Dumbarton Castle – Zamki w Szkocji. Zwiedzanie i historia

Dumbarton Castle w Szkocji to zamek znajdujący się na wulkanicznym wzniesieniu nad rzeką Clyde. Miejsce to udało nam się odwiedzić bezpłatnie z okazji dnia Świętego Andrzeja. Przez ostatni weekend listopada w całej Szkocji można było za darmo zarezerwować bilety na zwiedzanie atrakcji historycznych.

Dumbarton Castle to idealny przykład XVIII wiecznej gregoriańskiej architektury. Zamek poza bogatą historią (o której przeczytacie poniżej) warto odwiedzić także ze względu na niesamowite widoki rozpościerające się z White Tower Crag (74 metry wysokości), na którą prowadzi 557 stopni.

Przy dobrej pogodzie można dostrzec wierzchołki znajdujące się nad jeziorem Loch Lomond – Ben Lomond, Ben Vane, Ben Vorlich oraz inne a także te znajdujące się nieco bliżej – Killpatrick Hills. Tuż u podnóża zamku znajduje się stadion klubu piłkarskiego Dumbarton F.C.

Dumbarton Castle zwiedzanie zamku – informacje praktyczne

Godziny otwarcia:

 • 1 kwietnia – 30 września codziennie od 9.30 do 17.30 (ostatnie wejście 16.45).
 • 1 października – 31 marca od soboty do środy od 10.00 do 16.00 (ostatnie wejście 15.15).

Dumbarton Castle nieczynny jest w dniach 25 oraz 26 grudnia a także 1 i 2 stycznia.

zamek dumbarton castle zamki w szkocji

Ceny biletów:

 • Dorośli – £6
 • Dorośli powyżej 60 roku życia – £4,80
 • Dzieci (5-15) – £3,60
 • Dzieci poniżej 5 roku życia – wejście bezpłatne

Dumbarton Castle w Szkocji – historia

Skała, na której wybudowano Dumbarton Castle nosi nazwę Dumbarton Rock. Powstała ona w kraterze wulkanu aktywnego 350 milionów lat temu. 

zamek dumbarton castle zamki w szkocji governors house

Dumbarton Rock już od 450 roku pełni funkcję obronną (według niektórych źródeł było to o wiele wcześniej. Mówi się, że historia tego miejsca sięga nawet czasów panowania Rzymian na terenie Szkocji).


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


zamek dumbarton castle zamki w szkocji king georges battery
zamek dumbarton castle zamki w szkocji spanish and bower batteries

W 870 roku Dumbarton Rock było brytyjską osadą, fortecą także stolicą królestwa Strathclyde. Później nastąpiła inwazja Wikingów, w trakcie której złupiono bogactwa, pojmano niewolników i zniszczono budynki.

zamek dumbarton castle zamki w szkocji portcullis arch
zamek dumbarton castle zamki w szkocji

Królestwo Strathclyde było do 1018 roku niezależne od Szkocji. W kolejnych latach na zakolu rzeki Leven powstała osada, dzięki czemu Dumbarton Rock stało się miastem królewskim w 1222 roku. 

zamek dumbarton castle zamki w szkocji french prison
zamek dumbarton castle zamki w szkocji french prison

W 1329 roku w niedalekiej odległości od Zamku Dumbarton zmarł Robert the Bruce. Mary Queen of Scots jako dziecko popłynęła stąd do Francji w 1548 roku.

zamek dumbarton castle zamki w szkocji powder magazine
zamek dumbarton castle zamki w szkocji princes of wales battery

W 1941 roku na skałę Dumbarton zrzucono bombę. Był to pierwszy atak na zamek od ponad 300 lat.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

7 komentarzy do “Dumbarton Castle – Zamki w Szkocji. Zwiedzanie i historia”

 1. W Szkocji zwiedziłam jedynie Edynburg, ale zdecydowanie marzy mi się więcej, a zamki zawsze kryją w sobie ciekawe historie.

  Odpowiedz
  • Uwielbiam te klimaty. Pozostałości po przeszłości w postaci zamków. Uwielbiam chodzić po ruinach i wyobrażać sobie to dawne życie. A że uwielbiam romanse staroangielskie i angielską klasykę literacką to tym bardziej kultura szkocka wydaje mi się też magiczna. Pełna dźwięków, pięknej natury i radości

   Odpowiedz

Dodaj komentarz