Dominikana

Dominikana na własną rękę – porady, koszt i plan podróży

Dominikana informacje praktyczne porady koszty plan podróży

Podróż do Dominikany na własną rękę, z plecakiem wcale nie jest taka prosta jakby mogło się wydawać. W polskim Internecie nie ma zbyt wielu poradników na ten temat. Postanowiliśmy więc zebrać wszystkie informacje, które przydały nam się w trakcie naszej trzytygodniowej podróży po tym karaibskim kraju i spisać je wszystkie w jednym miejscu. Mamy nadzieję, że komuś się przydadzą!

Plan podróży – Dominikana na własną rękę

Zaczniemy od najważniejszego czyli od planu naszej podróży. Podpowiemy gdzie można znaleźć tanie loty a także jak zaplanować cały wyjazd.

Loty Dominikanę – jak znaleźć tanie loty na Dominikanę?

Do Puerto Plata przylecieliśmy czarterem biura podróży Rainbow z Katowic – lot bezpośredni. Za bilety zapłaciliśmy 1500 zł za osobę w jedną stronę.

Jeśli cena lub dostępne terminy Was nie satysfakcjonują to odsyłamy do naszego poradnika gdzie podpowiadamy jak znaleźć tanie bilety lotnicze.

Dominikana informacje praktyczne

Jak wyglądał nasz plan podróży?

W Puerto Plata spędziliśmy 3 dni. Zatrzymaliśmy się w Villa Carolina w okolicach centrum miasta. Hotel posiada ładny i zadbany basen, dobre śniadania w cenie – zapłaciliśmy 135$ za 3 noce – płatne gotówka po przyjeździe (dolary lub dominikańskie pesos.

Gdyby ktoś szukał noclegów w innym miejscu to tutaj znajdziecie najtańsze i najlepsze noclegi w Puerto Plata.

E-Book

Zajrzyj także do wpisu z atrakcjami – Puerto Plata, Dominikana – plaże i najciekawsze atrakcje!

Jak spędziliśmy 3 dni w Puerto Plata?

 • Dzień 1. Przylot na lotnisko w Puerto Plata około godziny 12. Dojazd taksówką do hotelu (20$) – trzeba się mocno targować bo zawyżają ceny. Na koniec dnia zwiedzanie centrum Puerto Plata.
 • Dzień 2. Wycieczka moto taksówkami na górę Isabel de Torres (30$ za dwie osoby).
 • Dzień 3. Dzień na plaży Playa Dorada – dojazd taksówką w dwie strony (około 10$).
 • Dzień 4. Przejazd do Las Terrenas.

Z Puerto Plata dojechaliśmy gua guą do Las Terrenas – koszt 500 DOP za osobę. Nie wiemy gdzie konkretnie znajduje się przystanek. Przejazd można zarezerwować sobie przez gospodarza hotelu a kierowca z rana podjedzie w dowolne miejsce.

W Las Terrenas zatrzymaliśmy się w hotelu Casa Brisa Mar – 192$ za 4 noce ze śniadaniem, 40$ za noc bez śniadania bo ruszaliśmy wcześnie z rana. Można go zobaczyć tutaj.

Atrakcje w Las Terrenas znajdziesz w naszym wpisie – Las Terrenas i Półwysep Samaná – atrakcje i perełki! Dominikana.

Dominikana informacje praktyczne porady i plan podróży
Wodospad El Limón – jedna z naszych ulubionych miejscówek w Dominikanie.

Jak spędziliśmy 5 dni w Las Terrenas?

 • Dzień 1. Czas spędzony na plaży Playa Punta Popy w Las Terrenas.
 • Dzień 2. Dzień luźny – pranie, sprzątanie bagaży i plażing.
 • Dzień 3. Trekking na wodospad El Limón – gua gua z centrum do miasteczka El Limón kosztuje 100 DOP. Na miejscu wcisnęli nam przewodnika na trekking – 30$ (absolutnie nie jest on potrzebny). Tutaj bardzo ważne – trzeba ruszyć wcześnie z rana zanim na miejsce dostaną się wszystkie wycieczki zorganizowane. Wtedy jest już lipa.
 • Dzień 4. Luźny dzień na plaży.
 • Dzień 5. Ruszamy do Santo Domingo.

