Dunfermline Abbey to jedno z wielu ważnych miejsc w historii Szkocji. Opactwo jest miejscem pochówku Roberta the Bruce, który jest symbolem walki o niepodległość Szkocji. Warto także wspomnieć o romańskim stylu architektonicznym, który zaliczany jest do jednych z najładniejszych w całym kraju.

Opactwo oraz Pałac w Dunfermline odwiedziliśmy z okazji Dnia Świętego Andrzeja. W całym kraju możemy zarezerwować bilety na zwiedzanie wielu miejsc historycznych. W tym roku odwiedzliśmy Blackness Castle, Dumbarton Castle, Aberdour Castle, Bothwell Castle oraz miejsce, które przedstawiamy w poniższym wpisie.
Zaczynamy!
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
Pałac i Opactwo w Dunfermline – historia
Początki Dunfermline Abbey datowane są na 1070 rok kiedy to król Malcolm III poślubił królowa Margaret w malutkim kościele w Dunfermline. Po ceremonii ślubnej utworzono w tym miejscu wspólnotę religijną i sprowadzono Benedyktyńskich mnichów z Canterbury. W miejscu malutkiego kościoła powstał klasztor, który przekształcił się w opactwo w 1128 roku.

Tego samego roku w Dunfermline pochowana została Margaret. W 1200 roku otrzymała ona tytuł Świętej. W 1303 roku podczas wojny o niepodległość budynki otaczające Dunfermline Abbey zostały zniszczone przez angielskie wojsko. Prawdopodobnie było to związane z osobą Świętej Margaret.

W kolejnych latach rozpoczęto odbudowę Dunfermline, która wspierana była przez Roberta the Bruce. W 1329 roku został on pochowany (z wyjątkiem serca, które znajduje się w Melrose Abbey) we wnętrzach opactwa. W późniejszych czasach pochowano tam 7 innych szkockich królów.

W 1560 roku w związku z reformacją niespełna 500-letnia wspólnota religijna została złupiona. W 1587 roku opactwo zostało przejęte przez Jamesa VI, który przekazał je swojej żonie Annie 2 lata później. Obok opactwa powstał pałac.

Prace nad odbudową nawy Kościoła a także północno-zachodniej wieży prowadzone były przez Williama Shawa. Abbey Guest House przebudowany został na rezydencje królewską czyli główną siedzibę królowej Anny. W 1600 roku w Dunfermline Palace przyszedł na świat ostatni monarcha urodzony na szkockiej ziemi – Charles I.

Przeczytaj także – Eilean Donan Castle w drodze na Skye
Dunfermline Abbey i Palace – zwiedzanie informacje praktyczne
Zarówno pałac jak i opactwo dostępne są dla zwiedzających.
St Margaret Street, Dunfermline
Fife KY12 7PE

Dunfermline Palace oraz Abbey – godziny otwarcia
Od 1 kwietnia do 31 sierpnia zamek otwarty jest przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 9:30 do 17:30 (ostatnie wejście o 17:00).
Szukasz noclegu? Znajdź najtańsze hotele w Dunfermline
Od pierwszego września do 31 marca zamek otwarty jest przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście 15:30).


Dunfermline Palace oraz Abbey – bilety
Ceny biletów:
- Dorośli – £6
- Dorośli powyżej 60 roku życia – £4,80
- Dzieci (5-15) – £3,60
- Dzieci poniżej 5 roku życia – wejście bezpłatne

- dunfermline abbey bilety
- dunfermline abbey historia
- dunfermline abbey zwiedzanie
- dunfermline atrakcje
- dunfermline co zobaczyć
- dunfermline miejsca historyczne
- dunfermline palace historia
- dunfermline zwiedzanie
- historia szkocji
- miejsca historyczne
- opactwo w dunfermline
- pałac w dunfermline
- Robert Bruce
- szkocja
- Szkocja atrakcje
- Szkocja ciekawe miejsca
- szkocja co warto zobaczyć
- Szkocja co zobaczyć
- Szkocja informacje praktyczne
- szkocja na majówkę
- szkocja na weekend
- szkocja pomysły na podróże
- Szkocja road trip
- szkocja wyjazd
- szkocja z innej perspektywy
- szkocja zamki
- szkocja zimą
- szkockie zamki
- zamek
- zamki w szkocji
Zwiedzanie takich miejsc przepełnionych historią jest dla mnie zawsze niesamowitym przeżyciem. Czasem aż ciężko jest uwierzyć, że możemy się znaleźć w takim miejscu 🙂 W Szkocji jeszcze nigdy nie byłam, ale mam nadzieję, że wszystko przede mną! 🙂
Piękna architektura! I te surowe i dostojne wnętrza! Będę pamiętać o tym miejscu podczas zwiedzania Szkocji.
Od czasu naszej pierwszej wizyty w tym kraju, Szkocja nas zachwyca. Fajnie pokazana kolejna jej atrakcja. Wpisaliśmy sobie ją na listę miejsc do zobaczenia w przyszłości.
Uwielbiam te szkockie surowe klimaty 🙂
I znowu ta Szkocja!!! To już kolejny wpis, na kolejnym blogu o Szkocji, a ja coraz bardziej jestem zachwycona tym miejscem i Szkocja wskakuje wysoko na mojej liście must see.
Szkocja jest od dawna na mojej liście – widzę że muszę ją uzupełnić jeszcze o kilka miejsc 😉