Ameryka PółnocnaSalwador

El Espiritu la Montaña – najpiękniejsze miejsce w Salwadorze

Espiritu la Montana atrakcje w Salwadorze

Salwador uchodzi za niebezpieczny kraj, w którym poza przestępczością nic nie ma. Nam udało się odkryć go z nieco innej strony. Podczas trzytygodniowego pobytu odwiedziliśmy wiele pięknych miejsc. Jednym z nich był punkt widokowy El Espiritu la Montaña, z którego podziwialiśmy trzy kraje jednocześnie. Są one otoczone przez zatokę Fonseca, na której leży wiele rozrzuconych wysp, tworzą one niesamowity krajobraz.

Zapraszamy do artykułu!

Czy warto wybrać się na punkt widokowy El Espiritu la Montaña?

Oczywiście, że warto wybrać się na El Espiritu la Montaña. Jest to przede wszystkim doskonały punkt widokowy, z którego widać przepiękną zatokę (Golfo de Fonseca) z wyspami wulkanicznymi. Jest ich łącznie około 40. Przy dobrej pogodzie można jednocześnie zobaczyć trzy kraje – Salwador, Honduras i Nikarague.

Jeśli masz możliwość to dobrym pomysłem jest odwiedzenie jednej z wysp. Rozmawialiśmy z naszym przewodnikiem i polecał on nam choćby jednodniowy wypad.

El Espiritu la Montaña atrakcje w Salwadorze
El Espiritu la Montaña to według nas najpiękniejsze miejsce w Salwadorze

Z pewnością warto zostać tu aż do zachodu słońca. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć niesamowity spektakl kolorów. Polecamy przespacerować się na punkt widokowy, z którego można dostrzec Punta Mango ( za dnia jedna z najlepszych miejscówek do surfingu w Salwadorze).

Jak dostać się na El Espiritu la Montaña?

Naszym zdaniem najpiękniejsze miejsce w Salwadorze to El Espiritu la Montaña. Są dwie możliwości aby dostać się na wulkan Conchagua, z którego można podziwiać niezapomniane krajobrazy.

E-Book

Pierwszy z nich to kilkugodzinny trekking pod górę. Jest to darmowa opcja na dotarcie na miejsce. Trasa jest jednak wymagająca. Należy wziąć pod uwagę wysoką temperaturę jaka panuje w tym kraju. Niestety nie ułatwia ona marszu. Na pewno trzeba zabrać ze sobą sporo wody i wyruszyć możliwie jak najwcześniej z rana.

El Espiritu la Montaña atrakcje w Salwadorze
Trafiliśmy na idealne warunki pogodowe.

Druga opcja to skorzystanie z wycieczki zorganizowanej przez lokalne biuro podróży. Za 15$ na osobę można wykupić pakiet transportu w dwie strony, wstęp i opiekę przewodnika na punkcie widokowym. Skorzystaliśmy z tej możliwości i to była bardzo dobra decyzja. Na górę wjeżdżaliśmy bardzo specyficznym pojazdem. Było to coś na styl wojskowej ciężarówki, na wysokich kołach.

Zamiast tradycyjnej naczepy było coś w stylu przyczepy. Siedzenia umieszczone były tylko po jednej stronie i nie było ich wystarczająco dla wszystkich. Niektórzy siedzieli na podłodze lub stali. Droga była bardzo wyboista więc trzeba było mocno się trzymać i uważać na wystające gałęzie. Bardzo podobał nam się ten rodzaj transportu, niecodziennie można wjeżdżać na wulkan czymś takim.

Camping na wulkanie

Wiele osób decydowało się na campingowanie na punkcie widokowym. Niestety my nie wiedzieliśmy o takiej możliwości i z niej nie skorzystaliśmy. Jeśli masz taką możliwość to polecamy zabrać ze sobą namiot. Na górze są toalety i restauracja. Cały sprzęt można również wypożyczyć w lokalnym biurze lub wynająć pokój (opcji noclegowych w La Unión nie ma zbyt wiele ale sprawdź tutaj). Po więcej info pisz bezpośrednio do firmy – https://elespiritudelamontana.com/.

Byliśmy tylko na zachodzie słońca jednak na pewno warto byłoby zobaczyć przepiękny wschód słońca.

El Espiritu la Montaña atrakcje w Salwadorze
Zachód słońca z widokiem na Punta Mango.
El Espiritu la Montaña atrakcje w Salwadorze
Punkt widokowy jest bardzo dobrze przystosowany pod turystów.

Nasz film z podróży

Na naszym kanale YouTube znajdziesz wideorelację z pobytu w tej części Salwadoru, w trakcie którego podziwialiśmy piękne widoki z punktu widokowego El Espiritu la Montaña i po raz pierwszy pojawiliśmy się nad Pacyfikiem.

