Dumgoyne i Earl’s Seat – Campsie Fells w Szkocji

Dumgoyne i Earl’s Seat znajdują się w paśmie górskim Campsie Fells, które upatrzyliśmy sobie już jakiś czas temu. Patrząc na prognozy w Szkocji nie zawsze trafia się ładna pogoda. Staramy się wykorzystać każdy słoneczny dzień aby gdzieś wyskoczyć!

Campsie Fells to łagodne, pagórkowe góry położone zaledwie 19 km na północ od Glasgow. Popularnym miejscem wśród ludzi aktywnie spędzających czas jest najwyższy punkt czyli Earl’s Seat, który wznosi się na wysokość 578 metrów. Góry nie imponują wysokością lecz mimo wszystko polecamy wybrać się na krótki spacer.

Parking pod szczytem

Na miejsce przyjechaliśmy około 6:30 – to chyba pierwszy raz kiedy tak wcześnie rozpoczęliśmy wyjście w góry. Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu koło Glengoyne Distillery.

O tej godzinie słońce jeszcze nie wyszło. Dobrze, że zabraliśmy ze sobą latarki. Po kilku próbach w końcu udało nam się znaleźć początek szlaku.

dumgoyne szkocja

Dumgoyne – trasa na szczyt

Po niecałej godzinie udało nam się zdobyć pierwszy ze szczytów – Dumgoyne. Wybraliśmy chyba najtrudniejszą z możliwych tras, ale na pewno najszybszą.

Pierwszy założony cel osiągnięty – podziwianie wschodu Słońca z wysokości 427 metrów nad poziomem morza.

dumgoyne szkocja
dumgoyne szkocja
dumgoyne szkocja
dumgoyne szkocja

Dalsza trasa w kierunku Earl’s Seat

Mimo zdobycia pierwszego szczytu nadal mieliśmy sporo sił i udaliśmy się w kierunku Earl’s Seat. Fajnie wchodzi się w góry wiedząc, że kolejny dzień będzie wolny od pracy. Bez stresu i pośpiechu można miło spędzić czas, wsłuchać się w odgłosy natury i podziwiać piękne widoki.

Na pewno znacie to niepokojące uczucie kiedy wchodzicie w góry i zerkacie co kilka sekund na zegarek aby zbyt późno nie wrócić do domu, po to by mieć czas na uszykowanie się przed kolejnym dniem w pracy lub szkole. To uczucie towarzyszyło nam często w tamtych czasach gry pracowaliśmy na pełen etat.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


earls seat szkocja
earls seat szkocja

Dalszy etap wędrówki to przyjemna i łatwa trasa. Znacznie wygodniej wchodzi się w góry gdy już świta i szlak jest w pełni widoczny. Mimo wszystko pamiętajcie o butach trekkingowych bo miejsc ścieżka jest dość błotnista.

earls seat szkocja
earls seat szkocja

Szczyt Earl’s Seat znajduje się na wysokości 578 metrów nad poziomem morza. Jest on klasyfikowany jako Sub 2000 a dokładniej Sub 2000 Marylins of Scotland (są to wszystkie wzgórza o wysokości co najmniej 2000 stóp czyli 150 metrów).

earls seat szkocja
earls seat szkocja
campsie fells szkocja

W drodze powrotnej po raz drugi widzimy Dumgoyne czyli bardzo charakterystyczny szczyt, który jest doskonale widoczny z wielu miejsc w Glasgow.

dumgoyne szkocja

Zobacz także – Ben A’an – jeden z najpiękniejszych szlaków w Szkocji

campsie fells szkocja
campsie fells szkocja

Mieliście okazje wybrać się na Dumgoyne lub Earl’s Seat? Polecamy udać się na krotki spacer przy okazji wizyty w Glengoyne Distillery. W okolicy można także wybrać się na wodospad – Loup of Fintry czy ruiny opuszczonego zamku – Lennox Castle Hospital.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz