Flamingi – ciekawostki i mało znane fakty!

Będąc w Meksyku mogliśmy podziwiać wiele pięknych miejsc i różnorodnych zwierząt, w tym flamingi. Ptaki te zrobiły na nas ogromne wrażenie. Do tej pory widzieliśmy je tylko na zdjęciach lub w filmach przyrodniczych. Zobaczenie ich na własne oczy było dla nas spełnieniem jednego z naszych marzeń podróżniczych.

Na wycieczkę wyjechaliśmy wcześnie z rana. O 6.00 łódka czekała już na nas w lokalnym porcie w Rio Lagartos. Byliśmy niewyspani i do końca nie wiedzieliśmy czy w ogóle zobaczymy flamingi. Początek grudnia to nie jest najlepszy czas żeby zobaczyć je w Meksyku, ale liczyliśmy na to, że mimo wszystko uda nam się je spotkać.

Flamingi w Meksyku ciekawostki

Kapitan łodzi nie dawał nam gwarancji jednak obiecywał, że wrócimy zadowoleni. Podczas rejsu można podziwiać pelikany, czaple i wiele innych gatunków ptaków a także krokodyle. Nam udało się zobaczyć także delfiny i szopa pracza.

Wracając do różowych ptaków. Gdy dotarliśmy na miejsce naszym oczom ukazały się setki dostojnych, głośno skrzeczących flamingów. Ten widok na długo zapamiętamy. Siedzieliśmy pół godziny na łodzi i podziwialiśmy piękny krajobraz.

Flamingi ciekawostki i mało znane fakty
Flamingi w okolicach Rio Lagartos.

Teraz kilka ciekawostek, o których się dowiedzieliśmy podczas rejsu odnośnie flamingów.

Flamingi – ciekawostki i mało znane fakty

Flamingi w rzeczywistości rodzą się szare lub białe. Odżywiają się głównie planktonem, małymi rybkami i skorupiakami przez co ich pióra stają się różowe. Ich ubarwienie zmienia się na ciemniejsze podczas nadejścia okresu godowego. Najbardziej nasycony odcień różu posiadają w szczytowym momencie.

Flamingi znane są z tego, że często stoją na jednej nodze. Wytłumaczenie jest niezwykle proste. Robią tak żeby uniknąć wyziębienia organizmu raz po raz zmieniając nogę. Często zasypiają stojąc w taki sposób.

Flamingi ciekawostki i mało znane fakty

Flamingi przebywają w koloniach liczących nawet do kilku tysięcy osobników aby chronić się przed drapieżnikami.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


W środowisku naturalnym żyją około 50 lat natomiast w niewoli aż 80 lat. Niestety 7 gatunków flamingów zalicza się do wymarłych.

Najwyższe ptaki osiągają aż do 170 cm wzrostu, są to flamingi różowe. Ich waga wynosi od 2 do 4 kilogramów a średni wzrost to od  90 do 140 centymetrów.

Flamingi zamieszkują niektóre części Afryki, część Europy i Azji oraz Amerykę Środkowa i Południową. Nam udało się je zobaczyć w północnej części półwyspu Jukatan w Meksyku.

Flamingi ciekawostki i mało znane fakty

Dźwięk wydawany przez flamingi bardzo przypomina gęganie gęsi. Jest głośny i głęboki.

Szyja flamingów układa się w kształt litery S co jest dla nich bardzo charakterystyczne.

Samica flaminga wysiaduje swoje jajo przez około 28 dni. Po wykluciu pisklęcia opiekę nad nim sprawują oboje rodziców. Flamingi mają jednego partnera/partnerkę na całe życie. Co roku znoszą jedno jajo. Pisklę potrafi samodzielnie żerować po między 6 a 11 tygodniem życia.

Flamingi posiadają czarne pióra, które są widoczne jedynie podczas lotu. Ich skrzydła są zaostrzone i dość długie.

Flamingi ciekawostki i mało znane fakty
Flamingi w trakcie lotu.

Różowe ptaki można zobaczyć w różnych miastach w Polsce, na przykład w Warszawie w ogrodzie zoologicznym.

Są specjalistami w dziedzinie latania i pływania.

Odporność flamingów na mróz jest bardzo wysoka. Śpią w zamarzniętych wodach. Mogą także wypić wrzącą wodę i wdychać trujące gazy i nic im się nie stanie.

W Starożytnym Rzymie języki flamingów były uznawane za przysmak.

To tyle ciekawostek! Teraz kilka słów o miasteczku, w którym nam udało się spotkać te jedyne w swoim rodzaju ptaki.

Flamingi ciekawostki i mało znane fakty

Rio Lagartos – dzika przyroda w Meksyku

Rio Lagartos! Miasto żyło z przemysłu rybnego, ale powoli zamienia się w turystyczny hotspot. Wciąż jednak można tu znaleźć tylko garstkę turystów, którzy przyjeżdżają, aby podziwiać naturalne piękno tego regionu.

Flamingi ciekawostki i mało znane fakty
Rezerwat Przyrody w Rio Lagartos widziany z drona.

W lokalnym Rezerwacie przyrody można spotkać ponad 400 gatunków ptaków .Czaple, bociany, pelikany i oczywiście flamingi, które najbardziej nas interesowały. Miasteczko spodobało nam się do tego stopnia, że przedłużyliśmy sobie w nim pobyt.

Dowiedz się więcej – Rio Lagartos – flamingi, krokodyle i Las Coloradas

Flamingi w Rio Lagartos – film ze zwiedzania

Jeśli macie ochotę zobaczyć film z naszego spotkania z flamingami to zapraszamy na nasz kanał YouTube. Znajdziesz tam wiele pięknych ujęć, w tym także z drona. Możesz też kliknąć w link poniżej.

Pozostałe wpisy z Meksyku

Jeśli interesuje Cię podróż do Meksyku to poniżej znajdziesz wpisy, które mogą przydać się w planowaniu Twojego wyjazdu.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz