Dunfermline Abbey i Palace Szkocja – zwiedzanie

Dunfermline Abbey to jedno z wielu ważnych miejsc w historii Szkocji. Opactwo jest miejscem pochówku Roberta the Bruce, który jest symbolem walki o niepodległość Szkocji. Warto także wspomnieć o romańskim stylu architektonicznym, który zaliczany jest do jednych z najładniejszych w całym kraju.

dunfermline abbey zwiedzanie bilety szkocja

Opactwo oraz Pałac w Dunfermline odwiedziliśmy z okazji Dnia Świętego Andrzeja. W całym kraju możemy zarezerwować bilety na zwiedzanie wielu miejsc historycznych. W tym roku odwiedzliśmy Blackness Castle, Dumbarton Castle, Aberdour Castle, Bothwell Castle oraz miejsce, które przedstawiamy w poniższym wpisie.

Zaczynamy!

Pałac i Opactwo w Dunfermline – historia

Początki Dunfermline Abbey datowane są na 1070 rok kiedy to król Malcolm III poślubił królowa Margaret w malutkim kościele w Dunfermline. Po ceremonii ślubnej utworzono w tym miejscu wspólnotę religijną i sprowadzono Benedyktyńskich mnichów z Canterbury. W miejscu malutkiego kościoła powstał klasztor, który przekształcił się w opactwo w 1128 roku.

dunfermline abbey zwiedzanie bilety szkocja

Tego samego roku w Dunfermline pochowana została Margaret. W 1200 roku otrzymała ona tytuł Świętej. W 1303 roku podczas wojny o niepodległość budynki otaczające Dunfermline Abbey zostały zniszczone przez angielskie wojsko. Prawdopodobnie było to związane z osobą Świętej Margaret.

szkocja miejsca historyczne atrakcje co zobaczyć

W kolejnych latach rozpoczęto odbudowę Dunfermline, która wspierana była przez Roberta the Bruce. W 1329 roku został on pochowany (z wyjątkiem serca, które znajduje się w Melrose Abbey) we wnętrzach opactwa. W późniejszych czasach pochowano tam 7 innych szkockich królów.

dunfermline abbey zwiedzanie bilety szkocja

W 1560 roku w związku z reformacją niespełna 500-letnia wspólnota religijna została złupiona. W 1587 roku opactwo zostało przejęte przez Jamesa VI, który przekazał je swojej żonie Annie 2 lata później. Obok opactwa powstał pałac.

szkocja miejsca historyczne atrakcje co zobaczyć

Prace nad odbudową nawy Kościoła a także północno-zachodniej wieży prowadzone były przez Williama Shawa. Abbey Guest House przebudowany został na rezydencje królewską czyli główną siedzibę królowej Anny. W 1600 roku w Dunfermline Palace przyszedł na świat ostatni monarcha urodzony na szkockiej ziemi – Charles I.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


dunfermline abbey zwiedzanie bilety szkocja

Przeczytaj także – Eilean Donan Castle w drodze na Skye

Dunfermline Abbey i Palace  – zwiedzanie informacje praktyczne

Zarówno pałac jak i opactwo dostępne są dla zwiedzających.

St Margaret Street, Dunfermline
Fife KY12 7PE

dunfermline palace zwiedzanie bilety szkocja

Dunfermline Palace oraz Abbey – godziny otwarcia

Od 1 kwietnia do 31 sierpnia zamek otwarty jest przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 9:30 do 17:30 (ostatnie wejście o 17:00).

Szukasz noclegu? Znajdź najtańsze hotele w Dunfermline

Od pierwszego września do 31 marca zamek otwarty jest przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście 15:30).

dunfermline palace zwiedzanie bilety szkocja
szkocja miejsca historyczne atrakcje co zobaczyć

Dunfermline Palace oraz Abbey – bilety

Ceny biletów:

  • Dorośli – £6
  • Dorośli powyżej 60 roku życia – £4,80
  • Dzieci (5-15) – £3,60
  • Dzieci poniżej 5 roku życia – wejście bezpłatne
dunfermline palace zwiedzanie bilety szkocja

Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6 komentarzy do “Dunfermline Abbey i Palace Szkocja – zwiedzanie”

  1. Zwiedzanie takich miejsc przepełnionych historią jest dla mnie zawsze niesamowitym przeżyciem. Czasem aż ciężko jest uwierzyć, że możemy się znaleźć w takim miejscu 🙂 W Szkocji jeszcze nigdy nie byłam, ale mam nadzieję, że wszystko przede mną! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz