Miejsca historyczne w SzkocjiSzkocja

Doune Castle – zamek z serialu Outlander i Gra o Tron

doune castle zamki w szkocji outlander gra o tron

Zamki w Szkocji to jeden z powodów, dla których warto odwiedzić ten piękny kraj. Niektóre z nich zostały wykorzystane w produkcjach filmowych. Jednym z takich miejsc jest Doune Castle. Zamek ten odegrał swoją rolę w serialach Outlander a także Gra o Tron.

Jeśli marzy Wam się podróż śladami serialu Outlander to Doune Castle musi znaleźć się w Waszym planie zwiedzania. Trzeba przyznać, że serial ten wypromował wiele ciekawych miejsc w Szkocji.

Na początek trzeba szczerze przyznać, że Doune Castle to nie jest najpiękniejszy zamek w Szkocji, co nie oznacza, że nie warto go odwiedzić. Jeśli chcielibyście odwiedzić najpiękniejsze zamki w Szkocji to warto odwiedzić Edinburgh Castle, Stirling Castle czy Culzean Castle.

Doune Castle - zamek z serialu Outlander i Gra o Tron
Doune Castle - zamek z serialu Outlander i Gra o Tron

Doune Castle powstał na niewielkim wzniesieniu, pomiędzy rzeką Teith oraz potokiem Ardoch. Strategiczne położenie miało duży wpływ na walory obronne zamku. Zwłaszcza wysokie na 12 metrów mury mogły zapewnić bezpieczeństwo przebywającym w nim władcom.

Jest to doskonały przykład typowej rezydencji królewskiej. Centralny dziedziniec otoczony jest ze wszystkich stron budynkami (niestety część została zniszczona). Nad wejściem do zamku znajduje się 30 metrowa główna wieża, w której znajdują się komnaty właściciela.

Zamek znajduje się nieopodal wioski Doune, w hrabstwie Stirling.

Doune Castle - zamek z serialu Outlander i Gra o Tron

Doune Castle – historia w pigułce

Zamek w Doune został wybudowany pod koniec XIV wieku przez Roberta Stewarta, który na przełomie XIV i XV wieku był królem Szkocji (nazywany on był niekoronowanym władcą). Doune Castle funkcjonował także  jako zamek królewski. Okolica stała się doskonałą baza do polowań w pobliskich lasach.

Doune Castle - zamek z serialu Outlander i Gra o Tron

W późniejszych latach Doune Castle odegrał ważna rolę w historii Szkocji (wojna trzech królestw, powstanie rojalistów oraz powstanie Jakobitów).

W XVI wieku zamek został przekształcony na więzienie królewskie. Przetrzymywano (oraz torturowano) w nim wysoko postawione osoby. W trakcie powstania Jakobitów uwięziono w nim angielskich jeńców.

Doune Castle - zamek z serialu Outlander i Gra o Tron

W późniejszych latach zamek został opuszczony i zaczął częściowo popadać w ruinę. Dopiero pod koniec XIX wieku rozpoczęto jego odbudowę.

W XX trafił on pod opiekę Historia Scotland i aktualnie dostępny jest dla zwiedzających.

Doune Castle - zamek z serialu Outlander i Gra o Tron
default

Doune Castle – podróż śladem serialu Outlander

Doune Castle to jedna z najważniejszych serialowych miejscówek. Fanom serialu Outlander miejsce to znane jest pod nazwą Castle Leoch – dom Columa MacKenziego i jego klanu w epizodach z XVIII wieku. Występuje on również w odcinku z XX wieku, w którym Claire i Frank odwiedzają ruiny zamku podczas jednodniowej wycieczki.

Oczywiście okolica zamku została odpowiednio udekorowana tak aby jak najlepiej oddać osiemnastowieczny klimat. Trzeba przyznać, że twórcy serialu spisali się na medal.

Jeśli chcielibyście także zwiedzić ogrody przy zamku Leoch to musicie udać się do Pollok Country Park w Glasgow. Tam zostały nakręcone te ujęcia.

Doune Castle - zamek z serialu Outlander i Gra o Tron

Podróż śladami serialu Outlander w Szkocji

W niedalekiej okolicy od zamku w Doune można odwiedzić kilka innych miejsc znanych z serialu Outlander. Pobliskie Falkland znane jest widzom jako InvernessAberdour Castle w serialu posłużył jako Sainte Anne de Beaupré Monastery. Znajdujący się po drugiej stronie zatoki Blackness Castle to serialowe Fort William. Kolejne ciekawe miejsce to zamek Mindhope Castle znany także jako Lallybroch. Fanów serialu z pewnością zainteresuje także pałacu Linlithgow (więzienie Wentworth).

Pozostałe miejsca:

  • Hopetoun House
  • Bo’ness & Kinneil Railway
  • Doune Castle (Castle Leoch)
  • Culross

Zamek z serialu Gra o Tron – Doune Castle

Zamek w Doune swoją sławę zawdzięcza także innemu amerykańskiemu serialowi słynnej produkcji HBO znanej w Polsce pod nazwą Gra o Tron (Game of Thrones). Posłużył on jako fasada zamku Winterfell należącego do rodziny Starków można go zobaczyć odcinku pilotażowym.

Być może część z Was pamięta brytyjska komedie z 1974 roku – Monty Python i Święty Graal. Ujęcia do tego filmu zostały nakręcone częściowo w Doune Castle.

Doune Castle - zamek z serialu Outlander i Gra o Tron
Doune Castle - zamek z serialu Outlander i Gra o Tron

Zwiedzanie Doune Castle – informacje praktyczne

Zamek dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok (z wyjątkiem 25 oraz 26 grudnia a także 1 i 2 stycznia) w następujących godzinach:

  • Od 1 kwietnia do 30 września: 9:30 – 17:30
  • Od 1 października do 31 marca: 10:00 – 16:00

Ceny biletów wyglądają następująco:

  • Dorośli – £9.00
  • Studenci oraz Seniorzy powyżej 60 roku życia – £7.20
  • Dzieci do 5 do 15 lat – £5.40
  • Dzieci poniżej 5 lat – wstęp bezpłatny

Dla posiadaczy Explorer Pass wstęp jest bezpłatny. Na tej stronie dowiecie się wiecie na ten temat – https://www.historicenvironment.scot/visit-a-place/travel-trade/explorer-pass/.

Doune Castle - zamek z serialu Outlander i Gra o Tron

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...