Przystanek w Las Terrenas znajduje przy C. Duarte, dokładnie tutaj. Gua gua odjeżdża stąd do El Limón oraz Samaná.

Alternatywne atrakcje w Las Terrenas: Samaná, Playa Bonita, El Valle czy Las Galeras.

Z Las Terrenas pojechaliśmy do stolicy czyli Santo Domingo. Przemieszczaliśmy się gua guą. Za przejazd zapłaciliśmy 500 DOP za osobę. Przystanek znajduje dokładnie tutaj.

 • Godziny odjazdu do Santo Domingo: 5:00, 7:00, 9:00, 11:00, 13:00 i 15:30.
 • Godziny odjazdu do Santiago: 6:15, 8:15 i 12:45.
 • Godziny odjazdu do Puerto Plata: 6:30.

Okolice przystanków autobusów wyglądają podejrzanie (kilka osób ostrzegało nas żeby schować telefon) dlatego od razu po przyjedzie polecam zamówić Ubera wprost do hotelu.

W Santo Domingo zatrzymaliśmy się w hotelu Maison Gautreaux – zapłaciliśmy 82$ za 4 noce. Szału nie ma ale cena dobra także jeśli ktoś podróżuje budżetowo to może być. Śniadania jako gratis z programu Genius tragiczne. Zjedliśmy tylko raz. WiFi bardzo dobre. Klimatyzacja sprawnie działa. Można go zobaczyć tutaj.

Po Santo Domingo można poruszać się komunikacja miejska ale zdecydowanie taniej (ewentualnie nieznacznie drożej) wychodzi Uber.

Jak spędziliśmy 5 dni w Santo Domingo?

 • Dzień 1. Przyjazd do hotelu i spacer po okolicy – brzeg Morza Karaibskiego.
 • Dzień 2. Zona Colonial – historyczne centrum miasta.
 • Dzień 3. Park Narodowy Los Tres Ojos. Wstęp kosztuje 200 DOP od osoby. Koniecznie trzeba przyjechać wcześnie z rana zanim zjawią się zorganizowane wycieczki.
 • Dzień 4. Dzień luźny.
 • Dzień 5. Przejazd do Bayahibe.

Z Santo Domingo do La Romana dojechaliśmy z przewoźnikiem Expreso Romana. Autobusy kursują dość często. Przystanek znajduje się dokładnie tutaj. Bilet kupuje się po dotarciu na przystanek. Za przejazd zapłaciliśmy 180 DOP za osobę.

Dominikana informacje praktyczne
Wyspa Saona – jedna z największych atrakcji w Dominikanie.

Najlepiej powiedzieć kierowcy dokąd chce się dostać a on wskaże nam konkretny autobus na przesiadkę jeśli będzie to konieczne. W La Romana wsiedliśmy w gua guę, która zabrała nas bezpośrednio już do Bayahibe. Za przejazd zapłaciliśmy 75 DOP za osobę.

W Bayahibe spędziliśmy 5 dni. Zatrzymaliśmy się w Villa Preciosa. Za nocleg zapłaciliśmy 192$ za 4 noce. Można go zobaczyć tutaj. Więcej hoteli w Bayahibe można znaleźć tutaj.

Jak spędziliśmy 5 dni w Bayahibe?

 • Dzień 1. Przyjazd do hotelu.Dzień na plaży.
 • Dzień 2. Dzień na plaży. Playa Dominicus.
 • Dzień 3. Wycieczka na wyspę Saona.
 • Dzień 4. Dzień na plaży. Playa Dominicus.
 • Dzień 5. Przejazd do Punta Cana. Wylot z Dominikany.

Restauracje i kawiarnie

Bardzo często spotyka się, że ceny w kawiarniach i restauracjach mają podane zaniżone ceny, do których automatycznie doliczane jest 10% napiwku oraz 18% podatku. Warto mieć to na uwadze!

