki rekordy

Czym jest munro bagging?

Munro bagging to nic innego jak zdobywanie wszystkich szkockich szczytów, których wysokość spełnia warunki aby zostały one nazwane munro. Jest to odpowiednik korony gór Polski. Około 6768 ludzi może pochwalić się zdobyciem wszystkich wyżej wspomnianych szczytów. Nazywa się ich Munroist.

Istnieje także dodatkowe 227 szczytów, które nie spełniają warunków aby zostać munro. Nazywa się je Munro tops.

czym jest munro bagging ciekawostki rekordy

Najwyższym szkockim szczytem jest Ben Nevis. Jego wysokość sięga 1344 m. Nie oznacza to jednak, że jest on najtrudniejszy do zdobycia. Jest wiele szczytów, których wysokość jest niższa a poziom trudności zdecydowanie wyższy. Tylko jeden z nich – Inaccessible Pinacle na Isle of Skye wymaga sprzętu do wspinaczki.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Ben Nevis jest także jednym z trzech szczytów, które trzeba zdobyć w ramach Three Peaks Challenge. Polega ono na na zdobyciu najwyższego szczytu Szkocji, Anglii i Walii w ciągu 24 godzin.

czym jest munro bagging ciekawostki rekordy

Wybitne osiągnięcia

Pierwszym potwierdzonym zdobywcą wszystkich 282 szczytów był Ronald Burn w 1923 roku. Według niektórych wersji pierwszym Munroist był Archibald „Archie” Eneas Robertson w 1901 roku. Nie ma jednak pewności czy stanął on na wszystkich szczytach.

Pierwszą kobietą, która zaliczyła rundę Munrosów była Mrs J Hirst w 1947 roku.

czym jest munro bagging ciekawostki rekordy

W 2010 roku Stephen Pyke zdobył wszystkie 282 szczyty w rekordowym czasie 39 dni 9 godzin i 6 minut. Poprzednim rekordzistą był Charlie Campbell, któremu zajęło to 48 dni i 12 godzin. Czy ktoś byłby w stanie zrobić to szybciej?

Najmłodszym Munroist jest Ben Fleetwood, który zdobył swój ostatni szczyt (30 sierpnia 2011) w wieku 10 lat i 3 miesięcy.

czym jest munro bagging ciekawostki rekordy

Jeśli mowa o wybitnych osiągnięciach związanych z Munro Bagging to koniecznie trzeba wspomnieć o innych niesamowitych osiągnięciach. Hazel Strachan zdobył wszystkie 282 szczyty 10 razy. za każdym razem udało mu się dokonać w ciągu jednego roku. ( 2005, 2008, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 oraz 2018 ). To się nazywa pasja. 

Prawdziwym rekordzistą w tej kwestii jest Steven Fallon. Ukończył on do tej pory 16 rund wszystkich 282 munrosów w ciągu ostatnich 20 lat.

czym jest munro bagging ciekawostki rekordy

Jak rozpocząć Munro Bagging?

Większość osób rozpoczyna swoją przygodę z munrosami od zdobycia Ben Lomond. Podobnie było w naszym wypadku. Należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu (buty trekkingowe, woda, odpowiednie ubranie itp) oraz o rosządku.

czym jest munro bagging ciekawostki rekordy

Jak do tej pory udało nam się zdobyć 16 munrosów* (stan na 12/10/2020), ale już nie możemy doczekać się okazji kiedy będziemy mieli możliwość wspinaczki na kolejny szczyt. A jak wygląda Wasza kolekcja?

Poniżej znajdziecie wszystkie nasze wyprawy w kolejności chronologicznej!


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 komentarz do “Czym jest munro bagging? Historia i ciekawostki!”

Dodaj komentarz