AzjaFilipiny

Filipiny – 32 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Filipiny ciekawostki mało znane fakty

Filipiny to archipelag składający się z ponad 7 tysięcy wysp! To kraina niezwykłej przyrody, bogatej historii i fascynującej kultury. Od tropikalnych plaż, magicznych lasów tropikalnych i majestatycznych wulkanów po zaskakujące tradycje i wyjątkowe zwyczaje. W tym artykule zebraliśmy kilkadziesiąt ciekawostek i mało znanych faktów na temat tego kraju.

Zapraszamy do wpisu!

Filipiny – ciekawostki geograficzne

Filipiny to archipelag składający się z 7641 wysp! Najpopularniejsze wśród turystów to Luzon, Palawan, Mindanao, Cebu, Boracay, Bohol, Siargao oraz Siquijor.

Tubbataha Reef to jedno z najbardziej znanych i cenionych miejsc dla nurkowania na Filipinach. Położony na Morzu Sulu rezerwat morski jest domem dla setek gatunków ryb, koralowców i innych morskich stworzeń. Przyciąga on pasjonatów podwodnego świata z całego świata. To nie jedyne miejsce, w którym można podziwiać świat podwodny. Wokół wyspy Siquijor można pływać z żółwiami. Nie wierzysz? Obejrzyj naszą relację z nurkowania.

Filipiny - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Największa perła świata została odkryta przez filipińskiego nurka na Morzu Palawan w 1934 roku. Znany jako „Perła Lao Tzu” klejnot waży 6,35 kilogramów!

Apo to najwyższy szczyt na Filipinach (2953 m n.p.m). Ten stratowulkan znajduje się na wyspie Mindanao.

E-Book


Pacyficzny Róg Ogarnia (ang. Pacific Ring of Fire) to obszar wokół Pacyfiku, charakteryzujący się wysoką aktywnością sejsmiczną i wulkaniczną. Znajdują się tutaj granice płyt tektoniczne, które często ulegają zderzeniom, co powoduje powstawanie wulkanów, trzęsień ziemi i innego rodzaju aktywności geologicznej. Filipiny, leżąc na północno-zachodniej części tego pasa, regularnie doświadczają tego zjawiska. Na terenie Filipin znajdują się 24 aktywne wulkany. Kraje, które również znajdują się w obszarze Pacyficznego Ringu Ogarnia, to między innymi Japonia, Indonezja, Nowa Zelandia, Chile, Peru, Stany Zjednoczone (szczególnie Alaska) oraz kraje leżące na Pacyfiku.

Wulkan Pinatubo (1486 m n.p.m.) na filipińskiej wyspie Luzon wybuchł 15 czerwca 1991 roku. W wyniku erupcji powstała największa chmura wulkaniczna w historii. Z wnętrza wulkanu wydostało się 10 miliardów ton magmy i 20 milionów ton dwutlenku siarki.

Wulkan Mayon to czynny stratowulkan znajdujący się na wyspie Luzon. Jego charakterystyczną cechą jest doskonale symetryczny kształt stożka wulkanicznego, który sprawia, że jest uważany za jeden z najpiękniejszych wulkanów świata. Jest on również jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Filipinach, z kilkudziesięcioma erupcjami odnotowanymi od początku zapisów historycznych. Ostatnia erupcja miała miejsce w nocy z 11 na 12 czerwca 2023 roku.

Filipiny - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Wulkan Mayon na wyspie Luzon, Filipiny.

Wulkan Taal to jeden z najmniejszych aktywnych wulkanów na świecie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów stanowi poważne zagrożenie dla otaczających go obszarów z powodu częstych erupcji i trudności w przewidywaniu ich przebiegu. Taal znajduje się na powierzchni jeziora, w którym znajduje się jeszcze jedno jezioro z jeszcze mniejszą wyspą na tym jeziorze.

Plaże na wyspie Boracay uznawane są z jedne z najpiękniejszych na świecie. W rankingach wysokie miejsca zajmują również plaże na tajskich wyspach, Curacao czy na wyspie Saona w Dominikanie.

Czekoladowe wzgórza na wyspie Bohol to jedna z największych atrakcji na Filipinach. Skąd wzięła się ta nazwa? W okresie pory suchej wyschnięta trawa ma brązowy kolor.

Filipiny - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Jeden z najbardziej znanych widokowych na Filipinach – Czekoladowe Wzgórza na wyspie Bohol.

Na Filipinach można spotkać najdłuższego węża na świecie. Pyton siatkowy (Python reticulatus) może urosnąć do 8,7 metrów.

Na Filipinach (na przykład na wyspie Bohol) żyje jeden z najmniejszych ssaków na świecie – wyrak. Niestety są one gatunkiem zagrożonym wyginięciem z powodu utraty naturalnego środowiska, kłopotów z reprodukcją w niewoli oraz nielegalnego handlu nimi jako zwierzętami domowymi.

Filipiny - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!
Wyrak spotkany na wyspie Bohol.

Długość linii brzegowej wszystkich wysp to 36 289 kilometrów. To niewiele mniej niż długość równika.