Waluta na Dominikanie

Walutą obowiązującą na Dominikanie jest pesos dominikańskie. Akceptowane są także dolary i euro. Warto wymienić lub wypłacić z bankomatu pesos bo chcąc płacić dolarami zawsze jest niekorzystny kurs a nikt nie chce przepłacać.

Ubezpieczenie turystyczne – podróż do Dominikany

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne przed podróżą do Dominikany? Porządna polisa zabezpiecza przed wysokimi kosztami związanymi z nieszczęśliwym wypadkiem lub innymi nieprzewidzianymi sytuacjami podczas wyjazdu. Wyruszasz w podróż do Dominikany? Ubezpieczenie może pomóc w pokryciu kosztów leczenia choroby lub wypadku, a także pomóc w przypadku utraty lub kradzieży bagażu lub dokumentów.

Podróżując po Ameryce Środkowej i Azji korzystamy z ubezpieczenia SafetyWing. Przed wyruszeniem w podróż zrobiliśmy porządny research i okazało się, że jest to najlepsza oferta na rynku. Pakiet ubezpieczenia na 4 tygodnie kosztuje nas 42$ i automatycznie odnawia się na kolejne 4 tygodnie do momentu aż zrezygnujemy.

Zapoznaj się z aktualnymi warunkami klikając TUTAJ.

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne podróżnicze SafetyWing

O czym należy pamiętać będąc na Dominikanie?

 • Woda w kranie nie nadaje się do picia. Najlepiej kupować ją w 5 litrowych bańkach – koszt około 100 DOP. Gotując zawsze korzystaliśmy z wody butelkowanej. Owoce i warzywa zawsze myliśmy przed spożyciem – korzystaliśmy w takich sytuacjach z wody butelkowanej.
 • Lepiej unikać kupowania w sklepach gdzie na półkach nie ma cen. Dajemy gwarancję, że przepłacicie.
 • Ogólnie Dominikana nie jest tanim krajem do podróżowania na własną rękę, niektóre ceny w sklepach spożywczych w popularnych miastach praktycznie nie różnią się od europejskich.
 • Jeśli już musicie skorzystać z zorganizowanych wycieczek to lepiej jest kupić je lokalnie – ceny są dużo niższe niż od dużych biur podróży.
 • Noclegi zawsze rezerwowaliśmy na ostatni moment, nigdy nie było problemów. Naszym zdaniem korzystniej wychodzi booking niż Airbnb. Czasem zatrzymywaliśmy się w apartamentach z kuchnią (można zaoszczędzić gotując i przygotowując niektóre posiłki i kawę) a czasem w hotelach i wtedy staraliśmy się znaleźć lokalną restaurację z dala od plaży czy najważniejszych atrakcji.
 • Nie wynajmowaliśmy samochodu ale podróżując autobusem zauważyliśmy, że bramki na autostradzie kosztują dość sporo. Przejazd z Las Terrenas do Santo Domingo to dodatkowy koszt w wysokości około 40 dolarów.
 • Język angielski na Dominikanie się nie przydaje. Ludzie w większości miejsc mówią tylko po hiszpańsku ale oczywiście zdarzają się wyjątki. Warto zabrać ze sobą dowolny tłumacz lub korzystać z Google Translate.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Dominikana ciekawostki mało znane fakty
Ameryka PółnocnaDominikana

Dominikana – 33 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was ponad 33 ciekawostki i mało znane fakty na...

dominikana plaże atrakcje co warto zobaczyć
Ameryka PółnocnaDominikana

TOP 6 atrakcji. Dominikana – co warto zobaczyć?

W Dominikanie spędziliśmy niezapomniane dwa tygodnie. Naszą podróż rozpoczęliśmy na północnym wybrzeżu...

wyspa saona najpiękniejsze plaże dominikana
Ameryka PółnocnaDominikana

Wyspa Saona – najpiękniejsze plaże w Dominikanie

Gdyby ktoś zapytał nas gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże na świecie to...

Santo Domingo atrakcje co zobaczyć przewodnik
Ameryka PółnocnaDominikana

Santo Domingo – stolica, atrakcje i co warto zobaczyć?

Większość turystów przylatując do Dominikany omija szerokim łukiem Santo Domingo. Nie ma...