Informacje praktyczne

W poniższych punktach dowiesz się jak dostać się na wyżej wspomniany punkt widokowy, ile kosztuje taka wyprawa oraz o czym musisz pamiętać. Nasze porady z pewnością ułatwią Ci planowanie podróży.

Co ze sobą zabrać?

Na wulkan warto zabrać ze sobą jakieś przekąski i picie. Co prawda na górze znajduje się sklepik z jedzeniem jednak ceny są tam dużo wyższe niż w mieście. Pamiętaj również o cieplejszych ubraniach, które mogą przydać się wieczorem i w nocy.

W La Union znajduje się duży lokalny market, w którym można kupić dosłownie wszystko. I to właśnie u lokalnych sprzedawców warto kupić sobie świeże owoce czy inne przysmaki, które można zabrać na punkt widokowy.

W mieście zjedliśmy pyszne pupusas, które są jednym z najpopularniejszych dań kuchni salwadorskiej. Restauracja znajduje się tutaj – Pupuseria y Sanguches Martita.

El Espiritu la Montaña atrakcje w Salwadorze

Powrót do La Unión

Jednodniowa wycieczka kończy się około godziny 18:00. Ten sam samochód wraca do miasteczka La Unión. Na miejsce dociera się około godziny 19:00. O tej godzinie NIE KURSUJĄ JUŻ AUTOBUSY DO SAN MIGUEL! Trzeba o tym pamiętać. Taksówka kosztuje 25$ (info z pierwszej ręki).

Jeśli planujesz taką wyprawę to najlepiej będzie zatrzymać się w La Unión tak aby mieć bezpieczny nocleg i nie musieć korzystać z taksówek w wieczornych porach. Miasto San Miguel jest oddalone o około 40 minut jazdy samochodem od La Unión. Nie każdy kierowca taksówki zdecyduje się na taki kurs. Najlepsze i najtańsze noclegi w La Union znajdziesz tutaj.

El Espiritu la Montaña atrakcje w Salwadorze

Bezpieczeństwo – czy w Salwadorze jest bezpiecznie?

W Salwadorze czuliśmy się bezpiecznie mimo tego, że należy on do jednych z najniebezpieczniejszych krajów na świecie. W miejscach turystycznych nigdy nie spotkała nas niebezpieczna i nieprzyjemna sytuacja. Lokalni mieszkańcy zawsze byli dla mili i często pomagali nam w trudnych sytuacjach.

Na punkcie widokowym El Espiritu la Montaña czuliśmy się bardzo bezpiecznie. Miejsce jest przystosowane dla zwiedzających i panuje tam fantastyczny klimat.

Należy pamiętać, że podczas podróży nie należy odwiedzać podejrzanych miejsc, w miarę możliwości unikać nocnych spacerów i pytać miejscowych o to gdzie warto się udać a gdzie lepiej się nie zapuszczać. O swoje bezpieczeństwo trzeba musisz dbać niezależnie o to w jakim kraju jesteś.

El Espiritu la Montaña atrakcje w Salwadorze
Mimo krążących legend w Salwadorze czuliśmy się bardzo bezpiecznie.

Płatność: gotówka czy karta?

W Salwadorze w większości miejscach płaciliśmy gotówką. Na szczęście bankomaty nie pobierały tam prowizji i mogliśmy wypłacać pieniądze bez dodatkowych kosztów. Większość bankomatów obsługiwała kartę typu Visa. Z kartą Mastercard mieliśmy problem i nie musieliśmy się trochę namęczyć aż udało nam się cokolwiek znaleźć.

Jeśli wybierasz się do małych miejscowości upewnij się, że masz wystarczającą ilość gotówki. Może zdarzyć się, że w mniejszych miejscowościach nie będzie bankomatu lub Twoja karta nie będzie akceptowana.

Walutą obowiązującą w Salwadorze jest dolar. Akceptowane są również płatności bitcoinem.

El Espiritu la Montaña atrakcje w Salwadorze
Mimo iż do samego końca nie byliśmy pewni czy chcemy odwiedzić Salwador to finalnie spędziliśmy tam trzy pełne pozytywnych wrażeń tygodnie.

Podróż po Salwadorze – pozostałe wpisy

Jeśli planujesz podróż do Salwadoru lub nadal zastanawiasz się czy warto zajrzyj do poniższych wpisów:

Wszystkie vlogi z Salwadoru w kolejności chronologicznej znajdziesz na naszym kanale YouTube.

7 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...

Gwatemala praktyczny porandik niezbędnik podróżnika
Ameryka PółnocnaGwatemala

Podróż do Gwatemali – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Nasza podróż do Gwatemali trwała ponad trzy tygodnie. W tym czasie udało...