Od północy Filipiny oblewane są wodami Cieśniny Luzon, od zachodu Morzem Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego.

Znajdujący się na Filipinach Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa został wpisany na listę 7 cudów natury. Pozostałe miejsca to: Amazonka, zatoka Ha Long w Wietnamie, wodospady Iguazu, wyspa Jeju w Korei Południowej, Park Narodowy Komodo w Indonezji i góra Stołowa w RPA.

Filipiny - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Filipiny – ciekawostki historyczne

Kraj ten został skolonizowany przez Hiszpanów na początku XVI wieku.

Kraj ten został nazwany na cześć króla Hiszpanii – Filipa II.

Filipiny uzyskały niepodległość od Hiszpanii 12 czerwca 1898 r

Filipiny uzyskały niepodległość od USA 4 lipca 1946 roku. 

Filipiny to jedyny kraj na świecie, którego flaga jest wywieszana do góry nogami, gdy kraj jest w stanie wojny.

Filipiny - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Filipiny – pozostałe ciekawostki

Mieszkańcy Filipin porozumiewają się w ponad 170 językach i dialektach (cztery z nich są już niestety wygasłe)! Językami urzędowymi są filipiński i angielski.

Na Filipinach znajduje się najstarszy uniwersytet w Azji – University of Santo Tomas. Został on założony 28 kwietnia 1611

Religią dominującą na Filipinach jest chrześcijaństwo (92%). Chrześcijaństwo dotarło na Filipiny wraz z przybyciem Ferdynanda Magellana w 1521 roku. Filipiny to jedyny chrześcijański kraj w Azji.

Liczba mieszkańców Filipin wynosi ponad 114 milionów. Filipiny to 12. najbardziej zaludniony kraj na świecie.

Manny Pacquiao to słynny filipiński bokser. Uznaje się go za jednego z najlepszych bokserów wszechczasów. Zdobył wielu tytułów mistrza świata w różnych kategoriach wagowych. Poza swoją karierą sportową, Pacquiao był także czynnym politykiem, pełniącym funkcję senatora w filipińskim Senacie.

Balut to tradycyjne filipińskie danie, które składa się z jaja kaczego lub kurzego zapłodnionego na tyle długo, aby zarodek był rozwinięty, ale nie w pełni uformowany. Jajka są gotowane w skorupkach i spożywane zwykle z solą i octem. Przysmak mocno kontrowersyjny!

Filipiny - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Kuchnia filipińska to fascynująca mieszanka smaków odzwierciedlająca bogactwo kulturowe i historię archipelagu. Charakteryzuje się różnorodnością dań opartych głównie na ryżu, owocach morza, warzywach i mięsie, często wzbogaconych o intensywne smaki jak kwaśność, słodycz i pikantność. Powszechna opinia mówi, że kuchnia tajska jest o niebo lepsza!

Do najpopularniejszych dań kuchni filipińskiej można zaliczyć:

  • lumpia – rodzaj naleśników,
  • lechon – grillowany, mały prosiak,
  • adobo – potrawa z marynowanego mięsa,
  • relleno – nadziewany kurczak,
  • sinigang – kwaśna potrawa z owoców morza,
  • kari-karing – rodzaj gulaszu,
  • bibingka – ciasto ryżowe,
  • cassava suman – ciasto z manioku.

Filipiny są największym na świecie eksporterem bananów (19% światowego eksportu). Wartość eksportu z 2022 roku to 1,09 miliarda dolarów.

Filipiny są największym na świecie eksporterem kokosów (20% światowego eksportu). Na kolejnych miejscach znajduje się Indonezja, Indie, Wietnam, Brazylia oraz Sri Lanka. Filipiny są również drugim największym na świecie producentem kokosów.

Obejrzyj serie podróżniczych vlogów z podróży na Filipiny na naszym kanale YouTube!

Filipiny - ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Poznaj także inne ciekawostki:

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Tajlandia TOP10 atrakcje, co warto zobaczyć?
AzjaTajlandia

Tajlandia. Co warto zobaczyć? TOP 10 atrakcji!

Tajlandia to kraj w Azji Południowo-Wschodniej, który może pochwalić się niesamowitym bogactwem...

Indonezja Ciekawostki i Mało znane fakty
AzjaIndonezja

Indonezja – 23 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Indonezja to kraj niezwykle bogaty w piękne krajobrazy i fascynującą kulturę. Każdego...

Wędrówka na wulkan Rinjani Indonezja
AzjaIndonezja

Wędrówka na wulkan Rinjani na wyspie Lombok. Wszystko co musisz wiedzieć!

Wędrówka na wulkan Rinjani to nie tylko ekscytująca przygoda, ale też ogromne...

Nusa Penida Bali atrakcje plaże zwiedzanie
AzjaBaliIndonezja

Nusa Penida – przewodnik po najciekawszych atrakcjach. Co warto zobaczyć? Mały raj tuż obok Bali!

Nusa Penida to jedna z najbardziej urokliwych wysp w Indonezji. To miejsce,...