Ameryka PółnocnaDominikana

Dominikana – 33 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Dominikana ciekawostki mało znane fakty

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was ponad 33 ciekawostki i mało znane fakty na temat Dominikany. Ten rajski kraj słynie z pięknych plaż, kolonialnej architektury w stolicy i karaibskiego rumu. Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi gdzie można spotkać humbaki, jakie lokalne piwo jest najpopularniejsze a także kto był pierwszym Europejczykiem na wyspie.

Zapraszamy do wpisu!

Dominikana – ciekawostki geograficzne

Dominikana znajduje się na wyspie o nazwie Haiti. Zajmuje ona 2/3 jej powierzchni.

Dominikana to drugi co do wielkości kraj na Karaibach. Największą jest sąsiednia Kuba. Powierzchnia Dominikany wynosi 48 730 kilometrów kwadratowych – jest ona 6,4 razy mniejsza niż Polska.

Dominikana otoczona jest Morzem Karaibskim na południu i Oceanem Atlantyckim na północy. Linia brzegowa liczy sobie 1288 kilometrów.

Dominikana ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Na wyspie Saona znajdują się najpiękniejsze plaże w Dominikanie.

Dominikana słynie z pięknych plaż. Najpiekniejsze można spotkać na wyspie Saona, półwyspie Samana i w okolicach Bayahibe. Jeśli planujesz swój wakacyjny urlop w tym karaibskim kraju to z pewnością wrócisz zadowolony. Na poniższym filmie pokazujemy nasz wypad na wyspę Saona.

W północno-zachodniej części wyspy, w Zatoce Samana, co roku od grudnia do marca można zobaczyć humbaki, które przypływają i rozmnażają się w tamtejszych wodach. Niestety w Dominikanie byliśmy na początku listopada i nie udało nam się ich zobaczyć ale kilka miesięcy później w Parku Narodowym Marino Ballena w Kostaryce spełniliśmy jedno z naszych największych podróżniczych marzeń.

W Zatoce Samana znajduje się wyspa Bacardi, rozsławiona dzięki kultowym reklamom rumu Bacardi.

Dominikana ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Humbak w Parku Narodowym Marino Ballena w Kostaryce

Najwyższy szczyt Dominikany to wznoszący się na wysokości 3098 metrów nad poziomem morza Pico Duarte. Jest to także najwyższy szczyt na Karaibach. Pierwszym zdobywcą był Sir Robert Hermann Schomburgk w 1851 roku.

Dominikana ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Dominikana to nie tylko karaibskie plaże!

Najdłuższą rzeką w Dominikanie jest Yaque del Norte. Jej długość wynosi 298 kilometrów.

Największym jeziorem w Dominikanie i na Karaibach jest Lago Enriquillo. Jego powierzchnia wynosi 375 kilometrów kwadratowych.

Polskę i Dominikanę dzieli 8327 kilometrów, ale tą odległość można pokonać Dreamlinerem w niecałe 10 godzin (bezpośrednie przeloty czarterowe i pakiety wakacyjne można zarezerwować na stronie Itaki).

Mahoniowiec właściwy jest narodowym drzewem w Dominikanie a jego wycinanie jest zabronione.

E-Book

Dominikana to nie tylko piękne plaże. Na półwyspie Samana można zobaczyć piękny wodospad El Limon. Jeśli chcesz przekonać się jak wygląda obejrzyj relację z naszej wędrówki.

Dominikana – ciekawostki historyczne

Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Dominikany 5 grudnia 1492 roku. Wyspa, którą odkrył została przez niego nazwana Hispaniola.

Santo Domingo to najstarsze miasto w nowym świecie. Stolica została założona w 1496 roku przez Bartłomieja Kolumba (Bartolomé Colón), brata słynnego Krzysztofa. Od 1990 roku znajduje się ono na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to także kulturalne, finansowe, handlowe i przemysłowe centrum kraju.

Dominikana ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Zona Colonial w Santo Domingo.

Republika Dominikany jest miejscem pierwszego stałego osadnictwa europejskiego w obu Amerykach.

Od 27 lutego 1844 roku Dominikana jest krajem niepodległym. Tego dnia uniezależniła się od Haiti.

Dominikana ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Pomnik Krzysztofa Kolumba w Santo Domingo.

Od 1916 do 1924 roku marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) administrowała Republiką Dominikańską ze swojej bazy w Santo Domingo. W tym okresie Amerykanie ustanowili nowy system podatkowy, zbudowali sieć autostrad, unowocześnili szkolnictwo i zakończyli przemoc domową, która niszczyła kraj przez poprzednie dziesięciolecia.

Dominikana to jedyny kraj na świecie, na którego fladze znajduje się biblia. Składa się białego krzyża (wiara katolicka) na tle niebieskich (wolność) i czerwonych prostokątów (krew przelana w walce o niepodległość).

Dominikana ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Tak wygląda aktualna flaga Dominikany,

Dominikana – pozostałe ciekawostki i mało znane fakty

Najpopularniejsze piwo w Dominikanie to Presidente. Na rynku pojawiło się ono w 1935 roku. Można je kupić w każdym sklepie.

Dominikański rum znany jest z delikatnego i przyjemnego smaku dzięki unikalnemu procesowi destylacji i starzenia. Najpopularniejsze marki to Brugal, Barcelo, Bermudez, Siboney i Vizcaya. Wycieczki po gorzelni i degustacja rumu to popularne atrakcje wśród turystów odwiedzających Dominikanę. Z takiej atrakcji skorzystaliśmy zwiedzając stolicę czyli Santo Domingo.

Językiem urzędowym w Dominikanie jest hiszpański.

Dominikana znajduje się w pierwszej dziesiątce największych eksporterów bananów na świecie. Na czele rankingu znajduje się Ekwador, Filipiny, Kostaryka, Kolumbia i Gwatemala.

Dominikana ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Ulubionym dominikańskim napojem wśród mieszkańców jest Mamajuana. Jest to połączenie czerwonego wina, rumu, ziół, kory i miodu. Ma on właściwości lecznicze (pomaga w oczyszczaniu krwi oraz nerek, trawieniu, grypie i wątrobie) a także jest bardzo popularnym afrodyzjakiem.

W Puerto Plata, w Amber Museum znajduje się bursztyn z prehistorycznym komarem, który można zobaczyć w filmie Park Jurajski.

Walutą obowiązującą na Dominikanie jest dominikańskie peso (DOP). Na ten moment 100 DOP to 8,21 złotych. Z racji, że kraj ten jest bardzo popularny wśród turystów w wielu miejscach akceptowane są również amerykańskie dolary.

Dominikana ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Dominikana jest jedynym krajem na świecie, który produkuje rzadką, niebieską odmianę krzemianowego pektolitu mineralnego, nazywanego Larimar. Jest on używany głównie w produkcji biżuterii, którą można znaleźć w dominikańskich sklepach z pamiątkami.

Wybudowana w 1540 roku Catedral de Santa Maria La Menor w Santo Domingo czyli stolicy Dominikany jest najstarszą katedrą w obu Amerykach.

Sportem Narodowym w Dominikanie jest baseball.

Woda w kranie w Dominikanie jest niezdatna do picia. Należy spożywać wyłącznie tą butelkowaną.

W stolicy kraju: Santo Domingo powstały ujęcia do filmów Ojciec Chrzestny oraz Szybcy i Wściekli.

Poznaj także inne ciekawostki:

2 Comments

  • W tym roku wybieram sie na urlop na Dominikanę! Już nie mogę sie doczekać! 🙂 Piękne zdjęcia i opis, jestem jeszcze bardziej podekscytowana tym wyjazdem. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...